On nämä Suomen poliittiset päättäjät hyväuskoisia hölmöjä. Juuri tuollaiset idiootit USA kynii putipuhtaiksi. 🤣🤣🤣
F-35 koneiden hinta noussut 75%, Suomi lypsetään rahoistaan irti
82
511
Vastaukset
- Anonyymi
ISO Vale.
- Anonyymi
Taidat olla niitä "hyödyllisiä idiootteja" ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidat olla niitä "hyödyllisiä idiootteja" ?
EI IHME ETTÄ NETTIÄ OLLAAN SULKEMASSA... lisäksi Sauli, jne...
- Anonyymi
Sanomalehti Keskisuomalainen:
"F-35 koneiden hinta noussut 75%".
*****Penna Tervo*****- Anonyymi
Pötyä. Pennin vertaa ei trollin jutuissa tottuutta.
- Anonyymi
Tarja Halosen presidenttikaudet aloittivat Suomen puolustuksen alas ajon raivoisalla tahdilla, aseet auroiksi tuli lihaksi. Toimivia aseita ja ampumatarvikkeita tuhottiin miljoonia tonneja, juuri niitä vehkeitä joista nyt on Ukrainalla huutava pula. Puolustusvoimien suorituskykyä ajettiin alas aivan kuin olisi ollut tarkoitus antautua Venäjälle. Viimeinen huipennus oli puolustusvoimauudistus joka toimeenpantiin 2016, jossa kyky puolustaa Suomea ajettiin niin alas ettei Venäjän hyökkäystä oltaisi kyetty vastustamaan edes viikkoa. Onneksi Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Näin hyvin toimi koko Euroopassa propaganda ja aivopesu, jonka aloitti Neuvostoliiton kommunistinen puolue ja eri maiden vasemmistolaiset, Venäjä jatkoi siitä mihin NL jäi, ja menestys oli valtava.
- Anonyymi
Ei tyhmä ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa ja nyt tyhmä Suomiporo maksaa Viron ilmapuollustuksen ja F35 hävittäiien oston.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pötyä. Pennin vertaa ei trollin jutuissa tottuutta.
NATOtrolli valehtelee aina.
- Anonyymi
Yllättikö tämä ketään muita kuin teidät hyödylliset idiootit?
- Anonyymi
Sanoin jo 5 vuotta sitten että nuo koneet asejärjestelmineen maksavat suomalaisille veronmaksajille vähintäin 30 miljardia euroa eikä 50 miljardia 25 vuoden elinkasrikustannuksilla ajalta olisi mikään ihme.
"Suomalaiset ovat poliittisesti vähälahjaista kansaa, aivan kuten saksalaiset".
-J.K PaasikiviJuu muistan. Anonyymi sanoi silloin että koneet maksavat 10, 20, 30, 40 ja 50 miljoonaa. Hän sanoi myös, että Venäjä valtaa Suomen joko hetkessä tai sitten vuodessa tai sitten ei ollenkaan ja joko ydinasein tai sitten ilman.
Oot sää tietäjä!👍😅
- Anonyymi
Moskwan tietotoimiston viimeisimman totuuden mukaan ovat F 35 hävittäjien hinnat nousseet 350 %. Neuvostoliiton ilmavoimat pudoittavat nuo hävittäjät kumiritsoilla, toteaa sekä Metvedev että Zakharova.
- Anonyymi
Suomen päättäjiä taas kerran kustiin silmään. Minua tämä hinnannousu ei yllättänyt. Tämä oli täysin suunniteltu kuvio Usassa. Hölmöiltä otetaan rahat pois. Näin on tehty kautta aikojen. Kun verot ja maksut kasvaa älä nyt sitten ihmettele. 50 miljardia on valtava summa kaiken muun velkaantumisen lisäksi. Ei käy nuoria ikäluokkia kateeksi. Joutuivat nyt sellaiseen kusilammikkoon etteivät itsekään sitä tajua. Suomesta heidän kannattaisi muuttaa hyvissä ajoin pois. Suosittelen Norjaa. Se on vauras maa.
