Mikä on prosentuaalinen vaikutus pienituloiselle, kun matkakustannuksen omavastuu kasvaa.
Mikä on prosentuaalinen vaikutus isotuloiselle, kun matkakustannuksen omavastuu kasvaa.
Toteutuuko se, että verotus kevenee enemmän pieni- ja keskituloiselta?
PS. verotus kevenee purettaessa edellisen hallituksen perimiä maksuja, joita ei kuitenkaan palauteta kokonaan veroalennuksiin, vaan valtio ottaa omansa välistä.
Veronalennus on ehkä populistinen termi, pikemminkin voisi puhua osittaisesta palautuksesta.
Mikä on prosentuaalinen vaikutus isotuloiselle, kun matkakustannuksen omavastuu kasvaa.
Toteutuuko se, että verotus kevenee enemmän pieni- ja keskituloiselta?
PS. verotus kevenee purettaessa edellisen hallituksen perimiä maksuja, joita ei kuitenkaan palauteta kokonaan veroalennuksiin, vaan valtio ottaa omansa välistä.
Veronalennus on ehkä populistinen termi, pikemminkin voisi puhua osittaisesta palautuksesta.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Pienituloisethan eivät käy töissä, joten matkakuluilla ei heille ole merkitystä. Pienituloiset eivät myöskään maksa tuloveroja.
Voisit tarkentaa, jos tarkoitat pienituloisella jotain tiettyä tulotasoa
Hyvä tarkennus. Tarkoitan pienituloista palkansaajaa.
Verottaja pitää pienituloisena palkansaajana alle 40 000 € vuodessa tienaavaa.
https://www.vero.fi/tietoa-verohallinnosta/uutishuone/lehdist%C3%B6tiedotteet/2022/pienituloiset-hakivat-eniten-verov%C3%A4hennyksi%C3%A4-kodin-ja-ty%C3%B6paikan-v%C3%A4lisist%C3%A4-matkoista/
Jos palkansaaja tienaa 30 000 euro vuodessa ja omavastuu nousee 150 euroa, on muutos suhteutettuna tuloon 0.5 %.
100 000 tienaavalla vastaava suhdeluku on 0.15 %.
Mielenkiintoinen näkemys, mutta kai siihen pitää uskoa.
Yli puolet suomalaisista palkansaajista on verottajan mukaan pienituloisia. Ilmeisesti jako on kahtia, suurituloiset ja pienituloiset, kun mediaanipalkka on 3314 euroa. Ei vaikuta kovin järkevältä jaolta.
Kannattaa valittaa verottajalle.
Tilastosi mukaan siis hallitusohjelman kirjaus "Kevennetään työn verotusta painottaen kevennystä pieni- ja keskituloisille" jää hallitukselta noteeraamatta yli puolella suomalaisista.
Voisi sanoa, että ainakin yli puolta suomalaista verotettavaa on petetty.
Valtion budjtti on suunnattu verohelpotusten osalta selkeästi hyvätuloisille.
700 milj leikkaukset työttömiin kohdistettuna ei povaa hyvää ja palkansaajien osalta nuo helpotukset menee tulopään ylä luokaan ,joiden osalta voidaan kysyä ,tarvitsevatko he todella tuon.
Työntekijöiden asema on selkeästi alas ajossa myös lakko oikeuksien ym puitteissa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c8357456-ad79-4fd9-a2c3-26aa3b8a3cbd
Neljän vuoden päästä kansan pitää äänestää toisin, jos eduskunta hallituksen heikennukset hyväksyy.
Siten nämä voi palauttaa ja todeta, että oli viimeinen oikeistohallitus.
En ole koskaan ollut vasemmistolainen, mutta hallitus karkaa niin kauas oikealle, että vaikka pysyn paikallani, olen tällä menolla vasemmistossa. Se huolestuttaa.
Se nyt vaan on niin, että ei voi ottaa kuin niiltä, joille eniten annetaan. Verotus on liian kireä.
Neljävuotta on monelle liian pitkä aika .
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009866648.html
Tuho tulee olemaan liian suurta ja työväestö laitettu kyykyyn. Ei .
Hallituksen toimia on noutava vastustamaan nyt kautta linjan.
https://www.sttk.fi/2023/06/19/ammattiliitto-pro-hallitus-ei-valita-ahkerasta-tyotatekevasta-suomalaisesta/
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009806950.html
On vaikea laskea veroa niiltä, jotka eivät sitä maksa.
Eikös hallitusohjelman yksi päätavoite ole juurikin saada TYÖTTÖMIÄ töihin, jos työttömänä tienaa yhtä paljon tai enemmän kuin töissä, kuinka moni menee töihin? Siinä siis yksi "syy", miksi työttömiltä tarkistetaan etuja.
Toinen mielenkiintoinen itkunaihe täällä on työmatkakuluvähennys. Kuinka moni on oikeutettu työmatkallaan omanauton käyttöön? Taitaa olla aikas pieni osuus työssäkäyvistä, sillä omavastuu on ollut jo kauan paljon isompi kuin halvin tapa matkustaa julkisilla.
