Velkaantuminen lopetetaan sanoivat persut ja kokoomus, eihän se pidä paikkaansa?
Miten tämä hallitus korjaa velkaantumista? Vuoteen 2027 hallitus ottaa 2,5 miljardia vähemmän velkaaa kuin edellinen hallitus. 2,5 miljardia vähemmän, ilman koronaa, ilman alkanutta Ukrainan sotaa pakolaisineen? Tämä on paljon pahempi hallitus tuhlauksessa kuin edellinen. Tälle vuodelle 11,5miljardia velkaa, velanoton piti loppua. Ei loppunut, velanotto kasvoi? ÄÄNESTÄJIÄ ON HUIJATTU!
Miten tämä hallitus korjaa velkaantumista? Vuoteen 2027 hallitus ottaa 2,5 miljardia vähemmän velkaaa kuin edellinen hallitus. 2,5 miljardia vähemmän, ilman koronaa, ilman alkanutta Ukrainan sotaa pakolaisineen? Tämä on paljon pahempi hallitus tuhlauksessa kuin edellinen. Tälle vuodelle 11,5miljardia velkaa, velanoton piti loppua. Ei loppunut, velanotto kasvoi? ÄÄNESTÄJIÄ ON HUIJATTU!
Vastaukset 48
Vanhimmat
Kyllä puhemies puuttuu moisiin huijauksiin, ei hätää.
Velaksi sanoi vasut, 3 miljardia korkoja joka vuosi eu rikolliset kiittää 10 miljardiasta.
https://www.suomenuutiset.fi/eun-tukimiljardit-jattipotti-etela-euroopan-jarjestaytyneelle-rikollisuudelle-mafialla-edessaan-kissanpaivat/
Jis edellinen hallitus olisi tehnyt isänmaallista politiikkaa, yhtään euroa ei tarvitsisi nyt leikata..
Juuri noin!
Paljonko korkomenot ovat sen jälkeen, kun Orvon ja Purran hallituskausi päättyy?
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180196620
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Totta, täytyyhän meidän häneen luottaa (LOL)
Älä luota vasuun, menee henki ja rahat, tuokin tarjan luottomies.
https://yle.fi/a/74-20005960
Purra & kumpp. olisi voinut rehellisesti sanoa että äänestäkää suoraan kokoomusta eli EK:ta
Kun PS:n kannatus lähtee todelliseen syöksyyn, niin loikanneekohan Purra ja muu persueliitti Kokoomukseen? Sipilän hallituksen aikanahan yksi persu loikkasi eli hallintarekisterilain suojelushenki Kaj Turunen. Vai hajoaako PS taas kerran kahtia?
Vasudemut pysyy diktatuuriputinissa.
https://www.hi2.fi/7-stalinin-neuvostoliitto/stalin-nousee-jumalan-asemaan/
Hirvittävää kuunnella neljää hallituksen edustajaa.
Ei vakuuta vähääkään. Yksi ministeri on hihhuli, jonka taloustaidot
riittää korkeintaan kyökkiin. Rasismi ei tee kenestään talousasiantuntijaa.
Talousasiantuntijat on nauraneet persujen varjobudjeteille.
Yksi ajaa svedumaakuntien asiaa ja pm on epäuskottava
valehtelija, joka lupasi ummet ja lammet päästäkseen verorahoja
kähmimään ja kun pääsee yrittää epätoivoisesti näyttää siltä, ettei ole
pelko p*rseessä, vaikka on.
Tulee mieleen Kiljusen herrasväki paitsi, ettei naurata yhtään.
11,5 miljarda lisää velkaa ja velanoton piti loppua.Täälläkin sanottiin rkp:lle, että äkkiä hallitus työhön jotta velanotolle tulee stoppi. Miten kävi?
Ei palautuksia sanoi marinin hallitus, kyllä rahaa löytyy vaikka velaksi ne elättää loppuelämäksi.
https://yle.fi/a/3-12133334
Keskusta ja persut pettää aina. Viimeksi muuttuivat siniseksi.
Vasudemut pettää ruotsissa ja suomessa, rahaa löytyy eu rikollisille ja paperittomille matuille.
https://yle.fi/a/3-11537005
No eikös ne ole olleet aika sinisisillä asenteilla olevan varustettuina aina, ja heidän äänestäjät ovat oikein sinisilmäisiä, joten kaikki kohdallaan. Ei ketään huijata joka ei anna itseään huijata, mutta jos tavallinen työläinen antaa äänensä oikealle , niin siinäpä sitten takutkoon ongelmiensa kanssa
Orpo ja Purra ulos!
Virkamieshallitus tilalle ja Suomi takaisin demokratialle.
Mikä sinua mättää, marin noille takasi täysihoidon, ole iloinen veronmaksaja vasukka.
https://yle.fi/a/74-20005934
En avannut linkkiä, mutta mitä yrität horista?
Orpo ja Purra esitellyt osaamistaan hallitusohjelmassa ja nyt sitten lisää.
Joten lopputulema on, ettei sitä osaamista ole josta Suomi hyötyisi kaikkiaan.
Lähinnä raharötköt kiittää ja muu fiinimpi joutoväki.
Miksi ihmiset laittelevat linkkejä koko ajan. Mitä oikeastaan joku linkki vaikuttaa jonkun elämään. Omilla mielipiteillä sitä in tähänkin asti pärjätty eikä linkittämällä tehoasten mitä milloinkin
Yritystuet pois. Pääomaverotusta pitää nostaa.