- Anonyymi
Nimenomaan näin. Suomalaiset ovat hyvin naiivia kansaa. Amerikkalainen tajuaa sen heti. Suomalaista on hyvin helppo mairittelulla ja pikkukehumisella jymäyttää pisneksessä.
- Anonyymi
Tai sitten ne päättäjät tiesi niiden todellisen hinnan.
- Anonyymi
USA pystyy huolto ym sopimuksilla myöhemmin lypsämään Suomen vararikkoon ja persaukinen Suomi myy Usalle sitten kansallisvarallisuutensa alehintaan. Suomesta tehdään Usan pikku torppari.
- Anonyymi
Ei Usaa voi asiasta syyttää. Suomi itse laittoi hirttosilmukan kaulaansa. Ilmeisesti pyytää Usaa vielä potkaisemaan tuolin jalkojensa alta.
- Anonyymi
Vuoden vanha uutisankka. Tässä faktaa:
"Suomen hankkimien F35-hävittäjien hinta ei ole insinööriprikaatikenraali Juha-Matti Ylitalon mukaan merkittävästi noussut inflaatiosta huolimatta."
https://www.ess.fi/uutissuomalainen/5818715 - Anonyymi
Hinta lyötiin lukkoon kauppoja solmittaessa. Ainao, mikä voi asiaan vaikuttaa, ovat kurssimuutokset.
Aloittaja taitaa olla vähän kujalla. - Anonyymi
Aloittaja on pelkkä putinistiTrolli.
- Anonyymi
Hintaahan ei nimenomaan lyöty lukkoon kun ostoaikaan ei myyjä osannut sitä määrätä.
Se nyt on vain yksi pieni osa siitä miten Yhdysvallat imee koko Euroopan kuiviin.- Anonyymi
Putinistipasketta.
Venäjä imee kuiviin kaiken minne menee eikä riitäkään, USA taas tuo rahaa ja ostaa nätisti minkä tarvitsee.
- Anonyymi
Hinta on ehkä noussut, mutta vain uusille ostajille. Suomen maksama hinta on jo lyöty lukkoon eikä enää muutu.
- Anonyymi
Miksi valehtelet? Onko päässäsi jokin pahempi vika?
- Anonyymi
Kovapäinen kansa ja kelvottomat poliitikot.
Hornet-kauppojen kokonaishinta jäi salaisuudeksi. Se mikä on varmaa niin koneiden hinta nousi lopulta jopa kaksinkertaiseksi kun meille myytiin kone ilman aseistusta ja moneenkin hinta turposi kuin pullataikina. Jenkit kusee taas meidän saappaisiin ja olihan tuo selvää, että näin käy selkärangattomien päättäjiemme avustuksella. Suomen ilmavoimat teki ”selonteon”, että voimme operoida F35:lla kolmasosalla siitä mitä esim. Norja ja Hollanti maksavat omien F35:n käyttökuluista.
Kansaa eli maksajaa on huijattu. - Anonyymi
Sopimuksia ei tehdä avoimilla hinnoilla.
- Anonyymi
me saatiin asevelihintaan
- Anonyymi
11.2.2022 Suomi allekirjoitti hankintasopimuksen hinnalla 74 milj. €/kpl. Syyskuussa 2022 USA oli nostanut hinnan lukemiin 134 milj. €/kpl.
Paljonkohan kauppahinta kaikkiaan on, kun "Suomen ostamien hävittäjien hinta on selvillä vasta noin kymmenen vuoden kuluttua, kun kaikki laskut on maksettu"?
Kysymys; Kuka voi olla niin aivokääpiö idiootti, että solmii sitovat kaupat tietäen hinnan olevan miljardeja, mutta ei tiedä lainkaan kuinka paljon miljardeja hinta lopulta on, kun myyjä saa sanella lopulta hinnan minkä itse haluaa?
