Jopa yli puolet ihmisen DNA:sta väitetään olevan virusperäistä jätettä parasiitti-DNA:ta.

Jopa yli puolet ihmisen DNA:sta väitetään olevan ”virusperäistä jätettä”, parasiitti-DNA:ta.
Näin siksi, että monissa ns. hyppivissä geeneissä, transposoneissa on samankaltaisia jaksoja kuin joissain viruksissa. Ja koska virukset, infektoidessaan solujamme, voivat joskus liittää omia geenejään meidän genomiimme, ei ole loogisesti väärin ajatella, että osa geeneistämme saattaa olla ”virusten luomaa” ja että viruksilla olisi siten ollut jopa merkittävä osuus ihmisen evoluutiossa.
Todellisuus on kuitenkin paljon monimutkaisempi ja on olemassa perusteltuja syitä esittää, että asia on pikemminkin päinvastoin: Virus on eloton partikkeli. Se koostuu vaipasta/kapselista, jonka sisällä on DNA:ta tai RNA:ta ja kenties joitain entsyymejä. Virukset voivat lisääntyä vain elävän solun sisällä: ei viruksia ilman soluja – eikä soluja ilman viruksia! Virukset näet ovat välttämätön osa eliökuntaa: ilman viruksia elämä ei olisi mahdollista. Ruumiimme koostuu noin 40 biljoonasta (4 × 1012) solusta ja jokaista soluamme kohti meissä asuu useita viruksia.
Useat, erityisesti RNA-virusten kaltaiset (hyppivät) DNA-jaksot, liittyvät tärkeään genomin uudelleenjärjestelyn ja geenien ilmentymisen säätelyyn ja siten sopeutumiseen eli ns. mikroevoluutioon – mutta myös sairauksiin, jos ko. DNA-jaksoihin on kerääntynyt mutaatioita. On perusteltuja syitä olettaa, että ainakin tauteja aiheuttavat RNA-virukset olivat alun perin eliön kuoltua niiden soluista karanneita ns. proviruksia (retrotransposoni). Siirtyessään uusiin isäntiin ne muuntuivat. Kun ne tämän jälkeen tarttuvat isäntäeliöön, josta ne alun perin olivat lähteneet, ne voivat aiheuttaa tauteja ja jopa istuttaa omia muuntuneita geenejään isäntäsolun perimään.
Uusi Luomisnäyttely 3.0 https://luominen.fi/luomisnayttely-laajennettu-ja
Luomisnäyttelyn 3.0 käsiohjelma https://kauppa.luominen.fi/luomisnayttelyn-kasiohjelma

3

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmmm, keneenköhän luottaisi? Uskollaan päänsä sekoittanutta spämmäävää harhaista alalle kouluttamatonta kreationistia, vai asiaa oikeasti työkseen tutkivia, siihen koulutettuja tutkijoita. Kas siinäpä pulma :D

    • Anonyymi

      Arde vaikuttaa botilta. Kokeillaanpa - Arto, mikä on aloituksesi otsikkotekstin kymmenes merkki?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      527
      8910
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6134
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      361
      5168
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1856
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      959
    Aihe