Hyvätuloisten lapsilisistä ei napsaista - annetaan vielä lisääää
Lisää rahaa huutaa paperittomat matut.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/200a4e99-a71a-4b7a-a6de-6369cca9e348
Miten sille velanotolle kävi? Minua oksettaa ennen vaaleja käydyt puheet.
Vaalien ennen hyökättiin kuinka Marinin hallitus velkaannuttaa Suomea, tämä Orpon ja Purran hallitus se vasta kamala on, 11,5miljardia lisää velkaa ja velkarahalla miljardin verohelpotukset yli 10 000€/kk:ssa ansaitseville. Miksi ei lyhennetty velkaa miljardilla?
Marin antoi eu rikollisille, miksi ei lyhentänyt velkaa 10 miljardilla.
https://www.suomenuutiset.fi/eun-tukimiljardit-jattipotti-etela-euroopan-jarjestaytyneelle-rikollisuudelle-mafialla-edessaan-kissanpaivat/
Taas Linkkipersu valehtelemassa avoviemärimedian tuella. Suomi maksaa vain ja ainoastaan EU-komissiolle. Rikollisiako siis? Toisekseen se on sinun oma aatesisaresi Giorgia Meloni, joka toimii Italiassa mafian rahastonhoitajana.
Missä on äänestäjän kuluttajasuoja? Miksi velkaantumista ei lopetettu? Miksi velkaatuminen kasvaa tänä vuonna?
Purran velkatakki hyrrää täysillä. Näin Purra sai valehtelemalla äänet.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009811782.html
Missä luotisuoja syyttömille, vasukat nauravat kun matupojat riehuu kaduilla ei palautuksia.
https://yle.fi/a/74-20001027
Johan järkikin sanoo, ettei vaalien alla kannata uskoa ihan kaikkea.
Järki sanoo kyllä, mutta ei voinut uskoa, että päin naamaa voi valehdella
ihan mitä vain. Mutta oikeistopuolueet voivat.
En äänestä niitä koskaan, mutta on ikävä seurata sivusta mihin valehtelu johti.
Kuten Hitler sanoi, valehtele isosti, pieniä ei kukaan usko.
Näin siinä käy, kun uskoo, että rasismi ja törkypuheet pätevöittää yhteisten asioiden hoitoon!
Tämän Suomen nykyisen hallituksen tekemä ensimmäinen budjettiesitys syventää tietoisesti eriarvoisuutta ja lisää pahoinvointia täällä Suomessa.
Hallitus ei osoita minkäänlaista valmiutta arvioida uudelleen kohtuuttomia leikkauksiaan, vaan aikoo ensi töikseen heikentää sosiaaliturvaa historiallisella tavalla, ja vieläpä tilanteessa, jossa talousnäkymät heikkenevät ja työttömyys ja köyhyys lisääntyvät hälyyttäviin lukemiin.
No nyt sitten alkaakin duunareiden lakkoaalto pyyhkäisemään Suomen yli, ja sitten se muuttu yleislakoksi joka kestää niin kauan että Suomen nykyinen hallitus joutuu eroamaan.
Miten työttömät lakkoile , kun saa käsityksen kaikista kirjoituksista ettei kukaan käy edes töissä
Boikotoimalla kokkareiden kauppoja.
Ottamalla lisää velkaa ja jakamalla ne rikkaille kuten aikaisempinakin hallitus kausillaan, ,muut maksaa,,näin se homma etenee.
Orpo ja Purra tulevat ottamaan enemmän velkaa kuin Marin ja Saarikko. Eikä ole edes pandemiaa. Tulevat sukupolvet saavat maksaa rikkaiden veronalennuksen.
Ja tämän joutuvat myös maksamaan, sillä 2010-luvun "pörssiralli" on taas taattu.
https://yle.fi/a/3-10095106
Petturien tarina, heidän äänestäjät kiirehtivät RKP:n hallituspäätöstä jotta päästään velanmaksuun, mutta Purra se vain otti 11,5miljardia lisää velkaa. Putosi pohja Marinin hallituksen velanotosta haukkumiselta, he ottivat koronapandemian aikana vähemmän velkaa kuin Purra otti nyt.
Purra se vasta tuhlari on, hän jakaa hyvätuloisille velkarahaa.
Suomen velka ei vielä ole kovin suuri, verrattuna Amerikkaan, se on vain numeroita korko nostaa velkaa velkaa ei kukaan maa maksa takaisin se otetaan aina esille ennen vaaleja. Napoleonkin on vielä velkaa
Ei vieläkään näköjään osata erottaa mitenkä vaalilupaukset ovat suhteessa hallitusohjelmaan. Vaalilupaukset ovat ja ovat aina äänten keräämistä varten, eivät mitään muuta, ja tyhmät uskovat niihin joka kerta. Ne eivät ole sama kuin hallitusohjelma, joka on puolueiden yhdessä sovittu kompromissi.
Kuka on tosissaan niin typerä, että luulee velkaantumisen taittuvan muutamassa kuukaudessa!???? Nythän hallitus juuri tekee toimenpiteitä jotka ajastaan vaikuttavat velkaantumisen pienenemiseen!!!
Mutta jos kansa edelleen haluaa elää veronmaksajien kustannuksella eikä käydä töissä ja elättää itse itseään, niin eihän siihen mikään raha riitä!"!!
Kansa = persut, usein kuultu. Siltä näyttää, että "kansa" haluaa elää velaksi ja nuo mainitsemasi tekemiset näkyy hallitusohjelmassa.