Vastaus; Suomalainen korruptiopoliitikko ostaa sotatarvikkeita imperialistilta kansan piikkiin.
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/5355770- Anonyymi
Teoriassa kustannukset voivat nousta, mutta sehän koskisi sitten muitakin valmistajia.
- Anonyymi
Asekaupoista ja Nato-jäsenyyksistä kannattaa muistaa myös se, että Suomi myös saa vaihtokaupoissaan jotain.
Yhdysvalloilla on ihan yhtä merkittävät syyt haluta Ruotsi ja Suomi Natoon ja Yhdysvaltojen kanssa yhteistoimiin, kuin Ruotsilla ja Suomella on halua ja tarvetta vaihtaa pitkäaikainen liittoutumattomuutensa puolustusjärjestön jäsenyyteen - jota Suomi on jo ja Ruotsi myös myöhemmin.
Suomi on jo ydinasesateenvarjon suojassa, jos tilanteet niin pitkälle menee, eli ei Suomeenkaan hyökätä enää ihan noin vain kevyillä perusteilla ainakaan.- Anonyymi
Lisäksi, jenkeillä on melko vahva taju siitä, että heidän maan ja kansan vapautta on suojeltava, eli ovat oikealla asialla, siitäkin huolimatta että jenkkilässäkin on omat ongelmansa ja kaikki ei toimi siellä samoilla periaatteilla kuin esim. pohjoismaissa toimitaan.
Sota-ajoilta on Yhdysvaltojenkin osallisuus demokratiaan perustuvien maiden ja kansojen suojelusta näyttöä, vahva liittolainen on hyvä olla silloin jos tilanteet muuttuu kovin uhkaaviksi.
Eurooppa ja Yhdysvallat menee monissa asioissa samoja reittejä, eikä se ole ongelma jos Suomi kulkee siinä mukana tietyin varauksin. - Anonyymi
Kannattaa muistaa, että jotkut rikolliset korruptiopoliitikot järjestivät hävittäjäkaupat, joiden lopullinen hinta Suomen kansalle voi olla 3-4 kertaa enemmän kuin mitä kauppoja tehtäessä kansalle valehdeltiin. Vai, onko kansa niin typerää, ettei älyä kuinka suuri ero on 5 miljardilla ja 20 miljardilla eurolla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa muistaa, että jotkut rikolliset korruptiopoliitikot järjestivät hävittäjäkaupat, joiden lopullinen hinta Suomen kansalle voi olla 3-4 kertaa enemmän kuin mitä kauppoja tehtäessä kansalle valehdeltiin. Vai, onko kansa niin typerää, ettei älyä kuinka suuri ero on 5 miljardilla ja 20 miljardilla eurolla?
Koneiden hinnoitteluun ja elinkaaren kustannuksiin ei varmasti ole monella kommentoijalla riittävästi tietoa että osaisi kommentoida.
Vertailuna tilanteeseen kuitenkin se, että myös Hornetien hankinnassa tuli maksettuun hintaan muutoksia, samoin alunperin arvioituun elinkaaren kustannuksiin, mutta on myös todettu että Suomella ei ole varaa lentää koneilla kovin paljon, eli lentotunteja joudutaan rajaamaan kustannussyistä. Muutamasta hornetista jouduttiin jopa luopumaan että kauppasumma pysyisi jonkin rajojen sisällä.
Jos koneita ei uusita, mitä sitten tilalle. Konevalinta sinällään pitää olla alansa parhaiden ammattilaisten päätöksiä, huomioiden myös valtion maksukyvyn.
F-35:ia tullaan luultavasti käyttämään varsin pitkään sikäli kuin osoittautuvat toimiviksi vehkeiksi, yksi syy tälle on se että koneiden kehityskin saavuttaa joskus huippunsa jota on vaikea ohittaa ilman että siitä tulee kustannusten kannalta täysin mahdotonta. - Anonyymi
Joo. Suomi saa jotakin vastineeksi. Ruskean kielen. 😂
- Anonyymi
armeijan ylläpito on muutenkin täysin hukkaan heitettyä rahaa, fiksumpaa olisi lakkauttaa koko laitos
- Anonyymi
Näin sanoo Putinin tietotoimisto kaikille läntisille rajanaapureilleen.
