Siellä nää sossurahahoilla eläneet rupee todella olee ahdingossa.Vero euroja olen näemmä lahjoittanu kun töissä käyny.Nyt paljastuu miten punavihreät halua elää.
Helsingin yliopisto valtaus
Anonyymi-ap
9376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
enää ei saa asua ilmaiseksi veronmaksajan rahoilla.
On aika puuttua tähän etuun joka helsinkiläinen saa luonnostaan kun voi asua koko opiskelu ajan kotona.
On muille yliopistoille lisää linjoja pois Helsingistä niin nähdään miten halutaan auttaa opiskelijoita
Tää muu ja Helsinki alkaa tull tiensä päähän.
Kaikki tuet pois. Ja heittäkää mäelle nuo kakarat.
Naurettavaa että ei saa kuriin noita.
Yliopiston opintoja ohjelmaa pitää uudistaa radikaalisti. Pitkiä työssä oppimisen jaksoja väliin ennenkuin voi jatkaa opiskelua niin nähdään kenestä valmistuu jotakin.
On paljon opiskelijoita jotka eivät saa koskaa töitä olisikin aika puuttua aloituspaikkoja supistumiseen.tai suoraan yhteys työpaikoille jossa välillä käydään töissä ja vuoroin opiskellaa,ettei tule sellaista opiskelija kulttuuria,et tukien varassa eletään ja näin opitaan tyyli johon loppuu ei näy
Nyt on paljon opiskelija jotka joutuu rahoittaa opiskelun työllä joka ei mitenkään sivua alaa johon opiskella ja näen venyy opiskelu. Olisi paljon järkevämpää luoda kulttuuri jossa opiskeltava alkaa pitäisi myös olla käytännön jaksoja vaikka oppisopimus tyylillä niin olisi työpaikka kun valmistuu ja lainaa ei tarvii ottaa ja opiskeluun tulee rytmiä joka vastaa työelämää.
On tehtävä koko opetusohjelman uudistus jossa käytännön jakoa välissä.
On väärin,että opiskelijat siivoo Wc tiloja vuosikaudet kun voisivat olla hyödyksi omalla alallaan mihin opiskelevat
Näin wc siivous voi tehdä siivous alalle aikova jolla siihen taas asian mukainen koulutus
Yliopistolla kannattaa osoittaa mieltä ei säästöjä nyt haluavat maksaa ne myöhemmin..
Yhteiskunnalla ei ole varaa kouluttaa monta vuotta yliopistossa.
Työpaikkojen tukee ottaa opiskelijoita oppisopimuksen ohjelman mukaan.
On paljon opiskelijoita jotka valmistuu n 30 v eikä ole ivääkään olleet töissä
Sitten ollaan ihan hukassa kun tullaan töihin ja ollaan niin suurta ,et jos ja ollaan ihan pihalla. Pitäisi tuntee laaja alaisesti. Ainoa keino on,et tullaan