Sosiaalisessa keskustelussa pelottaa tilanteen moniulotteisuus, monipuolisuus.
Kirjoittelussa helpottaa valikoitu tilanne, jossa keskittyy pieneen asiaan, kuten verbalisaatioon ja kirjoitusasuun, sekä sanomaan.
Kirjoittelu näyttää olevan helpommalta kuin puhuminen.
Olenko kirjoittaja?
Tahtoisin olla hyvä sosiaalinen puhuja, mutta en ole. Kärsin ja vetäydyn kirjoittamaan harmissani siitä, miksi olen huono puhuja ja muut jotkut ovat hyviä. Kirjoitan hyvän tekstin ja voin paremmin hetkeksi, että minäkin olen hyvä jossakin.
Pitääkö minusta tulla kirjailija tai riittää, että osan vähäsen kirjoittaa, koska kirjailijat osaavat liian hyvin kirjoittaa ja se taas vaatisi yliluonnollisia kykyjä, johon ei ole riittävästi aikaa suotu?!
Lisäkseen kun kirjoittelee kestokyvyn ylitse, alkaa pää kipeytyä (ja sitähän me emme tahdo sillä viisin)!
Miten paljon puhuminen sosiaalisesti sisältää ny-ansseja!! Kuin teatteri, jossa on monia aisteja läsnä samaan aikaan ja miten älykäs on teatterilainen, joka kuitenkin kuolee 60-70 vuotiaana isoon kuluneisuuteen stagella.
Sen valossa on nautinnollista omata työhuone, kirjahylly, tietokone, ikkuna ja hiljaisuus esimerkiksi metsäisessä salapaikassa.
Hyvä kirjoittamaan, huono puhumaan
Anonyymi-ap
1
557
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3103069Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka632370- 1262072
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3502051Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671409
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661357
- 701303
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811268