Häkämies ja co. johtaa suomea.

Anonyymi-ap

Orpo ja Purra vain heiluttelee käsiään kun muut vetää naruista. Siksi politiikka on amerikkalaista.

11

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Torille ilmestyy jenkeistä tuttu telttaleiri.

    • Anonyymi

      HÖKÄMIES MYY Norjaan suomen puoleen hintaan

    • Anonyymi

      Häkämies itkee televisiossa työntekijäpuolen oikeutettua reagointia Orpon kauhukabinetin järjettömiin suunnitelmiin.
      Häkäniehen olis kannattanut ajatella tarkemmin ennen EK:n paperin laatimista hallitusneuvotteluihin.
      SITÄ SAA, MITÄ TILAA ...sanoo persukin.

    • Anonyymi

      Purrasta tuli Häkämiehen tsuppari!

      • Anonyymi

        Ei ole enää hirmusen pitkään meijän petettyjen äänillä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Häkämiehellä kokemusta, kuinka rahaa puhalletaan. Vaikkapa Kemijärvellä......
      Ja tällainen mies muka suomen kansan asialla.
      HUH HUH

    • Anonyymi

      No kyllä tuosta Ek tahon kokemuksetakin voi olla monta mieltä.

      Illan lähetyksessä mm. penättiin paikallista sopimista. Tuo on tänä päivänä kirjattu useimpiin liitto sopimuksiin. Mitään estettä ei ole yleissopimusten sisällä moiselle, joten vaatimus on katsottava oleva yleissopimuksin rikkomisen tarkoitus peräiseksi.

      Toisaalta keskitetty sopiminen nähdään peikkona ja samaan hengenvetoon puhutaan laittomista lakoista.

      Järjestäytymis vapaus takaa yleismaailmallisten sopimuksien kautta työehtojen edes ajamisen ja yleinen sopiminen työrauhan ,joten on täysin käsittämätöntä pyrkimyksenä rikkoa sopimis kulttuuria, jolla pyritään takaaman työrauha ja yrittämisen suhteen ennakoimattomat työristiriidat .Sillä sopimattomia aloja ei mikään sido eikä estä työriitojen syntymistä. Laittomista lakoista puhuminen on tuossa suhteessa visio jollei meinaa pitää työvoimaa kiväärin piipuilla uhattuna sorvin äärellä.

    • Anonyymi

      Purra on ekn ruma sätkynukke

    • TV:ssä oli ohjelma, jossa pari työntekijäpuolen edustajaa ja pari hallituksen edustajaa keskustelivat mm. tulevista ammattiliittojen suunnittelemista vastatoimista hallituksen toimia vastaan. Ensinnäkin oli selvästi havaittavissa, että työntekijäpuolen edustajat vaikuttivat olevan paljon realistisempia arvioissaan. Hallituksen edustajista varsinkin se enemmän äänessä ollut oli selvästi epäjohdonmukainen. Hänellä, samoin kuin pääministerillä oli se sama mielipide siitä, että hallituksen on pakko tehdä näitä päätöksiä ja jatkaa samalla linjalla koska muuta vaihtoehtoa ei ole. Se on näin sivusta katsoen virhearvio. "Jotain tarttis tehdä". Ainakin näyttää siltä, että hallitus tekee jotakin, mutta se ei välttämättä johda siihen lopputulokseen, jota mm. pääministeri korostaa. Näin sivusta katsoen se johtaa vain umpikujaan, eikä siihen mihin esim. Orpo uskoo, vaan juuri päinvastaiseen suuntaan. Se politiikka johtaa katastrofiin. Tavoite on oikea, mutta nuo toimenpiteet ja keinot sen toteuttamiseksi ovat vääriä, ne johtavat täsmälleen vastakkaiseen suuntaan. Verotuksen alentaminen tässä tilanteessa auttaa ja suosii juuri rikkaimpia, ja ne lisärahat joudutaan ottamaan kaikkein köyhemmiltä. Siihen suuntaan juuri Orpon hallitus pyrkii. Se ei johda oikeaan tulokseen, vaan juuri päinvastaiseen tulokseen. Näin ongelmia ei ratkaista, vaan niitä lisätään tuolla politiikalla. Totta, jotain pitäis tehdä, mutta ei sellaista mitä Orpon hallitus tekee parhaillaan. Tämä asetelma voi kehittyä pahaksi ongelmaksi koko Suomelle, ja on todennäköistä, että tämä hallitus ei taida olla pitkäikäinen. Orpon kannaltakin on noloa, jos joutuu luopumaan kohta kohdalta esittämistään toimenpiteistä. Ne toimenpiteet eivät näytä viisailta eikä sopivilta tosiasiat huomioon ottaen. Totean, että en edusta mitään puoluetta, mutta pelkään, että voidaan ajautua umpikujaan jos hallitus ei muuta linjaansa. Mielestäni Orpon hallituksen peruslinja ei ole oikea, eikä johda siihen mitä siellä sanotaan. Tavoite on hyvä, mutta keinot väärät, ne johtavat aivan muihin lopputuloksiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45419
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      34
      11278
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      215
      10916
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8548
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1807
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe