12 viikkoa nyt selvinpäin

Anonyymi-ap

Kohta tulee 3 kuukautta täyteen. On ollut tavattoman helppoa eikä ole ollut lainkaan vaikeaa ohittaa välillä tulevia mielitekoja. En ajattele, että minun täytyy olla päivä kerrallaan raitis. Tilanne ei ole niin huono. Pystyn hyvinkin olemaan kk kerrallaan selvinpäin ja niin olen matkaani tehnyt. Enkä sitäkään ajattele tietoisesti. En tee joka viikko tai päivä päätöstä että en juo. En vain juo eikä minun tarvitse asiaa ajatella sen enempää.
Tulevaisuudessa näen vain kaksi mahdollista uhkakuvaa jota varten nytkin raitistun ettei silloin tarvitse juoda. Ne on äitini kuolema ja koirani kuolema. Jos en nyt raitistu niin tulevaisuudessa ratkean kun kohtaan suru- uutiset. Koiran kuolemaan ei mene enää pitkä aika, ehkä pari vuotta ja äitini kuolemaan voi olla vielä vuosia.
Varsinkin äitini tuleva kuolema on syy raitistumiseen. Tiedostin että jos en lopeta alkoholin käyttöä sitä ennen en onnistu sitä mielitekoa ohittamaan sinä päivänä kun äitini kuolee. On valmistauduttava nyt, jotta olen kasvanut ihmisenä tuohon päivään mennessä.

Vuosina 2009-2012 join kännit joka toinen ilta. Samoin kävi 2015-2016 jonka jälkeen ryhdyin taistelemaan alkoholin käyttöä vastaan tietoisesti. Matka on ollut pitkä. Vähensin juomistani niin että join kerran kk ja kun siihen totuin niin lopetin senkin juomisen. Ei ole ollut helppoa. Mutta työ minkä olen tehnyt raitistumisen eteen on ollut sen arvoista.
Juhannuspäivänä kun heräsin niin myönsin olevani alkoholisti. Tuona aamuna tein päätöksen etten juo enää ikinä. En lähtenyt päivä kerrallaan ajatukseen vaan heitin alkoholin kokonaan pois vaihtoehdoista.

En käy a-a kokouksissa. Kävin muutaman kerran ja siellä touhu keskittyy siihen että joka päivä tehdään päätös olla juomatta. Minun tilanne ei ole niin huono että joka päivä tarviisi tehdä päätöstä etten juo. Pystyn olemaan kk raittiina kerrallaan ja niin olen toiminut. Tässä kuussa en juo ja se riittää. Ei tarvitse taistella tai ajatella alkoholia päivittäin.

Äitini teki raitistumispäätöksen v 2016. Hän päätti ettei juo enää ikinä eikä ole juonut. Hän on esikuvana minulle

3

571

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis äitini raitistui 2006

    • Anonyymi

      Hyvä ja tsemppiä olla jatkossakin selvinpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1302
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      77
      1263
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1211
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      995
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      8
      985
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      916
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      831
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      682
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      667
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      584
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      569
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      568
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      53
      550
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      538
    17. 46
      533
    18. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      529
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      516
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      510
    Aihe