Vaikka kokoomuksen tunnuslause oli viisi vuotta sitten, että vastakkainasettelun aika on ohi. Mitä se silloin tarkoittikaan? Ehkä sitä, että oltiin voitonvarmoja vaalivoitosta ja hallituspaikasta, jolloin pystyttäisiin laittamaan köyhät niin ahtaalle, etteivät he voi laittaa vastaan. Kuten nykyhallitus yrittää tehdä.
Tämä tie johtaa vain työntekijöiden pahoinvointiin, jossa työteho laskee ja sairauspoissaolot kasvavat. Se taas kasvattaa työnantajan vaikeuksia ja hyvinvointia, joten kaikki häviävät.
Tämä tie johtaa vain työntekijöiden pahoinvointiin, jossa työteho laskee ja sairauspoissaolot kasvavat. Se taas kasvattaa työnantajan vaikeuksia ja hyvinvointia, joten kaikki häviävät.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Täytyy olla aika pöljä jos uskoo politikkoja. Pahimpia luikurin laskettelijoita. Uskottavuus politikoihin on mennyt jo ajat sitten. Viime vaalit sen osoitti, persut käänsi palttoonsa mitä rumimmilla tavoin.
Eihän persut ole kääntäneet takkiaan, koska he lupaavat tehdä kansan onnettomaksi, mutta esittävät sen niin, että kansa luulee heidän tekevän sen onnelliseksi. Ja loput äänistä he keräävät myötäilemällä tyytymätöntä kansanosaa.
Näin .
Persut on niin raukkiksia. Eliittipersut valehtelemalla köyhille äänestäjilleen takasivat itselleen hillotolpan. Esim suurin osa työttömistä äänesti persuja.
Mitä toimia orpon hallitusohjelmassa on työpaikkojen lisäämiseksi? Puhutaan kyllä jostain epämääräisestä työttömyyskorvausten vähentämisestä, mutta itse työpaikkojen luontia ei kukaan ota vastuulleen, johon työttömät pääsisi töihin. Ainakaan sellaisiin, jolla tulisi toimeen. Jos sitä ei pääse edes ilmaiseksi töihin, niin kuinka sitten palkalliseen työhön?
Ei pääse sellaisiin töihin että pärjäisi ilman tukia. Se on 3000euroa kuussa palkka jolla ei tarvitse millään luukulla norkoilla.
Työpaikkoja luovat yritykset ja yrittäjät. Puolueet ja hallitus niitä eivät luo.
Yrittäjät ja yritykset palkkaavat henkilöstöä tarpeen ja käytössä olevan palkka- ja sivukulubudjetin mukaan.
Persut ne vihervasemmiston vihassaan laittavat yhteiskunnan sekaisin. Ei mitään tapoja hoitaa yhteisiä asioita. Ovat ajamassa vain omaa ja puolueensa etua. Muilla ei ole mitään väliä, jos heistä ei ole heille hyätyä.
Purrahan sanoi ajavansa vain puolueensa etua. Tarkoitti sillä hyvätuloisia persuja.
Olisiko vastakkainasettelua vähemmän, jos minä työssä käymällä juuri ja juuri veronmaksustani selviävä maksaisin vielä niin paljon enemmän, että sinä tukia vastaanottava ihminen saisit alkuruuaksi kaviaaria ja jälkiruuaksi suklaalla täytettyjä mansikoita.
Omille lapsilleni minulla oli tänään iltaruuaksi purkkihernekeitto ja kaupan laputtama ruisleipä.
Miltä kohdin haluat vähentää vastakkainasettelua. Haluatko, että käyn toisessa työssäni kuutena iltana viikossa. Nyt käyn neljänä iltana. Vai vähenisikö vastakkainasettelu sillä, että sinä menisit työhön. Voisitko kiireitäsi löytää aikaa edes harkinnalle.
Mistähän sinä tiedät Kuka on töissä ,kuka ei ? Ja ihmetellä täytyy jos kahdesta työstä saa vain purkkihernekeittoa lapsille.
No, miten arvelisit demarijohtoisen hallituksen toimivan tässä tilanteessa?
Aivan niin kuin ennenkin, eli velkaa kaksikymmentä miljardia lisää vuodessa ja pääministerille bileet joka ilta. Niinkö?
Veikkaan sinun osuvan arviossasi aika lailla kohdalleen demarien osalta!
Velkaa ottaa kauhuhallituskin varakkaiden veroalea varten. Eikä kukaan PM ole juhlinut joka ilta ,ellet sitten jatkuvia työmatkoja ja pitkiä kokouksia laske bilittämiseksi.
Veikkaat väärin ,niinkuin aina.
Veikkauksesihan oli:
"No, miten arvelisit demarijohtoisen hallituksen toimivan tässä tilanteessa?
Aivan niin kuin ennenkin, eli velkaa kaksikymmentä miljardia lisää vuodessa ja pääministerille bileet joka ilta. Niinkö?"
