Kyselisin yhtä juttua. Luin yhdeltä nettipalstalta että valomiekkoja olisivat käyttäneet jedit, sithit ja mustat jedit. Keitä olivat nämä mustat jedit???
Star Wars-kirjoja lukeneet!!
8
920
Vastaukset
- Tiedän.
No oliha siellä Windu Mace.
- oli hyvä
LOL
- ukkeli
luulen että se tarkoittaa niiden olleen jedejä jotka ovat tutkineet pimeää puolta ja olleet siinä hyvän ja pahan rajalla.
- lord.vader
Varmaan Dooku oli Dark Jedi koska alussa se oli Jedi ja sitten meni pimeälle puolelle.
- Darth
Mielestäni Mustat Jedit ovat pimeälle puolelle ajautuneita Jedejä, kun taas Sithit ovat alunperin Sitheiksi koulutettuja. Ja Jedit ovat alunperin Jedeiksi koulutettuja.
Minun käsitykseni mukaan, että ne jedit, jotka ovat siirtyneet pimeyden puolelle sitheiksi.. eihän Anakin Skywalkerkaan pysynyt jedinä vaan siirtyi Sithiksi..
- MJ/S
Itse uskon että mustat jedit ovat jedejä jotka käyttävät pimeää puolta, mutta eivät ole yhtä pahoja kuin sithit. Sithithän ovat puhtaasti pahoja, mutta mustat jedit eivät ole aivan niin pahoja, vaan ovat siinä välimaastossa
- SW-fani
Pimeät jedit ja sithit ovat tosiaankin 2 eri asiaa...
http://en.wikipedia.org/wiki/Sith
täältä selviää aika paljon..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869