Nyt on tullut ilmi, että kaupat ovat pienentäneet pakkaukokoja salaa asiakkailta. Hinnat pysyneet samana mutta pakkauskoot pienentyneet. Olen sen itsekin huomannut.
Sitä ei kuulemma tarvi kertoa asiakkaille, että sen voi tehdä salassa huijaamalla.
Monet pakkaukset on pienentyneet, mutta hinta sama tai noussut.
Samalla hinnalla myymällä tuotteet hintojen pysyessä samoina on salaa hinnan hostoa. Tarkkana kaupassa ja huomauttakaa kaupalle,.
Sitä ei kuulemma tarvi kertoa asiakkaille, että sen voi tehdä salassa huijaamalla.
Monet pakkaukset on pienentyneet, mutta hinta sama tai noussut.
Samalla hinnalla myymällä tuotteet hintojen pysyessä samoina on salaa hinnan hostoa. Tarkkana kaupassa ja huomauttakaa kaupalle,.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Naureskelin kun supersalmiakki pussi oli jotenkin "vajaa". Vajaita taitaa olla myös ne jotka luulevat että ihmiset eivät huomaa kun pakkauskokoja pienennetään. Oi aikoja oi tapoja.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18029547W
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Kauppa harvoin pystyy pakkauskokoihin vaikuttamaan. Tuotteen tuottaja päättää pakkauskoon. Mutta totta on että samalla kun hintoja on nostettu kert inflaatio 🙄 on esim. pikakahvien sisältö mennyt koko ajan vajaammaksi. Lidlin bellarom kahvi oli ennen täpötäynnä kuten pitääkin. Nyt sama purkki on niin vajaa että eron voi nähdä ihan silmämääräisesti.
Lidl ilmoitti alentavansa mm kahvin hintaa. Eipä ole hinta pudonnut senttiäkään alaspäin. En tiedä ketä nämä ilmeiset valheet nyt s-ryhmänkin tuotteiden hinnan alennuksista hyödyttävät kun jokainen voi helposti huomata etteivät hinnat todellakaan laske . Prismoissa etenkin hinnat suhaavat edes taas. Reissumies pkkupaketin hinta on suhannut 45 centistä yli euroon ja sitten taas takaisin eikä kyse ole tarjouksista vaan virallisen hinnan muutoksista!
Kuluttajien kustannuksella pelleillään ja meitä pidetään tyhminä koska joudumme joka tapauksessa ostamaan päivittäistavaramme sillä hinnalla minkä kauppias määrää.
On jo vanha ilmiö.
Kahvissa sen ainakin huomasi jo vuosia sitten. Paketin hinta pysyi monella merkillä samana, mutta koko pieneni 500 grammasta 400 tai 450 grammaan.
Joo ei se kauppa niitä pakkauskokoja päätä, tavaroiden valmistaja,/tuottaja ne päättää. Yksikköhinta näkyy aina valmiiksi pakatussa tuotteessa, mutta eihän nämä mölyapinat sitä näe, kun aina kaikki on jonkun muun vika. Kuulin kyllä kun yksi idiootti huusi lihatiskillä miksi hk-nakkipaketti on nyt pienempi.
Mutta miksi siis niitä pakkauskokoja pitää pienentää kun kuluttajat eivät sitä halua?
Osaako mölyapina selittää?
Ja pakkauksessa ilmoitettu paino on monta kertaa muuten todettu paikkansa apitämättömäksi. Valmiiksi pakatut tuotteet kannattaa punnita itse ja tarkistaa että siinä ilmoitettu paino on oikein.
Ettekö osaa lukea pakkauksiin merkittyjä kilohintoja?
Miten kilohinta tähän liittyy? Pakkaukset on pienentyneet mutta hinnat pysyneet samoina ja nostettu. Vajaa pakkauskin nostaa hintaa. Et saa samaa määrää nyt kuin ennen vaikka kuin luet sitä kilohintaa.
Täh? Kilohintaa nimen omaan on luettava, jos pakkauskoko muuttuu. Jos kilohinta on pysynyt ennallaan pakkauskoosta huolimatta, niin hinta ei ole muuttunut.
Ostan kaiken painohinnoitellun kilohinnan perusteella.
Kaikki pakatut elintarvikkeet ml. vaikkapa kananmunat.
Tarkistan kilohinnat myös punalappuisista. Usein punalaputettu on kalliimpaa kuin joku rinnastettava normaalihintainen tuote. Useimmiten törmään ilmiöön valitessani kahvipöytään laivonnaista.
Jne. Jne.
Kilohintakin nousee, kun pakkauskoko pienenee ja yksikköhinta pysyy samana tai nousee.
Tuo kahvi on hyvä esimerkki. Aikanaan kun tuo pakkausten pienennyskikkaliu alkoi, esimerkiksi Saludo maksoi launperin 3,99€/500gr paketti, eli kilohinta oli 7,98€/kg. No, pakkaus pieneni jossain vaiheessa 450 grammaan ja hinta pysyi tuossa 3,99€/pkt. Joten kilohintakin nousi reilusti yli 8 euroon.
Ei niitä kilohintoja näe, kun ovat niin pienellä kirjasinkoolla merkitty.
Munien hintaa on nostettu tolkuttomasti. Esim. S- ryhmän farmimunien hinta oli 95centtiä, nyt se on 1,40. Sitäkin on vaikea ymmärtää miksi joidenkin tuotteiden hintoja sahataan edes taas kun kyse ei ole tarjouksista vaan oikeista hinnoista. mikä idea siinä on?
Ne on näitä trashbackeja jotka vittuilevat kilohinnoista. Twitterissä jocka ilmoitti meille kaikille että köyhät on köyhiä koska eivät tajua että ruoka kannattaa ostaa kilohinnan mukaan eikä pakkauksen hinnan mukan. Jocka ei ole itse koskaan ollut niin köyhä ettei tajua että joskus rahaa köyhällä on vain sen kalliimman kilohintaisen pakkauksen määrä eikä sen kilohinnaltaan halvemman isomman pakkauksen määrää. Kato ku nämä jocka trashbackit eivät itse tajua edes näin yksinkertaisia asioita.
Koska köyhät ihmiset ovat jockan käsityksen mukaan niin tyhmiä etteivät tällaisia kilohinta- asioita edes tajua hän peräänkuuluttaa peruskouluun niille tyhjäpäille oppilaille taloustaitojen opetusta. Tällaiset asiat kuuluvat ihan perus matematiikan opetukseen mutta kun näillä itsetunto- ongelmaisilla elämänsankareilla on pakkomielle aivopestä itsensä kuvittelemaan että köyhyys johtuu tyhmyydestä ja vastuuntunnottomasta elämäntavasta.
Nämä nousukkaat loukkaavat joka helvetin ulostulossaan sosiaaliturvariippuvaisia köyhiä. Sitten kun saavat asianmukaisia reaktioita heittäytyvät kiusaamisen ja vainon uhreiksi. Aina mainostetaan jotain koulkiusaamiskokemuksia ja tulkitaan omiin aivoripuleihin tulleita reaktioita vaioksi ja kisusaamiseksi mikä sekin todistaa etteivät köyhät kelalomailijat ole vain tyhmiä vaan myöskin pahoja ihmisiä jotka kadehtivat vastuuntuntoista fiksuja kunnollisia paremmin toimeentulevia. 😭
Meidän poliitikkojen kenttä on täynnä juuri tällaisia tyyppejä etenkin politiikan oikeammalla laidalla.
Kakkasin housuun
Se vassta kallista on. Kannattaisi vähentää tuotosta.
Onhan tätä aina ollut, mutta oikeesti paljon paljon pahempaa on se, kun kaupa ja tuottajat "huijaa" esillepanojärjestyksellä, pakkauksilla, hinnoittelulla jne asiakkaita ilman, että ne edes tajuaa tai vastuuta houkutuksia jne. Esimerkiksi tähän tapaan: https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001711244.html
Itse sairaana köyhänä en noista niin välitä, vaan ostan mitä olen kotona päättänyt ja katson myös kilohinnat ja oikeat alennukset. Tiedä sitten olisko houkutuksille alttiimpi, jos rahaa olis enemmän. Tuskin kovin paljoo ainakaan. En voi ymmärtää heitä jotka valittaa 500 per lärvi kuussa menevän jo pelkkään ruokaan (vaiko mutu?), vaikka kaikessa on säästetty!!! Ollaan siis täysin avuttomia houkutusten edessä...? Eikä yksi ruoka vaan sama homma monessa muussakin.
lajijasuris
Tekee ostoslistan ennen kun lähtee kauppaan ni suunnittelee etukäteen mitä ruokia valmistelee.Tietenki katsoo tarjoukset.
Teen itse ruokani enkä ostele valmisruokia niin halvalla saan mahani täyteen kun ei näin eläkkeellä enää kuluta niin paljoa. Kun syö kunnon aamiaisen puuroineen niin sen lisäksi riittää yksi lämmin ateria ja iltapala. Ruokani teen isompina erinä ja annoksina pakkaseen. Säästän rahaa sekä kauppalaskussa että sähkölaskussa. Keskitetysti teen ruuat parina päivänä kuukaudessa niin että on useampaa eri ruokaa mitä laitan ja annoksina pakastan, näin ei tarvitse joka päivä seisoa hellan ääressä. Kaupassa ei tarvitse käydä kuin pari kertaa/kk kun huolehdin että kaikkea on. Kauppalistan teen aina kotona ja suunnittelen mitä ostan niin ei tule huteja. Hävikkiäkään ei tule ja biojätteeseen menee vain kananmunan kuoria, juuresten kuoria, kahvin poroja ja teepusseja, joskus myös kalan perkeitä.
Ei kyse ole valmisruuista.
JOKAISEN ELINTARVIKKEEN HINTA ON NOUSSUT! Vaikka kuin teet itse ruokasi, on senkin hinta noussut, sillä joudut ostamaan raaka aineet kaupasta.
Tästähän puhuttiin jo viime vuoden keväällä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17446314/flora-pakkaukset-seka-kallistuivat-etta-pienenivat
Milloinkohan ne lindlin ja s- ryhmän luvatut hinnan alennukset tulevat voimaan? 🤔 ei näy ei kuulu. Hinnat edelleen samat tai sitten nousseet.
Kuule, ne nostaa ensin hinnat ja sitten alentaa siihen samaan hintaan kun oli ennen nostoa?? Heheee... sellaista ne kaupat tee... pitävät aiakkaita niin tyhminä, että luulee ettei ne huomaa miten vilpillistä se kupan käynti on.
Olkoon pakkauskoko mikä tahansa niin kyllä kuluttaja kilo tai litrahinnan näkee.