Ev.lut kirkon /srk:n "imago" on sovinistinen, äärioikeistolainen ja ylimielinen

Anonyymi-ap

Nuorten / tyttöjen pahoinvoinnin ja itsemurhien yhteydessä, ek-medioissa usein tyrkytetään Srk:n palveluja, mutta onko se osoite, jonne ahdistuneitten nuorten edes kannattaisi suunnata.

https://www.aljazeera.com/opinions/2023/9/21/russell-brand-never-hid-his-misogyny-so-why-did-so-many-fail-to-see-it

Ainakin Tre:en Srk:n sivustoja katsoessa, tulee jos ei nyt ihan pedofilistinen, niin ainakin rehvakkaan sovinistinen vaikutelma. Kirkon hyviin asemiin, mahdollisesti enemmän suhteilla, kuin yleissivistävällä, käytännönkin etiikkaa ja moraalia kasvattavalla, korkeakoulutuksella ja suhtautumisella päässeiden, äärioikeistohenkisten perintöpoikien/miesten, siis Srk:n viroissa olevien omiakuvia, esitellään korskeasti etusivulla ja siinä ympärillä sitten, kuvia nuorten / tyttöjen laumoista, vähän kuin faneina.

Poistiko naispappeus Ev.lut kirkkoa, isosti vaivanneen epätasa-arvo-ongelman, sovinismin ja teekutsuliikkeen äärioikeistolaisen, väärän ja vahingollisen asenteen, vai jatkuuko sama erikoinen meno edelleen, entistäkin kovemmin panoksin, kun puhutaan nuorten ja kirkon asiakkaina käyvien, haavoittuvissa asemissa olevien nuorten ja varsinkin köyhien kohtelusta.

Onko kirkon työntekijöillä, aitoa osaamista, tietoa köyhyysongelman syistä ja henkistä pääomaa, tunne-myötuntoa- ja älyä, suhtautumisessa köyhiin ihmisiin, ja sukupuolten tasa-arvoon, joka nuorten kanssa työskennellessä, pitäisi olla erityisen tärkeää. Jos kirkon työtekijä on kultalusikan käteen saanut, ylimielinen, tuhahtelija ja köyhiin kylmästi suhtautuva, mahdollisesti halveksiva kiusaaja, kuinka se vaikuttaa nuoriin, kasvuiässä oleviin tyttöihin ja poikiin, jos aikuisetkin sen eriarvoistamisen ja kylmyyden joutuvat kokemaan ja aistimaan, kirkon työntekijöistä.

0

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        69
        3034
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        43
        2963
      3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

        Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
        Ikävä
        50
        2302
      4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

        Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
        Maailman menoa
        340
        1966
      5. Mitä tapahtuu

        Syksyllä?
        Ikävä
        140
        1739
      6. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1565
      7. Ikävöin sua

        Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
        Ikävä
        7
        1368
      8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

        Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
        Suomussalmi
        10
        1227
      9. Olet huippunainen

        Ja onneksi tiedät sen itsekin.
        Ikävä
        42
        1146
      10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

        Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
        Kotimaiset julkkisjuorut
        66
        1106
      Aihe