Suomessa taitaa olla jo nyt maailman kovin kokonaisveroaste, mikä luonnollisesti johtuu juurikin kohonneista sosiaalimenoista. Mm. lypsylehmien (autojen) omistajilta peritään useita MILJARDEJA vuodessa "ylimääräistä" näiden kulujen maksamiseen. mutta kulut kasvavat tukien kasvaessa. Jos ja kun esim. asumistukia pienennetään on vuokria pakko pienentää, aikas loogista vai mitä?
"Neljävuotta on monelle liian pitkä aika ."
Totta, edellinen hallitus sai tuossa ajassa maan asiat täysin sekaisin ja talouden kuralle useiksi vuosiksi eteenpäin. On todella helppoa ottaa miljardeja velkaa ja jakaa sitä, ja saada kannattajia, kuten nyt demarit ovat saaneet... mutta maksun aikaa koittaa, ja tulee pas... silmille, kuten nyt Orpon poppoolle, joka on täysin syytön maamme nykyiseen tilaan.
Työttömiä on n. neljä kertaa enemmän kuin on avoimia työpaikkoja. Ja niihin avoimiinkin vaaditaan paljon sellaista osaamista mitä ei työttömillä ole, eivätkä tule sitä osaamista välttämättä edes koskaan saamaan. Eli se etujen "tarkistus" on vain kylmä leikkaus seurauksista piittaamatta. Löytyy myös ammattikuntia/paikkakuntia joissa sen oman auton käyttö on pakollista jos meinaa itselleen ansiotuloja yleensä saada.
Se vitsipalsta on ihan toisaalla, eli voit mennä sinne jatkamaan.
On vaikea periä köyhiltä veroa, vai onko?
Rikkailta näyttää verotus olevan vaikeampaa, kun mieluummin hallitus ottaa uutta ulkomaan lainaa entistä enemmän, eli 10,1 miljardia + lisää 1,4 miljardia ERITTÄIN ISOLLA KOROLLA. Velaksi eletään, vaikka sosiaaliturvaa leikataan kuudella miljardilla hallituskauden aikana. Se on hirvittävän kovaa pienituloisille.
Näin etuuksia verotetaan
Kelan omat kaavamaiset veroprosentit eri etuuksille ovat:
Työttömyyspäiväraha ja työmarkkinatuki: 20 %
Vähimmäismääräinen vanhempainraha eli pienin äitiysraha: 20 %
Muut etuudet: 25 %
Lisäksi köyhät käyttävät kulutukseen kaikki vähäiset tulonsa ja maksavat 24 % arvonlisäveron. Alv oli ennen vanhaan liikevaihtovero, 11 %.
Orpon hallitus siirtää perintöveron maksua 8 vuodella, eli 2 vuodesta 10 vuoteen. Perinnön saajat voivat sijoittaa perinnöt verottomille sijoitustilille, joiden uusi saldo ennen veroja on 100.000 euroa entisen 50.000 euron sijaan.
Ansiotulon verovähennys vaikuttaa eri tulotasoilla siten, että varakkaat, esim. ministerit, saavat veroetua noin 200 €/kk ja pienituloiset vain 20 €/kk. Mitä sitä salaamaan? Hallitus antaa rikkaille ja ottaa köyhiltä, mikä ei suinkaan ole oikeudenmukaista eikä välttämätöntä.
ORPON HALLITUS on lisäksi tehnyt hallituksesta työehtoneuvottelun osapuolen kirjaamalla Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n tavoitteet lähes sellaisenaan hallitusohjelmaan. Työttömyysturvan ja työehtojen heikennykset tullaan nähtävästi kansanedustajien enemmistön hyväksyessä muuttamaan näennäisneuvottelujen jälkeen laiksi. Tulossa näyttäisi olevan isot lakot, mitkä eivät ainakaan jo alkanutta konkurssiaaltoa korjaa. Uusia konkursseja on tullut viidennes lisää.
Ei voi ottaa rahaa niiltä, jotka ovat sairaita tai opiskelemassa tai työttömiä kun eivät saa töitä.
Kaikki eivät saa töitä vaikka yrittäisivät. Jos olet 60-vuotias pitkäaikaistyötön, niin luuletko pääseväsi vielä töihin? Miten maksat jatkossa elämäsi? Onko jostain luovuttava? Elämästä?
Aivan, yrittäjien harmaa talous ja keplottelu pitää saada kuriin!
Orpon hallitus myös jakaa tulonsiirtoina miljardeja euroja Suomen köyhille. Orpon hallitus järjestää suomalaisille nuorille ilmaisen koulutuksen toisen asteen loppuun. Orpon hallitus järjestää lähes ilmaisen terveydenhuollon suomalaisille ja heille, joilla ei ole rahaa ilmaisen.
Orpon hallitus tekee ja tukee suomalaisia monin tavoin, vaikkakin se ei olisi hallituksen tehtävä.