- Anonyymi
jep, puolustus ja hallinto muutenkin olisi paljon parempi ulkoistaa isomman naapurin hoidettavaksi
- Anonyymi
Suomen puolustusbudjetti imettiin kuiviin 1930-luvun alkupuolella kun rahoja meni rutosti Laivasto-ohjelmaan ja kahteen tarpeettoman kalliiseen panssarilaivaan joiden hyöty itse sodissa oli lähes mitätön. Näin ollen F-35 on jatkumo kenraalien ja amiraalin tyhmyyden politiikalle. Ja kansan sokealle uskomuksille että jotkut sotahärpäkkeet olisivat jotenkin "välttämättömiä".
- Anonyymi
Toinen näistä panssarialuksista ajoi ajomiinaan, ehkä jopa suomalaisten omaan miinaan syksyllä 1941. Laiva upposi heti ja lähes 200 merisotilasta kuoli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toinen näistä panssarialuksista ajoi ajomiinaan, ehkä jopa suomalaisten omaan miinaan syksyllä 1941. Laiva upposi heti ja lähes 200 merisotilasta kuoli.
Panssarilaivat tarvittiin rannikkopuolustukseen.
- Anonyymi
"Hurjistunut inflaatio, euron heikentyminen dollaria vastaan ja nousevat korot uhkaavat tehdä Suomen hävittäjäkaupoista miljardeja euroja arvioitua kalliimman, kertoo Suomen Kuvalehti.
F-35-monitoimihävittäjien parhaillaan valmistettavan tuotantoerän hinta on noussut rajusti. Suomen koneet rakennetaan tulevissa erissä, joiden hinnoista neuvotellaan vielä.
Ikävimmin kululaskelmiin vaikuttaa inflaatio. Yhdysvaltain puolustusministeriön F-35-hankkeesta vastaava Joint Program Office (JPO) on vääntänyt kättä koneen valmistajan Lockeed Martinin kanssa inflaation ja puolustusministeriön arvioitua selvästi alkaisempien tilausmäärien vaikutuksesta jo sovittuihin hintoihin.
Ratkaisu on jo löytynyt, mutta sopimusta ei ole vielä tehty, Lockheed Martin kertoo SK:lle sähköpostitse. Nyt rakennettavan 129:n koneen erän rakentamiseen varataan 7,6 miljardia dollaria lisää rahaa, eli noin 59 miljoonaa dollaria konelta. Taalan nykyisellä kurssilla hinta on euroissa samat 59 miljoonaa euroa.
Summa on hurja, lähes 75 prosentin korotus erän alkuperäiseen kauppahintaan, 79 miljoonaa dollaria koneelta.
Suomen ensimmäinen F-35-kone valmistuu vuonna 2025 tuotantoerästä numero 17. Hintaneuvotteluista JPO:n kanssa ei sen suhteen ole vielä tietoa, mutta neuvotteluista pyritään sopimaan vielä tämän vuoden aikana.
Hinnat tuskin romahtavat nyt rakennettavan erän tasosta. Yhdysvallat ajaa inflaatioprosentteja alas kovilla korkojen nostoilla, mutta deflaation puolelle tuskin päästään.
Suomi ilmoitti viime joulukuussa maksavansa koneistaan 74 miljoonaa euroa kappaleelta euron dollarikurssilla 1,2316. Yhdysvaltain puolustusministeriön nyt sopiman suuruinen inflaatiokorjaus tietäisi hinnan nousua 134 miljoonaan euroon. 64 koneen kokonaissumma pomppaisi 4,7 miljardista dollarista 8,6 miljardiin euroon." - Anonyymi
Köyhällä ei ole varaa halpaan ja F-35 näyttää olevan hintansa arvoinen:
"Yhdysvaltojen F-35-hävittäjät saapuivat Lähi-itään – Venäjän pilottien käyttäytyminen muuttui selvästi"
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/yhdysvaltojen-f-35-havittajat-saapuivat-lahi-itaan-venajan-pilottien-kayttaytyminen-muuttui-selvasti/06ad7d3a-7412-477c-aa9e-95fe91652408 - Anonyymi
Suomen kansa tässä kynitään putipuhtaiksi koska päättäjämme ja kenraalit ovat hyödyllisiä idiootteja.
