Poistaa esim. kaupan alalta sunnuntai-, juhlapyhä ja iltalisät.
Kaupat auki ympäri vuorokauden eikä enään ole joulukaan pyhä.
Saman arvoista työtä sunnuntaisin ja iltaisin vaikka palkka eri. Vähän outoa.
Näiden lisien poisto laskisi tuotteiden hintoja ja toisaalta lisäisi kaupan kannattavuutta.
Kaupat auki ympäri vuorokauden eikä enään ole joulukaan pyhä.
Saman arvoista työtä sunnuntaisin ja iltaisin vaikka palkka eri. Vähän outoa.
Näiden lisien poisto laskisi tuotteiden hintoja ja toisaalta lisäisi kaupan kannattavuutta.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kyllä kaupanala saa siipeensä nyt tämän tulevan taantuman aikana. Ei auta aukioloajan pidentäminen jos kuluttajilla ei ole rahaa kuin perustarvikkeisiin.
Siinä sitten "neiti kassa" sitten istuu sunnuntai-illan kymmeneen pyörittelemässä peukaloitaan kalliilla sunnuntailisäpalkalla.
"Siinä sitten "neiti kassa" sitten istuu sunnuntai-illan kymmeneen pyörittelemässä peukaloitaan kalliilla sunnuntailisäpalkalla."
Höpö. Höpö. Kassaneiti ei istu peukaloitaan pyörittelemässä — ei ole istunut hyvin pitkään aikaan. Itsepalvelu kassat ovat tulleet jäädäkseen. Asiakkaat näyttävät viivakoodit lukijapäätteelle, ja vilauttavat pankkikortiiaan tai maksavat mobilepay:lla.
"Neiti kassojen" ajat ovat menneet. Nyt kassat ovat pätkätyöläisiä ruuhka-aikoina tuntipalkalla, ja hyppäävät kassasta laittamaan tuotteita hyllyyn tai milloin mihinkin urakkatyöhön, jossa työntekijää tarvitaan.
Kun pian ruokaakin tilataan koteihin kännykällä ja ruokarobotit tuovat ruuan ilman niitä ylityökorvauksia ja muita lisiä, niin eiköhän se kauppa ala kannattamaan muualla paitsi maaseudulla, jossa asiakkaina on sinne vielä toistaiseksi sinnittelemään jäänyt vanhusväestö.
Ravintolat han on epävirallisesti lisät poistaneeet. Esim y li ja sunnuntai lisiä ei ole maksaa ja jos kysyt niitä ei tarvii enää tulla
Yleislakko!
Poistaa elätit tästä maasta kotiaan
Yritykset saavat vuosittain suoraa tukea veronmaksajilta lähes 10 miljardia euroa.
T & K-rahat ovat myös tavallaan yritystukia. Hallitus pyrkii nostamaan
tutkimus- ja kehittämismenot (rahoituksen) neljään prosenttiin
BKT:stä vuoteen 2030 mennessä.
Ensi vuodesta lähtien jaon tekee tutkimus- ja innovaationeusto,
mutta rahoista päättää hallituksen neljä puoluetta.
Tuen suuruudesta antaa kuvan puolustusvoimien budjetti.
Se on noin 2 % BKT:stä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/elakoitynyt-kenraali-suomen-ei-tarvitsisi-tayttaa-puolustusmenojen-nato-tavoitetta/8634116
Samat yritykset, joille veronmaksajien rahaa sysätään
antavat työntekijöille lopputilejä ja hallitus joka heitä edustaa leikkaa tuet,
joitten kustannuksiin työntekijäkin on osallistunut turvatakseen toimeentulonsa,
jos jäisi työttömämäksi.
18.9 HS:ssa kirjoitettiin Työterveyslaitoksen tutkimuksesta, jossa liki 2/3 työntekijöistä koki, ettei heitä arvosteta eikä kunnioiteta työssään.
Suomalainen palkansaaja tukee veroillaan yrityksiä (osakkeenomistajia),
mutta ei häntä taideta oikein arvostaa ja työttömäksi jäädessään häneltä
viedään ihmisarvokin.
Yrityksillä pyyhkisi hyvin, mutta onko niillä on huonot johtajat,
kun "vienti ei vedä" ? Ei auta veronmaksajilta saadut miljarditkaan.
Pitäiskö tuet lopettaa, että johtajien pitäisi itsekin yrittää jotain ... ?
Ovatko t&k-tukia saaneet yritykset koskaan esitelleet julkisuudessa
mitä he ovat t&k-tuilla saaneet aikaan ?
Veronmaksajana kiinnostaisi tietää.
Maailman markkinoilla kilpailevat yritykset eikä kansantaloudet.
Viennin kasvu perustuu tuotteiden laatuun.
Miksi Kokoomus vastustaa kynsin hampain ammatilliseen koulutukseen
panostettavia rahoja ?
Kilpailussa erottaudutaan tuotteiden ominaisuuksilla kuten laadulla.