Orpon hallitus leikkaa sosiaalituesta kaikkien heikommassa asemassa olevilta.
Orpon hallitus verottaa vähemmän isotuloisia.
2000 € palkalla verovähennys on vain 213 €/v,
6000 € palkalla verovähennys on 445 €/v
10.000 € palkalla verovähennys on 1128 €/v
14.000 € palkalla verovähennys on 2.116 €/v
Yrityksille jaetaan 4 miljardia uusia tukia, joiden työllisyysvaikutusta ei tiedetä.
Purran mukaan Sipilän hallituksen leikkaukset kalpenevät sen rinnalla mitä nykyinen hallitus tulee tekemään Purran toimiessa valtiovarainministerinä. Sipilän hallitus leikkasi aktiivimallilla työttömiltä ja kiky-sopimuksella palkat jäädytettiin, vuosilomapäiviä poistettiin jne.
Oleellista on nettotulot. Veroprosenteille ihan sama, Ethän vaateostoksillakaan alennusprosentteja laske vaan sen maksamasi hinnan. Prosenteilla höynäytetään.
Prosenteilla höynäytetään sekä puheilla ja kirjoituksilla. Oluen verotuksen alennusta mainostetaan, mutta sen vaikutus on n. 2,5 senttiä pullolta eli 50 senttiä kori.
Kaiken lisäksi alennua veroale ei mene kuluttajalle, vaan yrittäjälle.
Entä, jos meneekin kuluttajalle?
Onhan se merkittävä alennus. Kori halpeneisi 50 senttiä.
Verovähennykset aiheuttaa
- sekavaa verotusta
- verotuksen porsaanreikiä
- ylimääräistä byrokratiaa
- löyhää veronmaksumoraalia
On parempi madaltaa yleistä verotusta kuin tehdä sekavaa verotusviidakkoa.
Juuri niinhän toimitaan. Ainoa poikkeus on raippavero, joka olisi päättynyt, mutta se asetettiin uudelleen.
Olen sitä mieltä, että tyhmät ja höynäytetyt äänestivät Kokoomusta.
Kokoomus huijasi tyhmiä kaikilla lainapuheillaan ja nyt itse ovat ottamassa vieläkin enemmän velkaa vaikka ihan muuta lupasivat.
Mistä tietää, että kokoomuslainen valehtelee? Kun huulet liikkuvat.
PS oli myös hyvä höynäyttäjä tukemalla kokoomusta ja unohtamalla duunarit.
Omavastuun määrähän se on ainoa mikä pienituloiselle vaikuttaa, eli omavastuu pitäisi olla 0 euroa kaikessa sairaanhoidosa.
Sehän ei tietenkään sovi ,että oikeisto hallitus antaisi köyhälle rahaa ja laittaisi talouden kuntoon minkä vihervassarit täydellisesti tuhosi.
Todella inhottava tilanne kun ei voi kitistä mitenkään.
Yksi asia minkä voitte tehdä mitä Orpon hallitus ei pysty millään estämään ja se on jotta paskokaa jokainen valittaja housuunne ja tunnustakaa se julkisesti jotta tästä saitte kun menette laittamaan maan asiat kuntoon eikä jää paljoa valittamista ,mutta paskoja housusta ette vie.Ne on ja pysyy ja lähtee vain taltalla.
Kirjoituksellasi kiteytin hienosti, miten yhteistyökyvyttömyys on suurin ongelma.
Hallitus antaa paljon rahaa köyhille. Kolmannes valtion kaikista verotuloista menee köyhille. Eikö se riitä?
"..."hallitus" väittää, että ne joilla on vähiten rahaa ei ole tuloja:" se on rotusortoa eli rasismia." orpo on ihan "urpona" siis pääministerimme on päässyt siivilleen ja matkustaa Tony Blairin humanistisilla periaatteilla, jos jumala suo; pään täytyy olla terve täten järki pittää,olla päässä niin silloin ei,ole ajatukset jäässä -kalastaakin voi, jos kalastaa putinin kanssa, koska politiikka ei saa olla vakavaa
Koska ajattelit hankkia sen terveen pään?
Eläkeläisiä kuritetaan lääkkeiden Alvin nostolla!
Hallitusohjelma:
"Kevennetään työn verotusta painottaen kevennystä pieni- ja keskituloisille."
Käytäntö:
"Esimerkiksi jos ansaitset 2 800 euroa kuukaudessa, verotuksesi kevenee 0,7 prosenttia eli 230 euroa vuodessa. 14 000 euron kuukausituloilla verotus puolestaan helpottuu 1,2 prosenttia, joka tarkoittaa 2 116 euroa vuodessa"
Kysymys: osaako hallitus lukea hallitusohjelmaansa?
Vastaukset: kyllä/ei. Selittelijöitä ei kaivata.
Jos hallutuksen lukutaidottomuuden esiintuominen harmittaa, voi vastata: vihavassari/tyhmä demari tms
Voi voi
Enemmän ansaitsevat maksavat silti suuremman osuuden tuloistaan verona. Mikä on ongelma?