Autoilija ajoi ihmisen päälle tahallaan Turussa

Anonyymi-ap

4

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten ne pyöräilijät ja skuuttaajat?

      Eivätkö hekin aja tahallaan jalankulkijan päälle, jopa jalkakäytävällä?

      Pyöräilijällä ja skuuttaajalla on liikenteessä enemmän velvollisuuksia kuin jalankulkijalla.

      Tietysti kaikilla on ennakointivelvollisuus ja se koskee myös pyöräilijöitä ja skuuttaajia. Pyöräilijöillä ja skuuttajilla on myös velvollisuus väistää jalankulkijaa sekä antaa jalankulkijalle turvallinen tila kohdatessa. Eivätkä he saa ajaa pyörällä tai skuutilla jalkakäytävällä, paitsi alle 12-vuotias, mutta he eivät saa aiheuttaa haittaa jalankulkijoille.

      Vuosien varrella olen myös pyöräilijöiltä kuullut, että jalankulkijoilla on helpompi väistää kuin heillä. Laissa ei ole sitä mainittu eli se kenellä on helpompi väistää niin väistää.

      Eikä laitsa löydy sitä, että pyöräilijöillä tai skuuttaajilla, jotka eivät uskalla ajoradalla niin he saavat ajaa jalkakäytävällä!

      Jopa minä lähempänä 70 vuotta oleva mummeli uskallan ajaa pyörällä ajoradalla, myös Helsingin keskustassa. Samaa aikaan kymmenet ja kymmenet pyöräilijät ja skuuttaajat ajavat viereisillä jalkakäytävillä!

      Pasterstein porukoineen saisi vielä ahkerammin valvoa jalkakäytävillä ajavia pyöräilijöitä ja skuuttaajia siellä Helsingissä.

      • Anonyymi

        Tilanteessa ei ollut yhtään pyöräilijää tai skuuttaajaa.

        Sinänsä kirjoitus on aiheellinen, että ihminen voi jäädä myös pyöräilijän alle. Esimerkiksi aikoinaan iäkkäämpi nainen jäi pyöräilijän alle ja satutti päätään. Onnettomuuden seurauksena kyseinen nainen välillä levittelee nastoja pyöräväylille, lähinnä Lauttasaaren tienoilla mutta myös muualla pääkaupunkiseudulla. Hän onkin saanut nimen Nastamuumio. Hänet tunnetaan myös nimellä Lauttasaaren Huutaja, koska hänellä on tapana ajoittain huutaa pyöräilijöiden pahuudesta. Huutoa esiintyy sekä elävässä ympäristössä että tällä palstalla. Se, onko paikalla yhtään pyöräilijää, ei vaikuta huutamiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tilanteessa ei ollut yhtään pyöräilijää tai skuuttaajaa.

        Sinänsä kirjoitus on aiheellinen, että ihminen voi jäädä myös pyöräilijän alle. Esimerkiksi aikoinaan iäkkäämpi nainen jäi pyöräilijän alle ja satutti päätään. Onnettomuuden seurauksena kyseinen nainen välillä levittelee nastoja pyöräväylille, lähinnä Lauttasaaren tienoilla mutta myös muualla pääkaupunkiseudulla. Hän onkin saanut nimen Nastamuumio. Hänet tunnetaan myös nimellä Lauttasaaren Huutaja, koska hänellä on tapana ajoittain huutaa pyöräilijöiden pahuudesta. Huutoa esiintyy sekä elävässä ympäristössä että tällä palstalla. Se, onko paikalla yhtään pyöräilijää, ei vaikuta huutamiseen.

        Itse ajoin autoilijan päälle. Tosin autoilija oli täysin syyllinen. Lensin 2-3 metrissä ja putosin jaloilleni ja juoksi auto kiinni. Autoilijalla oli tarkoitus ajaa läheiselle bensa-asemalle, kun auto vielä kulki . Päälle ajostani hän ei yhtään tiennyt. Näin tosiaan oli, ei olut aineissa, oli ensimmäistä päivää ajossa kun oli saanut ajokortin. Oli vienyt äitinsä 250 km päähän ja oli lähes kotona. Oli todella väsynyt.

        Ensin juteltiin, mutta kun selvisi että ei ollut silmälaseja, vaikka kortissa vaatimus ja vierellään oleva sisar huusi että en voi todistaa mitään kun heitä on kaksi.

        Siitä tuli kallis juttu, heille. Tuntui myös että nimismies viivytti oikeusjuttuja, jotta sai pidettyä ajokortin pois yli 1 v ja jotain 3 kk.

        JOO sen takia kirjoitin, oikein hävetti kun vietiin ambulanssilla , kun ei yhtään sattunut.
        MUTTA seuraavina muutamina aamuina olin niin kankea että piti pudottautua sängyltä ja kontata ym. kesti todella puolituntia että pääsi kävelemään.
        Mutta onneksi mitään kipuja ei ollut eikä tullut.


    • Anonyymi

      Epäilen tuntevani, oliko hoikka ulkomaalainen, pikkukaupungissa asuva perheenisä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      163
      3664
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      14
      3051
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2771
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      55
      2661
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      50
      2530
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2527
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2310
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1987
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      141
      1799
    Aihe