Se hyvä puoli siinä että on pienituloinen eläkeläinen on ettei tarvitse juuri valtiolle veroja maksaa. - Anonyymi
IMPPERIALISTI on röyyyhhhkeä KAPITALISTI,
Mitään ei tule ilmaseksi ! Vain täyteen Hinnnnntaannnn - Anonyymi
Jospa saataisiin YLE:lle asiasta kommentoimaan konehankinnan pääarkkitehti Jarmo Lindberg, evp. ilmavoimien komentaja, evp. puolustusvoimien komentaja, Lockhet Martinin konsultti, kansanedustaja, USA:n ylin ihailija.
- Anonyymi
armeija on kyllä täysin tarpeeton laitos, pelkkää rahantuhlausta
- Anonyymi
Riippuu siitä keneltä kysytään. Ei sitä ainakaan veronmaksajilta kysellä suomessa. Aseteollisuus ja siihen liittyvät sidosryhmät ja henkilöt vetää kovat liksat.
- Anonyymi
helpommalla päästäisiin, jos annettaisiin ihan suosiolla isomman itä-naapurin huolehtia puolustuksesta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
helpommalla päästäisiin, jos annettaisiin ihan suosiolla isomman itä-naapurin huolehtia puolustuksesta
Helpommalla?
Jopa raa’an vitsin lykkäsit…
Itäisen Euroopan maat, joilla on moisesta kokemusta, ovat nyt natomaita. Liittyivät Natoon heti, kun vapautuivat itä-naapurin ’huolehtimisesta’ eroon.
Ai niin, ne kaksi eli Valko-Venäjä ja Ukraina, eivät niin tehneet. Ja nyt pääsevät ’helpommalla’, vai mitä?
- Anonyymi
Drooneja ja miinoja sekä ohjuksia saisi pienellä summalla mutta jenkkiroskaan laitetaan viimeiset siemenperunatkin.
- Anonyymi
Panssarilaivat tarvittiin rannikkopuolustukseen.
Ja hävittäjät tarvitaan ilmapuolustukseen.
Paitsi että niillä ei ole mitään tekoa ohjushyökkäyksen torjunnassa. Niitä sataa alkajaisiksi kiitoradoille kuin rakeita.
Tai dronehyökkäyksiin - lähteekö sadan miljoonan hävittäjä jahtaamaan kymppitonnin lennokkia? Entäs kun niitä tulee sata? Tai tuhat?
Tai ohjattuja pitkän matkan ohjattuja tykistökranaatteja, torjutaanko niitä F35-hävittäjillä?
Mutta ainoa mihin ne ovat soveltuvia on että ne kykenevät kuljettamaan ydinaseita.
Se on ainoa käytännön syy miksi niitä piti sijoittaa Suomeen.
Se on Yhdysvaltojen ydinasepelote heidän tarkoitusperiensä mukaisesti ja me, suomalaiset maksamme sen ylläpidon ja mahdollisesti myös seuraukset.- Anonyymi
"Se on ainoa käytännön syy miksi niitä piti sijoittaa Suomeen.
Se on Yhdysvaltojen ydinasepelote heidän tarkoitusperiensä mukaisesti ja me, suomalaiset maksamme sen ylläpidon ja mahdollisesti myös seuraukset."
Suomen hävittäjät - USA:n ydinaseet? Hevosetkin nauravat. Ydinasevaltiot pitävät ydinaseet omassa kontrollissaan. Ydinasepelote ei edes vaadi niiden sijoitusta Suomen maaperälle.
- Anonyymi
Muistelisin, että Hornettikaupan jälkeen soomalainen halusi lennokkiinsa myös aseistusta, mutta jenkki ei myynytkään.
Taitaa käydä samoin tälle uudellekin lelulle.- Anonyymi
Toivotaan että niin kävisi.
USAn ja Naton todellinen sotavoima on paljastunut uhkailuksi kun vastassa on oikea taisteluun pystyvä vastustaja.
Suomen kautta tapahtuva ydinsota on epätodennäköinen mutta nykytilanteessa ja tulevalla aseistuksella kuitenkin mahdollinen. Vaikka sitä ei tulisi tapahtumaan, se jättää Suomen hyvin ikävään asemaan kun Yhdysvallat vetäytyy nykyisenlaisesta venäjänvastaisesta agressiostaan Euroopassa. - Anonyymi
Äläpä valehtele taas. Suomi sai Hornetteihinsa sen aseistuksen, jonka halusi. Ensi alkuun katsottiin riittäväksi vaatimattomampi aseistus, kun Hornettien roolikin oli suunniteltu suppeammaksi., nykyisinkin Horneteissa on sellainen aseistus, joka niissä tarvitaan nykyisen roolin mukaisesti.
Ja näin, vaikka Suomi oli tuolloin vielä suomettunut yya-maa, kun kauppoja hierottiin. Tosin jo vapautumassa pahimmasta riippuvuudesta. Hornetti-kauppa oli myös omalta osaltaan tärkeä Suomen vapautumisen yya-liekastaan kannalta
Nyt Suomi on natomaa, niin mitään erityisiä Suomeen liittyviä rajoituksia ei F35:ssa ole, kun ei ole mitään Suomi-riskiäkään. - Anonyymi
Hornet-kauppojen aikaan Suomi ei ollut Naton jäsen. On luonnollista, että tietty teknologia haluttiin rajoittaa Naton sisälle. Nato-jäsenen asema on aivan toinen ja myös Suomen puolustusteollisuuden on helpompi tehdä kauppoja Nato-maissa.
- Anonyymi
Pötyä trollaatte raukat. Ryzzät ottavat kärsäänsä päivittäin Ukrainassa.
Shoigu levittelee käsiään, kysymykseen sotimisesta; vaikeaa, ylettömän hankalaa venäläisillä.
Pakko voittaa ei muuta vaihtoehtoa Venäjällä, sanoo Shoigu. Heh heee niin Haagissa odottavat.- Anonyymi
Kumma kommunisti.
" Pakko on taistella, kuolla tai voittaa, ratkaisu eessä on tuntematon."
Odottavan aika on pitkä...
- Anonyymi
tulispa ydinsota
- Anonyymi
Tämän saman puhalluksen USA teki Horny-kauppojen yhteydessä. Kauppasumma lasketaan dollareissa ja 30 vuotta sitten markka romahti 30%. USA lypsi lisähintaa huolto ym sopimuksilla niin että lopulta elinkaarikustannukset Horneteilla olivat lähes kaksi kertaa laskelmia korkeammat. F-35:n tapauksessa käy yhtä huonosti ellei jopa paljon pahemmin.
- Anonyymi
Meinaatko, että muut eivät peri hintaa huoltosopimuksista? Grow up.
- Anonyymi
USA hävisi Vietnamin ja Afganistanin sotansa huolimatta teknoasevoimistaan. Ilmavoimien merkitystä on viimeiset 100 vuotta liioiteltu.
Mikä onkaan tämän ketjun opetus:
F-35 on Helvetin tehokas ase, jota rysäpöksy pelkää kuollakseen. ✔️- Anonyymi
Ei lisättävää!!!
- Anonyymi
Hohhoijaa taas…
Tiltut ne jaksaa….- Anonyymi
Juu, Nato-tiltut jaksaa.
Mutta jaksaako ne maksaa?
- Anonyymi
Ei pöljän kylän bisnes mies pärjää wall streetin bisnes miehelle.
- Anonyymi
Eikö niiden hintoja sovittu tilausvaiheessa?
😂😂😂🤡🤡🤡😂😂😂
Näin v*tun tyhmä kansa sietääkin ostaa kallista p*skaa! - Anonyymi
Mikä siinä on, että suomalaisia poliitikkoja k*setetaan AINA näissä suurissa kansainvälisissä sopimuksissa? 😂😂🤡🤡
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/5355770- Anonyymi
Sopimuksia ovat tekemässä tyhmät demarit, joiden ohjenuorana on, että ulkomaalainen k*settaja on aina oikeassa! 😂😡
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sopimuksia ovat tekemässä tyhmät demarit, joiden ohjenuorana on, että ulkomaalainen k*settaja on aina oikeassa! 😂😡
Suomen kansan etu on HAITALLISTA! Näinhän niiden päihin taotaan jatkuvalla syötöllä.
Satapäinen demarien avustajaryhmä ei tajua maailmantaloudesta enempää kuin sika tuulimyllyistä. Näin siinä sitten käy. - Anonyymi
"Lopulliseen hintaan vaikuttaa kolme tekijää: dollarimääräinen hankintahinta, dollarin ja euron välinen vaihtokurssi sekä hankintaa varten otettavan kymmenen miljardin euron lainan pääomakulut. Kaikki kolme ovat kehittyneet heikosti Suomen kannalta."
Onpa ihan v*tun yllättävää! 😂
Demarihallitusta vietiin jälleen kuin litran mittaa. 😂 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen kansan etu on HAITALLISTA! Näinhän niiden päihin taotaan jatkuvalla syötöllä.
Satapäinen demarien avustajaryhmä ei tajua maailmantaloudesta enempää kuin sika tuulimyllyistä. Näin siinä sitten käy.Suojatyöryhmä ilman tulosvelvoitteita. Tyypillistä demareille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Lopulliseen hintaan vaikuttaa kolme tekijää: dollarimääräinen hankintahinta, dollarin ja euron välinen vaihtokurssi sekä hankintaa varten otettavan kymmenen miljardin euron lainan pääomakulut. Kaikki kolme ovat kehittyneet heikosti Suomen kannalta."
Onpa ihan v*tun yllättävää! 😂
Demarihallitusta vietiin jälleen kuin litran mittaa. 😂Meinaatko, että kokoomus ei olisi hankkinut hävittäjiä tai valuuttakurssit ja pääomakulut kosketa kokoomusta?
Jännää tämä tietoinen valehtelu, josta tietää kiinni jäävänsä.
Onko avaaja idiootti?- Anonyymi
Oma kommenttisi on pelkkää suunsoittoa kuten tyypillisesti.
Anonyymi kirjoitti:
Oma kommenttisi on pelkkää suunsoittoa kuten tyypillisesti.
Avaus on idiotismia, jos se ei pidä kerran paikkaansa ja avaaja jatkaa silti saman jutun loilottamista.
- Anonyymi
F35:n todellinen hankintahinta jää salaisuudeksi. Sitä ei tulla julkistamaan kuten ei ole julkistettu Hornettienkaan lopullista hankintahintaa. Näin toimii demokratia Suomessa. Pieni natokiimainen median avulla vie Suomen Kansaa kuin laskisankkoa. Kansa maksaa ja kuvittelee kaiken olevan hyvin.
- Anonyymi
Vastineeksi perskokkareet yrittävät lopettaa sosiaaliturvan, siinä onnistumatta, lopputulokset ollessa sosialistinen Suomi.
- Anonyymi
Putinilla ei nouse edes viagra ei auta???
- Anonyymi00083
Tuosta avauksessa ilmoitetusta hinnannoususta F-35 hinta on kauppasotien takia pompannut pilviin, samalla kun F-35 koneita ropisee tonttii.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542368
- 622262
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p141767- 621572
- 521542
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41915Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111837Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118787Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33758- 40713