Kasvu perustuu tuotteiden laatuun, joka perustuu korkeaan ammattitaitoon.
Mistä voi lukea työllistävistä "innovaatioista", joita t & k- tuilla on aikaansaatu ?
Itse olen myös ihmetellyt tuota kivikautista jäännettä ilta-ja sunnuntailisistä.
Ei kateutta mutta ihmetystä.
Ennen oli kaupat auki 9-17, la klo 14 ja sunnuntaina kiinni.
Sitten pidennettiin aukioloaikoja. Mutta sunnuntai oli myyjilläkin lepopäivä.
Sitten avattiin lisäksi sunnuntana.
Ja nyt on ilta myöhälle jopa yön auki.
Eikö ihmisillä ole jääkaappia missä ruoka säilyy. Itse haen viikon ruuat kerralla enkä kyttää -60 % laputettuja.
En ymmärrä myöskään sitä, että jos ihminen on töissä illalla/sunnuntaina 4-5 tuntia niin miksi hänelle maksetaan tästä ilta/sunnuntailisä?
Miksi esim. myyjät eivät voi kiertävällä työvuorolistalla kaikki tehdä vuorollaan sunnuntaita ja iltoja?
Eräs tuttava on kotihoidontuella, mutta tekee viikonloppu illat töitä kaupassa. Saa niistä kuulemma paremman palkan kuin vakihenkilö joka tekee vain 8 tunnin normivuoroja. Kotihoidontuki, koskee vain arkipäiviä. Vähän ristiriitaa tässäkin.
Eli kyllä kaupan alalla missä paljon on osa-aikaisuuksia ja "kesätyttöjä" voisi ko. lisät poistaa.
Sithän vois poistaa hälytysrahat,varallaolo korvaukset,likasentyön lisät ja muut?
Mitata liksa tuottavuuden mukaan!
Eivät vielä ole huomanneet näitä säästökohteita.
Poistetaan kun keritään
Ek jåkömies ja niinistö ja kokoomus ja palturi petteri
Puten lätti on menossa kivikaudelle
Löttipoju,etkö jo palannut suljetulle?
Aloittajalta huono provo. Alipalkattu kaupan alan kärsii työvoimapulasta.
Kyllähän jotkut sairaat haaveilee siitäkin että hoitajilta poistetaan lisät ja kielletään maasta poistuminen koska puolet lähtisi länteen töihin. Sairailla on sairaiden haaveet. Haaveillaan orjuuden palauttamisesta ja million minkäkin ryhmän murhaamisella. Oksettavia ihmisiä riittää.
Kaupan ala pyörii melkein kokonaan osa-aikaisilla ja "töitä tarvittaessa" -sopimuksilla. Vakipaikkoja on todella harvoin enään nykypäivänä tarjolla. Tämä vaikuttaa palkkaukseen. Osasyynä varmaan se, että vakipaikalla olevalla on paremmat edut. Tokihan nämä k-ja s-ryhmittymien edut pitää ottaa huomioon myös palkoissa, ne saa myös osa-aikaiset työntekijät.
Ei ole verrattavissa hoitoalaan.
Ukrainaan tungetuista rahoista voi korvata kaikki leikkaukset!
Nyt olisi hyvä aika puuttua niihinkin. Menisi samalla PAMin mielenosoituksella lisien poisto.
Tämän päivän iltasanomista saimme lukea miten paljon sunnuntai ym. lisät tuovat esim. Sairasnhoitajan palkkaan lisää. 5300 €/kk sai haastateltava.
Silti kehdataan valittaa. Peruspalkkakin näyttää olevan ihan hyvä. Yli 2600 €/kk. Tähän lisät päälle.
Samoin in kaupan alalla. Osa-aikainen tienaa enemmän viikonlopoutyöstä kuin vakkari viikoista ja lisäksi Pamin korvaukset.
Joo, mutta kaikki eivät voi tehdä vain lisien persolla töitä, jonkunhan on tehtävä myös ne normiajan työt. Tuo 5300e/kk on niitä äärilaidan tienistejä..
Hyvä kun yrittäjät ovat kiinnittäneet tähän jo huomiota.
(IL tänään).
Sunnuntai ja iltalisät pois!!
Jos Kaupanalan Yrittäjillä ei ole varaa maksaa viikonloppulisiä, pitäköön Kauppansa kiinni, mikään ei estä näin tekemästä.
Eiköhän jokainen kansalainen pärjää ilman sunnuntain kaupassa käyntiä. On sentään jääkaapit ja pakastimet.
Sunnuntaisin ja juhlapyhisin saisi kaupat muutoinkin olla kiinni.
Kyllä ne on nämä isot ryhmittymät jotka määrää kauppiaittensa aukioloajat.
K ja S ryhmällä on varaa maksaa lisät, he takoo muutenkin jo hirmu tulosta nyt.
Me kuluttajat maksamme nekin lisät tuotteiden hinnassa.
Juurikin niin!!