Autoilija ajoi ihmisen päälle tahallaan Turussa

Anonyymi-ap

5

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten ne pyöräilijät ja skuuttaajat?

      Eivätkö hekin aja tahallaan jalankulkijan päälle, jopa jalkakäytävällä?

      Pyöräilijällä ja skuuttaajalla on liikenteessä enemmän velvollisuuksia kuin jalankulkijalla.

      Tietysti kaikilla on ennakointivelvollisuus ja se koskee myös pyöräilijöitä ja skuuttaajia. Pyöräilijöillä ja skuuttajilla on myös velvollisuus väistää jalankulkijaa sekä antaa jalankulkijalle turvallinen tila kohdatessa. Eivätkä he saa ajaa pyörällä tai skuutilla jalkakäytävällä, paitsi alle 12-vuotias, mutta he eivät saa aiheuttaa haittaa jalankulkijoille.

      Vuosien varrella olen myös pyöräilijöiltä kuullut, että jalankulkijoilla on helpompi väistää kuin heillä. Laissa ei ole sitä mainittu eli se kenellä on helpompi väistää niin väistää.

      Eikä laitsa löydy sitä, että pyöräilijöillä tai skuuttaajilla, jotka eivät uskalla ajoradalla niin he saavat ajaa jalkakäytävällä!

      Jopa minä lähempänä 70 vuotta oleva mummeli uskallan ajaa pyörällä ajoradalla, myös Helsingin keskustassa. Samaa aikaan kymmenet ja kymmenet pyöräilijät ja skuuttaajat ajavat viereisillä jalkakäytävillä!

      Pasterstein porukoineen saisi vielä ahkerammin valvoa jalkakäytävillä ajavia pyöräilijöitä ja skuuttaajia siellä Helsingissä.

      • Anonyymi

        Tilanteessa ei ollut yhtään pyöräilijää tai skuuttaajaa.

        Sinänsä kirjoitus on aiheellinen, että ihminen voi jäädä myös pyöräilijän alle. Esimerkiksi aikoinaan iäkkäämpi nainen jäi pyöräilijän alle ja satutti päätään. Onnettomuuden seurauksena kyseinen nainen välillä levittelee nastoja pyöräväylille, lähinnä Lauttasaaren tienoilla mutta myös muualla pääkaupunkiseudulla. Hän onkin saanut nimen Nastamuumio. Hänet tunnetaan myös nimellä Lauttasaaren Huutaja, koska hänellä on tapana ajoittain huutaa pyöräilijöiden pahuudesta. Huutoa esiintyy sekä elävässä ympäristössä että tällä palstalla. Se, onko paikalla yhtään pyöräilijää, ei vaikuta huutamiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tilanteessa ei ollut yhtään pyöräilijää tai skuuttaajaa.

        Sinänsä kirjoitus on aiheellinen, että ihminen voi jäädä myös pyöräilijän alle. Esimerkiksi aikoinaan iäkkäämpi nainen jäi pyöräilijän alle ja satutti päätään. Onnettomuuden seurauksena kyseinen nainen välillä levittelee nastoja pyöräväylille, lähinnä Lauttasaaren tienoilla mutta myös muualla pääkaupunkiseudulla. Hän onkin saanut nimen Nastamuumio. Hänet tunnetaan myös nimellä Lauttasaaren Huutaja, koska hänellä on tapana ajoittain huutaa pyöräilijöiden pahuudesta. Huutoa esiintyy sekä elävässä ympäristössä että tällä palstalla. Se, onko paikalla yhtään pyöräilijää, ei vaikuta huutamiseen.

        Itse ajoin autoilijan päälle. Tosin autoilija oli täysin syyllinen. Lensin 2-3 metrissä ja putosin jaloilleni ja juoksi auto kiinni. Autoilijalla oli tarkoitus ajaa läheiselle bensa-asemalle, kun auto vielä kulki . Päälle ajostani hän ei yhtään tiennyt. Näin tosiaan oli, ei olut aineissa, oli ensimmäistä päivää ajossa kun oli saanut ajokortin. Oli vienyt äitinsä 250 km päähän ja oli lähes kotona. Oli todella väsynyt.

        Ensin juteltiin, mutta kun selvisi että ei ollut silmälaseja, vaikka kortissa vaatimus ja vierellään oleva sisar huusi että en voi todistaa mitään kun heitä on kaksi.

        Siitä tuli kallis juttu, heille. Tuntui myös että nimismies viivytti oikeusjuttuja, jotta sai pidettyä ajokortin pois yli 1 v ja jotain 3 kk.

        JOO sen takia kirjoitin, oikein hävetti kun vietiin ambulanssilla , kun ei yhtään sattunut.
        MUTTA seuraavina muutamina aamuina olin niin kankea että piti pudottautua sängyltä ja kontata ym. kesti todella puolituntia että pääsi kävelemään.
        Mutta onneksi mitään kipuja ei ollut eikä tullut.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🔞 ­­N­­y­m­­­f­­o­­m­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18013050D

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Epäilen tuntevani, oliko hoikka ulkomaalainen, pikkukaupungissa asuva perheenisä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2051
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      804
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      196
      624
    Aihe