Kirill tukee sotaa Ukrainassa.

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olette Kirillin ja Putlerin hyökkäyksestä Ukrainaan? Kirill on ortodoksien "paavi". Olette venäläisiä. Ette ole suomalaisia.

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirill ei ole minkään sortin "paavi". Menolipun helvettiin ansainnut vanha KGB-agentti, joka on myynyt sielunsa paholaiselle. Muistapa, että myös ukrainalaisten suuri enemmistö on ortodokseja.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­­N­­­y­m­­­f­­­o­­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18027873F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kirill ei ole paavi, vaikka sellaiseksi tuntuu havittelevan. Ortodokseilla ei ole paavia, jos kohta on Konstantinopolin ekumeeninen patriarkka, joka on "ensimmäinen vertaistensa joukossa", mutta valtuudet jäävät kauas paavista. Ensisijaisesti on koollekutsujana. Suomen ortodoksinen kirkko on kuulunut 100 vuotta Konstantinopolin alaisuuteen ja mitä tulee Kirilliin, niin häntä kiukuttaa Konstantinopolin patriarkan toimet Ukrainan kirkon itsenäistymisen johdosta siinä määrin, että katkaisi ehtoollisyhteyden.
      Ukrainassakin on tosiaan ortodokseja, jos et ole sattunut huomaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe