Hakemaan halpaa bensaa eikä muutenkaan mennä omalla autolla, uskon, että emme ole kaukana siitä, että Venäjä kieltää suomalaisten maahantulon kokonaan. Itsepä aloitimme "sodan" Venäjää vastaan.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e944064-df28-49de-896d-f8d66de791fa
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e944064-df28-49de-896d-f8d66de791fa
Vastaukset 32
Vanhimmat
Eipä ole ikinä tarvinnut siellä käydä aikaisemminkaan, vaikka n 30 eri maassa olen käynyt. Tuttavapiirissäkin vain kaksi henkilöä, jotka ovat siellä olleet, hekin olivat siellä töissä. Eli ei tuo kovin houkutteleva paikka ole ennenkään ollut 🤣🤣🤣
Köyhät tankkaajat juttu erikseen 🤣🤣
Kuulut ns. taatelintallaajiin. Onhan siellä paljon sellaista mitä voi pitää maailman parhaana. Esim. baletti ja taidemuseot. Olen käynyt New Yorkin, Lontoon, Pariisin, Pietarin ja Moskovan taidemuseot läpi, eivätkä Venäjän museot häviä niille yhtään. Pietarin ja Moskovan taide-esineethän ovat enimmäkseen Katariina Suuren ajoilta.
Jusupovillakin oli Venäjällä 40 palatsia, kyllä niissä on hämmästelemistä.
Kovin on suppea tuo tuttavapiirisi.
Eihän tuollaisella kiellolla ole mitään merkitystä. Samat kaksoiskansalaiset kulkee rajan yli, veronkierto autoillaan .
Mahtavat rakennukset, todellakin.
Mahtavia rakennuksia löytyy riittävästi muualtakin, missä ne eivät ole täynnä äärimmäisen vastenmielisiä sivistymättömiä barbaareja jotka kannattavat naapurimaan asukkaiden kansanmurhaa.
Itä-Suomi on jo täysin näivettynyt kun naapurin turisteja ei juurikaan ole.
Meidän maa ja teidän lätti näin se vaan menee trolli
Totta Venäjän turistit toi rahaa, elantoa monille Suomeen.
Sehän olisi vain hyvä juttu, eihän sinne muutenkaan pitäisi olla mitään asiaa. Sotarikollinen terroristivaltio mädäntyköön omissa saastoissaan.
Persuthan ovat koko ajan halunneet sulkea rajat. Nyt sentään yksi niistä suljetaan, joten eikö siitä pitäisi ainakin persujen iloita.
Hyvä. Neukkulaa ei tueta.
Rajantakaisessa Karjalassa ollaan katkeria Putinin aloittajan sodan takia. Ulkomaalaiset turisti ovat häipyneet, ja turvallisuuspoliisilla on ratsioita, tiesulkuja joissa kysellään passeja, ja majoituspaikkoihin tehdään tarkistuskäyntejä joissa omistat joutuvat selvittämään kaikkien majoittuneiden henkilötiedot.
Yleisesti halveksitaan näitä Putinin poliiseja, jotka ovat tuoneet pimeimpien neuvostoaikojen muistot monien venäläisten mieliin.
Suurin osa venäläisistä kannattaa Putinia ja tämän sotaa, joten saavat täsmälleen sitä mitä ovat itse kannattaneet, nauttikoot kannatuksensa hedelmistä. Yleisesti halveksitaan venäläisiä jotka kannattavat raukkamaista ja rikollista naapurivaltion tuhoamis- ja valloitussotaa
Puten lätti on menossa kivikaudelle
Ne häviää ton sodan loppujen lopuksi.
Kukaan normaalilla järjellä varustettu Ihminen ei mene Venäjälle tekemään mitään ostoksia!
Käynti Venäjällä ostoksilla on tuki Puuttiinan terrorismille Ukrainassa!
Valitettavasti Suomestakin löytyy jonkun verran niitä täysin moraalittomia putinistipaskiaisia, jotka kannattavat Ukrainan sotaa ja Ukrainan tuhoamista. Alhaisempaa ja moraalittomampaa sakkia ei maailmasta löydykään.
Passiin leima ei toivota tulevaksi vaan mitätöity.
Ei Kait venäjälle mene muut kuin kaksoiskansalaiset tällä hetkellä Suomesta . Ja kun on asuinpaikka venäjällä niin autot on edullisia ? Eikä kukaan tarkista mitään ? Mitä muuta sieltä tulee .
Ihme ettei ole jo aiemmin kielletty Suomalaisilta bensaturismi, ehkä jollain tavalla esim mitätöity satunnaisesti viisumeita. Valtion verotusta ajatelleen, Ukrainan sota on vaan hyväksi kun Suomalaiset ei enää pääse tankkaamaan.
köyhät vihervassarit sieltä bensaa hakevat, ei oikeat ihmiset.
Valetta koska kyseessä ovat persuporvarit jotka ihailevat diktaattori Putinia ja nykyajan yltiökapitalistista Venäjää.
Tää tsuhna vaan on juntti, euroopassa nauretaan tälle Pohjolan tosikolle, jonka toimet on kärpäsen ininää karhun kyljessä. Haittaa vain suomelle ja sen taloudelle, kuihtuvasta eu:sta ei ole vetoapua, eikä tuulimyllymetsästä, tyhmä mikä tyhmä.
Suomi on usaaa mielistelläkseen pilannut turvalliset välimme Venäjään. Olemme menettäneet rahaa, turvallisuutemme ja itsenäisyytemme .
Kohta eu ryöstää luonnonvaramme .
Kohta mm lauma tulee rajalle, ja ollaan pulassa. Niitä tulee enemmän kuin on Suomalaisia. Venäjä ei niitä estä.
Otathan 3-4 kotiisi, vähintään elätettäväksi?
Jos et, joudut kadulle. Tai, no joudut jokatapauksessa.
Kaksoiskansalaisten matkusteluun olisi myös puututtava.
Nyt rahtaavat rajan yli varaosia sinne, ja tuovat viinaa, ja tupakkaa tänne.
Emme me mitään sotaa aloittaneet, vaan Venäjä. Eivät siellä tahdo tajuta, että maansa on sodassa. Reissaavat, kuten ennenkin. Putin lemmikit pysykööt poissa EU:sta. Eivät edes häpeä.
No ei tule ikävä,noin vastemieliseen paikkaan.
Älä puhu paskaa. Puttehan se alkoi uhittelemaan meidän pressalle,kun viimeksi kävi.
Eipä haittaisi ainakaan mua. Olen käynyt Pietarissa kerran ja todennut, että näin sen mitä on Venäjä parhaimmillaan? Ei houkuttele enää toistamaan reissua, parempia kohteita on muualla ja sellaisia, joista saa paremmalla todennäköisyydellä paremman mielen. Putin on myrkyttänyt ainakin omat mielikuvat Venäjästä nyt ja tulevaisuudessa.
Itä.Suomen kokoomuslaiset ja persuporvarit ovat rampanneet Venäjällä halvan bensan perässä. "Isänmaallisia puheissaan",