Jumalan rangaistus valheisiin, ylpeyteen ja kapinaan, Mooseksen aikana

Anonyymi-ap

Jumalan rangaistus valheisiin, ylpeyteen ja kapinaan, Mooseksen aikana

S24kristinusko

Kirjoituksen LÄHDE: 4. Moos 16:1-35 (suositus luettavaksi!)

Monet tämän ajan ihmiset, jopa yllättävän monet kristityt (?) ovat kadottaneet sen asian, että Jumala on Pyhä ja totinen. Jumalanpilkka rehottaa kuin saastainen kaatopaikka.

Kaikkein traagisinta siis on, että ne jotka esiintyvät (kuin) Jumalan asioiden ja jopa Raamatun Sanan kanssa, ovat jopa Johtotähtinä - valehtelun, pilkkaamisen, solvausten ja Kirjoitusten Kieroon Vääntämisen areenalla! Mutta?

Ei mitään uutta auringon alla! Ihmiset ovat paratiisista alkaen olleet valmiita ylpeään otteluun Jumalaa vastaan! Mutta jäisikö Jumala jotenkin altavastaajaksi? Aina? Ei, ei.

Otan tähän erään tosi traagisen esimerkkitapauksen, Mooseksen ajoilta.

Koorahilaisten kapina!
-------------------------

Kaikki jotka Raamattua tuntevat, tietävät sen teemalla: Koorahin kapina! Siinä tietty jengi nosti päätään, ja alkoi uhitella Moosesta ja Aaronia - Herran asettamia palvelijoita – vastaan.

He aloittivat pilkkaamisen buumin! Ylpeydessä ja omavoimaisuudessaan.

Ensin Mooses koetti saada heitä ruotuun. Nöyränä , mutta Jumalan valtuttamana profeettan hän lankesi kasvoilleen! ( 4. Moos 16:4-5) Ja puhui asiallista esitystä Koorahain jengille.
Jumalan Pyhyyden tuntevana hän tiesi, ettei tuosta kapinasta hyvää seuraa!

Kun hyvät puheet eivä menneet perille, siirryttiin seuraavaan asteeseen. Asia vietiin Jumalan ”pöydälle” ratkaistavaksi.
• ” Mooses sanoi Koorahille: Astukaa huomenna Herran eteen, sinä ja sinun joukkosi, sekä myös Aaron.” ( 4. Moos 16:16)

Aloitus jatkuu

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen: Jumalan rangaistus...

      Jumalan ratkaisu- ja rangaistusistuin!
      -------------------------------------------

      Jumala otti asian käsittelyyn. Hänen suvereenia Majesteettiaan oli loukattu. Hänen valitsemiaan palvelijoita pilkattu.

      • ” Herra puhui Moosekselle ja Aaronille sanoen: Erottukaa te tästä joukosta, niin minä tuokiossa heidän tuhoan.” ( 4 Moos 16:20-21)

      Jumalan nöyränä profeettana Mooses taas lankesi kasvoilleen ja anoi Jumalan armahdusta näille veljilleen! ( 4 Moos 16:22). Jumala ei leppynyt, Hän oli päätöksensä tehnyt.

      • ”Puhu seurakunnalle neäin: Lähtekää pois Koorahin, Daatanin ja Abiramin asumuksen ympäriltä!” ( 4 Moos 16:24)

      Maa avasi kitansa ja nieli uumeniinsa kapinoitsijat ja pilkkaajat
      -----------------------------------------------------------------------------

      Tämä tapaus on eräs sellainen, jossa Jumalan viha ja suuttumus ihmisten ylpeää kapinaa ja syntiä vastaan - näkyy äärimmäisenä seikkana!

