Pysäkit ja ympyrät

Anonyymi-ap

Mitä ihmettä entisessä kotikunnassani tapahtuu kun rautatieasemalle rakennetaan liikenneympyrä ja vielä asema-aukion reunaan. Eihän siellä juna-asemaakaan ole ollut toiminnassa vuosiin ellei vuosikymmeniin.
Mikä idea siinä on? Aivan aivokuollut kylä ja liikenneympyrä, jossa ei edes autot ajele. Kas kun ei liikennevalot.

Toinen on tuo ns.keskuskatu eli pukimon plantaasialue. Miten muuten sekin pysyy pystyssä vuodesta toiseen? Uusi bussipysäkki, jossa ei edes bussit pysähdy. No, onhan siinä hyvä paikka vetää kaljaa saa istua välillä jos jalat ei jostain syystä kanna.
Entäs ne röttelöt sen bussipysäkin takana? Onko niissä muka liiketoimintaa. Juoppojen asunnoiksi kelpaisivat talvella ja kesällä. Palaa ne kuitenkin jossain vaiheessa.
Entäs entinen kauppa ex.ravintola isabellan edessä. Tyhjänä seisoo. Ja kaupunki tai kuka sen nyt omistaakaan maksaa kiinteistöveroa aivan tyhjästä.
Onneksi sentään sen ravintola Isabellan homehtuneen rötiskön purkivat.

On kyllä semmonen kylä että Aki Kaurismäki tekemään seuraavaa elokuvaa vilppulan keskustaan ja Kolho mukaan niin ei tarvitse Akin Saksaan matkustaa kuvaamaan autioituneita katuja.

15

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      nykyaikaa

    • Anonyymi

      Nykyaikana pyöritään ympyröissä.

      • Anonyymi

        Joillain on vain pienemmät ympyrät kuin joillain, joissa pyörivät. Ja tietysti päinvastoin.


      • Anonyymi

        Vilppulassa vain aika pienissä ympyröissä.


    • Anonyymi

      Mitä välii, porukka muutenkin pyörii kehää, joka paikassa. Ulkona ja netissä.

    • Anonyymi

      Joo ja vieläku joku viittis ottaa lumet pois noita ympyröistä ku ei meinaa nähdä mitään

    • Anonyymi

      Olipa huvittava näky tämä Vilppulan aseman liikenneympyrä. :D
      Pelkkä lumikasa keskellä kulkureittiä? Mikä järki? Yhtään ajo-opastettakaan ei tainnut olla, ainakaan ei sen lumen keskeltä näkynyt. Tuohan on vaarallinen paikka, jos pimeässä ajaa tuon lumimötikän keskelle, kun kai siellä jotain kivetyksiä on.
      Kyllä on taas saatu rahaa upotettua hienoon projektiin. Halleluja!

      • Anonyymi

        Kai ajoneuvoissa valot on. Vai onko...


    • Anonyymi

      Ympäri mennään kovaa nuoret välillä

    • Anonyymi

      Ympyrä tuli montut jäi. Ei voi kuin ihmetellä miten täällä ei mitään voida tehdä kunnolla.

      • Anonyymi

        voi kulta,hyväilee pikku nännejäsi varovasti ja hiljaa🤫


    • Anonyymi

      Kyllä nauratti kun ajelin kolhon kylän ohi. Kolho on saatana kuin oimjakoni siperiassa, ei ihan yhtä kylmä mutta vielä ankeampi. Kaupan ikkunat on rikki kivitetty ja ainoa ravintolakin on suljettu. Kioskin oven edessä kasvaa saatana koivu=). eikö siellä ole mitään kyläyhdistystä joka laittaisi paikkoja edes siedettävään kuntoon. Vilppula on samanlainen takapajula . Kylällä ei kävele edes mummoja enään.

      • Anonyymi

        Samaa mietin. Venäjän takamailla on samannäköistä. Kolhosta on vain se viimeinenkin maatuska muuttanut muualle.


    • Anonyymi

      Ja mitäköhän sekin asia sinulle kuuluu. Ei yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Se on kuin GTA pyörimistä sanoivat tuolla

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      682
      2617
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1316
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      112
      1195
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1155
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      46
      1044
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      975
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      939
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      893
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      751
    Aihe