Tuo mitä veikkasit demaritoiminnasta osui napakymppiin! Etkö itse muista kerrankin osuneesi oikeaan?
Esität hienoja teorioita työterveyshuollon ja työpsykologian näkökulmasta. Vahinko vaan on se, että realiteetit ohjaavat, ei hölmö idealismi.
SDP/SS tyyli on se joka vie pahoinvointiin ja siten vastakkain asetteluun.
Kokoomus/PerusS tyyli taas kunhan sen opitte, vie parempaan, koska siinä pyritään jokaisella saamaan työtä. Tuota varten pitää koko työelämää uudistaa ja hylätä ay mafian diktatuuri, siirtyen työelämässäkin demokratiaan!
Sanna oli koko kansan pääministeri, jonka ainoa vika oli, että hän ei sortanut köyhiä tai työläisiä, kuten oikeisto haluaa tehdä. Kaikkea hyvää ei saatu aikaiseksi, koska kriisit seurasivat hallituskaudella toistaan ja Keskusta kipuili kannatuslukemiaan.
Nyt vallassa on voiton maksimoijat, oikeistolaiset puolueet, jotka imevät Suomen tyhjiin.
Tuo mitä SS:stä kerrot on sitä satua jota osa vasureista kertoo. Eihän SS saanut oikeasti aikaan kuin velkaa huimaa vauhtia. Hän ei osannut lainkaan sitä tärkeintä mitä talouspolitiikassa on eli menojen ja tulojen tasapainotusta!
SS sorti koko kansaa jättäen oman aikansa kulut tulevaisuuden maksettavaksi ja siitä me vielä kärsimme muutaman vaalikauden verran.
Nyt Orpon hallitus ei maksimoi voittoja vaan pyrkii saamaan talouden tasapainoon, jolloin menot eivät ylitä tuloja ja joka on ainoa tie pysyvään hyvinvointiin!
Sinulla historia mitä kukin hallitus hoitanut on hiukan hakusessa. Kataisen hallituksen toimia et ehkä halua muistella. Ainakaan kuten asiat meni.
Ilmeisesti kannatat Kokoomusta kun ole noin sekaisin? Kokoomus on hallituksissa. Mikä on sinun uskomus niiden hallitusten saavutuksista. Oletko edes selvillä milloin Kokoomus on hallituksissa, ja milloin hyvinvointia rakennettu? Milloin valtionvelkaa, työttömyyttä ja leipäjonoja kasvatettu?
Olet harvinaisen pihalla kaikesta omissa luuloissasi ja harhoissasi.
Enkä siitäkään ole ihan vakuuttunut miten Kokoomus aikoinaan Nooan arkissa hoiti asiaansa kun elämää pelastettiin.
Nyt kuitenkin Sipilä sai osin hyvää aikaan mutta silloinkaan demokratia ei kelvannut vasureille ja ay mafialle. Kun Rinne/SS pääsi valtaan niin lähes kaikki mitä Sipilä oli saanut parannusta hävitettiin joten nyt on Orpolla todella porukkansa kanssa hommia saada taas asioita parempaan kuntoon!
Se vaan valitettavasti tuo vasemmisto hommaa menoja enemmän kuin verot tuottavat ja joudumme sitä lainoilla maksamaan aina monien hallituskausien yli!
Työttömyyttähän kasvattaa ay mafia vaatiessaan kiristyksen avulla palkankorotuksia, joita heidän orjansa eivät kykene ansaitsemaan! Se nostaa hintoja ja vie kilpailukykyä ja siten rahat jäävät saamatta!
No kerro nyt kaiken höpinäsi päälle Perussuomalaisten ja Kokoomuksen hallitushistoriaa omalla ymmärrykselläsi? Miten nuo vaikuttivat kun hyvinvointia rakennettiin? Kokoomus ei tietysti koskaan yksin ole hallituksissa ollut, mutta miksi niiden hallitusten aikana valtionvelka ja työttömyys aina kasvanut eniten?
Mitkä sinun oman ymmärryksen mukaan on on ollut suomalaisen yhteiskunnan parhaimpia hetkiä missä Kokoomus on ollut hallituksissa.
Miten luulet nykyisen hallituksen toimia ja tuhoja. Mennäänkö Kokoomuksen historia mukaan vai ei?
Vanhan muistini mukaan tuo kysymäsi historia on perin lyhyt. Sehän on kestänyt viime vaaleista asti joten noin puoli vuotta.
Kokoomus sen sijaan on aina ollut reaalisen talouspolitiikan kannattaja ja se on se ainoa oikea tie yhteiskunnan hyvinvointiin pyrittäessä.
Aamun uutiset kertoivat valtavasta työttömien laumasta noin 250 tuhatta ilman töitä ja työpaikkoja oli esittää vain noin 50 tuhatta. Tuo kertoo siitä vinoutumasta jonka ay mafia on saanut aikaan työmarkkinoilla. Ay mafia kun haluaa määrätä miten yritykset toimivat eikä jätä edes työntekijöille, heidän kannaltaan ay orjilleen vapautta omaan valintaan.
Orpon hallitus on pyrkimässä parempaan, lisää valtaa niille jotka meitä elättävät eli yrityksille ja ay mafiaa pitää painaa siihen asemaan joka sillä demokratiassa korkeintaan sopii. Nytkin ay mafia marisee koko ajan mutta ei tuo esiin omaa ehdotustaan siitä miten talous saadaan tasapainoon ja työmarkkinat kuntoon. Mikään hallituksen ehdotus ei sovi muttei heilläkään ole mitään vastineeksi. Tuo osoittaa ay mafiosojen kyvyttömyyden!
Mitä hyötyä työstä on jos palkan lisäksi on ravattavan kelalla ? Pelkkä työ ei elätä.
Näin on.
Älä naurata.
Työstä saa omaa ansiota eli ansaittua rahaa. Työelämässä on aina mahdollisuus parempaan kun osoitat siihen kykeneväsi. KELAajana olet jo huipulla ja muiden armoilla!
Kyllä työ elättää, elätti se minuakin yli 40 vuotta!
Naurata millä? Et kyennyt mitenkään osoittamaan minun olevan väärässä tuossa kommentissani johon vastasit! Etkä kykenekään, koska olen siinä oikeassa! Ja sekös sinua kyrsii!
Sinä ja Sanna olette molemmat hakoteillä. Se ei minua sen kummemmin vaivaisi, ellei Sanna Marinin hallitus olisi hukuttanut meitä velkoihin ja ennen kaikkea sitouttanut valtion ja kunnat kohtuuttomiin pitkävaikutteisiin menoihin.
Historiallisen huonosti hoidettu hallituskausi ja samoin sitä seuraava demarien jälkivalehtelu, jota kukaan ei usko.
Se varmaan tarkoittaa, että kaikkien on ajateltava samalla tavalla. Siitä seuraa vastusta ja sitten ollaankin vastakkain samassa yhteiskunnassa.Polarisaatio ja kasvaneet tuloerot on kehitystä mitä pitäisi välttää. Kansanterveys heikkenee huono-osaisten ja pienituloisten vuoksi ja se vaikuttaa lopulta kaikkien kansalaisten hyvinvointiin. Soten hinta nousee koko ajan, koska hoidettavia on liikaa ja joidenkin kalliit hoidot kustantaa yhteiskunta verovaroista. Tässä vaikeassa yhtälössä on perusturvalla iso merkitys. Nyt sitä uhataan Hallituksen vuoksi. On ajateltava asiat uudesta näkökulmasta ja oltava valmiit luopumaan eduista jos niitä on kertynyt liikaa. Hernekeitot ja silakat eivät ole ratkaisu.
Mitäs punikit aloititte vittuilun, kuinkas muinoin sitten kävi, vajakit!
Luuletko olevasi fiksu kielenkäyttösi kanssa persu. Teillä ei ole mihinkään ratkaisua ,ei minkäänlaista näyttöä mihinkään muuhun kuin ala arvoiseen kielenkäyttöön.
Sinäkin puhuisit venäjää, jos talvisodassa punikit olisi taistelleet isiesi rinnalla.
Sannalla on jo kolmas työpaikka meneillään neljän kuukauden sisällä, Nyt tietoa suoraan hollywoodista: Sanna Sparrow, seitsemän kassan kauhu!
Sannalla menee hyvin !
Hallitus on ottanut kurssin kiertääkseen jäävuoren, demarit ja ay liitto pyrkivät kääntämään kurssia kohti jäävuorta, vähät välittäen suomrn hyvinvoinnista -: ajattelevat vain ay liikkeen johtajien etua - miksi ay liikkeiden pomot ja toimitsijat ovat pääosin miehiä ?
Mihin viittaat vastakkainasettelulla? Eihän sitä ole jos pyritään saamaan mahdollisimman moni innostumaan oman elämänsä kustantamisesta työnteolla!
Enemmän sitä on jos halutaan osa kansaa ruokkia vastikkeetta kotiin tai laitoksiin!
Vain sairaille ja vajaakykyisille kuuluu huolenpitomme! Terveiden työikäisten ja -kykyisten pitää itse huolehtia itsestään ja siinä ohessa vielä yhteiskunnastakin veroillaan!
Näin tapahtuu. Ja jokaisen elämä vaarantuu.
"...ei nykyhallitus hyväksy otanin tai naton vastakkainasettelua vaikka ihmisiä kuolee valtavat määrät ilman hyökkäyssanaa, koska eu väittää, että se ei ole hyökännyt vaan ihmiset ovat kuolleet kulkutautiin niin kuin auswitzissä ja holokaustissa, todisteena jo 5 miljoonaa covid-uhria:" saako jääkiekkomailalla sinkuttaa coronaan? ei on lapsellista ja tyhmää matkia raamatunlinkoa." kuka sitten on hyvä pelaamaan? vanhan ajan pajatsossa se näkyy parhaiten -venäläiset elossa olevat ei suomalaisten gps-luotien uhrit