      Nämä kapinoitsijat eivät kuolleen millään normaalilla, tavallisella tavalla! Jumala näytti pyhyytensä syntisille ihmisille. Heille ei ollut kelvannut tehdä parannusta, he eivät suostuneet sopimaan, katumaan syntejään.
      4. Moos 16:26-35

      • ”Ja Mooses puhui: "Tästä te tietäkää, että Herra on minut lähettänyt tekemään kaikki nämä teot ja etteivät ne ole tapahtuneet minun omasta tahdostani:
      ” jos nämä kuolevat samalla tavalla, kuin muut ihmiset kuolevat, ja heidän käy, niinkuin kaikkien muiden ihmisten käy, niin ei Herra ole minua lähettänyt. ”

      ** ”Mutta jos Herra antaa jotakin erikoista tapahtua ja maa avaa kitansa ja nielaisee heidät kaikkinensa, niin että he elävältä suistuvat tuonelaan, niin siitä tietäkää, että nämä miehet ovat pilkanneet Herraa."

      • ”Tuskin oli hän saanut kaiken tämän sanotuksi, niin maa halkesi heidän altansa
      ja maa avasi kitansa ja nielaisi heidät, heidän asuntonsa, kaiken Koorahin väen ja kaikki heidän tavaransa.”

      • ”Ja he suistuivat kaikkinensa elävältä tuonelaan, ja maa peitti heidät; ja niin heidät hävitettiin seurakunnan keskeltä. ?

      • ”Ja koko Israel, joka oli heidän ympärillänsä, pakeni kuullessaan heidän huutonsa, sillä he pelkäsivät maan nielaisevan heidätkin.”

      • ”Mutta tuli lähti Herran tyköä ja kulutti ne kaksisataa viisikymmentä miestä, jotka olivat tuoneet suitsutusta.”

      Yhteenvetoa:
      -------------------

      Haluaako joku – haluatko sinä – joutua sellaisen Jumalan Pyhän Vihastumisen alle? Jossa Hän päättää miten pilkkaaminen ratkaistaan? Koska on täysin 100 % varmaa, että ennemmin taikka myöhemmin on astuttava jokaisen meistä Pyhän Jumalan ratkaisuistuimen eteen.

      Niillä, joilla ei ole mitään tunnollaan? Asiat on selvitetty; valkeudessa, kunnossa Jumalan ja ihmisten edessä, - niillä ihmisillä ei ole hätää eikä pelättävää. Jumala tuntee kaiken.Hän suojelee asiassa osattomia, syyttömiä!

      Niin kuin em:ssa Koorahin kapinassa, Jumala ”erotti” ne ihmiset joilla ei ollut osaa eikä arpaa kapinajengin kanssa.

      Hän suojeli silloin ja suojelee aina niitä, joille kelpaa totuus, totuudessa vaeltaminen. Ristin tiellä, Jeesuksen kanssa, opissa ja elämässä! Tärkeää on, että ottaa selkeän ”pesäeron” valheen puhujista, pilkaajista!

      Lopuksi:
      ------------

      Jumala ei ole muuttunut. Hän voi antaa äkillisiä ja ankariakin ratkaisuja, jos tekojen aste on äärimmäinen. Niinkuin tapahtui Koorahin kapinassa, niin kuin tapahtui Ananiaan ja Safiran kohdalla.

      Älkää hyvät ihmiset leikitetelkö Pyhän Jumalan vaikutuspiirissä!

      Siunausta kaikille totisille Jeesuksen seuraajille, sisarille ja veljille Herrassa!

      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        😋 ­­­N­y­­m­­f­o­­m­­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18025728q

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Jokaisen ihmisen oikeustajukin sanoo, että Jumalaa ei voi pilkata, saamatta siitä tuomiota.

      Eihän ihmisiäkään voi pilkata ja solvata koko ajan.

      Niinkuin tämä tunnettu pilkkaaja - (henki) on totaalisen näyttönsä antanut!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      210
      4732
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      39
      3253
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      35
      2955
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2923
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2816
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2655
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2179
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      148
      1521
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1190
    Aihe