Suola on hyvä yleismauste

Anonyymi-ap

Oikeastaan muut mausteet vain peittävät ruoan maun.

Ja esimerkiksi jollain chilillä hautaan vain peittää pilaantuneen ruoan maku.

18

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoin pippuria suositellaan aina lipeäkalan päälle, vaikka se hukuttaa kalan maun alleen.
      Itse ripottelen kevyesti neilikkaa.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­­N­y­­­m­­f­o­m­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18017007v

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Liika suola on epäterveellistä. Minä käytän paljon chiliä, se on hyvää ja terveellistä, enkä tietenkään valmista mitään mistään pilaantuneesta.

      • Anonyymi

        Liian suolan voi kompensoida juomalla enemmän vettä.


      • Anonyymi

        Varmaan, jos et satu olemaan allerginen chilille. Pähkinä on myös sellainen herkku, jota ei suositella allergisille ja ampiaisten pistot myös.


    • Anonyymi

      Sitä vartenhan mausteet aikanaan on keksitty ja otettu käyttöön että peittivät ruuan pilaantunutta makua.

      • Anonyymi

        Ennen jääkaappeja runsaalla suolalla ja mausteliemillä säilöttiin elintarvikkeita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennen jääkaappeja runsaalla suolalla ja mausteliemillä säilöttiin elintarvikkeita.

        Lueskelin tuossa norjalaisten tavasta kuivata turskaa ("kapakala"), ja ihmettelin ettei niihin laiteta lainkaan suolaa. Ne vaan puhkaistaan ja fileoidaan ja sitten sidotaan fileet vastakkain ja jätetään merenrantaan ripustettuna kuivumaan 3 kuukaudeksi.

        Minulla oli sellainen mielikuva, että kapakala on todella suolaista, vaan ei kai sitten.


      • Anonyymi

        Niin marinimalla vanhenneen lihan tuoksut saadaan peittoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin marinimalla vanhenneen lihan tuoksut saadaan peittoon.

        Marinin liha on kohta 38 vuotta vanhaa.


      • Anonyymi

        Kyllä monet mausttet minun mielestäni nostavat ruuan makua kun tietää mikä mauste sopii minkäkin kanssa.
        Sitten sekin varmaan riippuu siitä mihin on tottunut ja huomannut sen sopivat omalle vatsalleen .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä monet mausttet minun mielestäni nostavat ruuan makua kun tietää mikä mauste sopii minkäkin kanssa.
        Sitten sekin varmaan riippuu siitä mihin on tottunut ja huomannut sen sopivat omalle vatsalleen .

        Tilli sopii graavikalalle ja uusille perunoille.


    • Anonyymi

      Vieläkin muistan miten hyviä oli iskän tekemät voileivät. Tuoretta ruislimppua paksu siivu, sen päälle reilusti voita (jos ei ollut valkoista lihaa) ja sitten ripoteltiin vielä paljon suolaa. Ai että oli hyvää.

    • Anonyymi

      Ei siihen lihaan nykyään tarvi mättää suolaa kilotolkulla. Ennen elettiin aivan toisia aikoja kun ei ollut pakastimia ja jääkaappeja. Syksyllä menneinä aikoina syksyllä sika teurastettiin ja lihat pantiin tynnyriin talon ylisille helvetimmoiseen suolaan säilöttynä. Vesiliuokseen läpi talven, sieltä otettaviksi ja nautittaviksi pitkin talvea. Totta puhuen niitten lapuuden päivien jälkeen. Tehnyt koskaan enään mieli. Läpi talven ylisillä suolatynnyrissä säilöttyä sianlihaa.

    • Suola nostaa verenpainetta hetkellisesi. Ongelma on tietysti, jos verenpaine on muutoin jatkuvasti korkea, ja sitä vielä lisää ylenpalttisella suolankäytöllä.

      Luonnollisesti jatkuvalla liiallisella suolankäytöllä verenpaine pysyy korkeampana kuin ilman suolaa, mutta tavanomainen määrä suolaa säännöllisesti tuskin nostaa kenenkään verenpainetta haitallisiin lukemiin.

      On syytä huomata, että kaikenlainen liikkuminen ja lihastyö ylipäätään nostavat verenpainetta myös. Korkea verenpaine hetkellisesti ei siis ole mitenkään haitallista vaan hyvinkin terveellistä.

      Ongelma on, jollei verenpaine laske edes levätessä/nukkuessa tietyn asteen alle, jolloin verisuonet ovat jatkuvan rasituksen alla.

    • Anonyymi

      Nuorena se suolan syönti tuntunut mulla ainakaan missään, silloisten verikokeitten mukaan. Mutta kuten hyvin yleistä on. Me ajankanssa vanhetaan kaikki.

    • Anonyymi

      Minä pidän hieman tulisemmasta ruoasta ja sen vuoksi tulee kokkaillessa loroteltua chilikastikkeita melkein mihin tahansa. Nyt on menossa Poppamiehen Scorpion-soosi, jossa on potkua ihan kivasti. Noissa on vaan aika topakasti suolaa, eli muistaa sitten käyttää vähemmän suolaa muuten ruoanlaitossa.

      • Anonyymi

        joo en minäkää suolaa käytä enää missään ruuassa.

        tänään kokkasin chili con carnea johon laitoin kasarilliseen soosia mausteeksi sentin viipaleen tota

        https://pepperscale.com/bhut-jolokia-chocolate/

        10minuutin jälkeen maistoin soosia ja otin viipaleen pois 🔥


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2891
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      63
      2730
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2082
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      69
      1695
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1483
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      181
      1430
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      111
      1401
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      139
      1355
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1314
    10. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1181
    Aihe