Tuttavani on pitkään pitänyt lankoja ja ompelu- ja askastelutarvikkeita myyvää yritystänsä Keski-Suomessa. Kohtalaisesti on kai mennyt, koska jo reilusti toistakymmentä vuotta firma ollut olemassa, ja on ihan hyvällä paikalla pääkadulla.
Katsoin että mikä noiden yrityksen menestyksxen takana on, millainen niiden liiketoimintaidea on. Se näyttäisi olevan näin yksinkertainen:
"Lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa."
Tykkään itse kovasti tehdä käsitöitä kutomalla kotona, on mielipuuhaani talvisin. Mutta olisikohan tällaiselle firmalle vielä tilaa pääkaupunkiseudulla? Vai onko nuo käsityöjutut maaseudulla ja pienemmissä kaupungeissa niin paljon erilaiset?
Lanka- ja käsityöfirma
6
277
Vastaukset
- Anonyymi
On se
Erilaista maalaiset neuloo
Hesassa ostetaan lapaset - Anonyymi
Noitahan löytyy nopeallakin hakemisella vaikka huru mykky.
https://urly.fi/3es0
Onko nuo kaikki sitten täyspäiväisiä yrityksiä? Ja saako omistaja liikkeestänsä ainakin oman elantonsa ulos. Kannattanee varmaan lähteä puoli vakoilumielessä kiertelemään ja keskustelemaan kapppiaiden kanssa. - Anonyymi
Ainakaan liiketilaa / myymälää ei tuollaiselle toiminnalle kannata vuokrata.
- Anonyymi
Onhan tällä Lankamaailmallakin neljässä kaupungissa myymälät.
https://www.lankamaailma.fi/helsinki
Se on varmaankin totta, että ihan uuden tulokkaan on varmasti hidasta (ja kallista) päästä sisään ja saada edes jotakin tunnettuutta lankanysvääjien keskuuteen.
- Anonyymi
>> millainen niiden liiketoimintaidea on. Se näyttäisi olevan
näin yksinkertainen:
"Lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa.">>
Jos menis tällaisella liikeidealla Uusyrityskeskuksen tai ELY-keskuksen yritysneuvontaihmisten tykö, niin ne nauraisi sinut pellolle.
Nykyään pitää olla paperilla strukturoitu liiketoimintasuunnitelma Tuo lankojen myymisjuttu on osattava paketoida nykyaikaan. Mukaan tulee tekoälyä, nettikauppaa, web-sovelluksia ja kansainvälistymistä, etabloitumista ja laajentumista Eurooppaan. Semmoista on oltava mukana, silloin toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824727- 1842043
- 1321742
- 1741363
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161231- 351076
- 78973
- 52946
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj16937Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78912