Tuore tutkimus osoittaa, että alle 50-vuotiaiden syövät ovat yleistyneet huomattavasti.
ALLE 50-vuotiaiden syövät ja niistä johtuvat kuolemat ovat yleistyneet merkittävästi edeltävien 30 vuoden aikana, globaali selvitys osoittaa. Elintavat selittävät ainakin osan kehityksestä.
Vuonna 2019 noin 1,8 miljoonaa alle 50-vuotiasta sairastui syöpään, mikä on 80 prosenttia enemmän kuin vuonna 1990. Suurin osa näistä on rintasyöpiä, mutta nopeimmin ovat yleistyneet eturauhassyöpä ja nenänielun syövät.
Eniten kuolemia tässä ikäryhmässä aiheuttavat rinta-, henkitorvi-, keuhko-, suolisto- ja vatsasyövät. Syöpäkuolemat ovat yleistyneet 30 prosenttia vuodesta 1990. Vuonna 2019 yhteensä noin miljoona alle 50-vuotiasta menehtyi syöpään.
Tutkijoiden mukaan merkittävä osa alle 50-vuotiaiden syövistä liittyy elintapoihin, kuten tupakointiin, liialliseen punaisen lihan, suolan ja alkoholin käyttöön sekä puutteelliseen liikuntaan. Lisäksi lihavuus ja korkeat veren glukoositasot selittävät kehitystä.
Jos suunta jatkuu samana, vuoteen 2030 mennessä alle 50-vuotiaiden syövät yleistyvät vielä 30 prosenttia ja syöpäkuolemat 20 prosenttia, tutkijat arvioivat.
Tulokset julkaistiin BMJ Oncology -lehdessä, ja ne perustuvat suuren GBD-tutkimuksen aineistoihin 204 eri maasta.
Tappavimmat syövät alle 50-vuotiailla tutkijoilta synkkä ennuste
13
220
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös alkoholin käyttö ja lihan syönti ole vähentynyt joku tässä jutussa ei täsmää..
- Anonyymi
Kun ei osata valehdella enään uskottavasti. Kyllä kaikki parissa vuodessa lisääntyneet kuolemat on jokin syytä ....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun ei osata valehdella enään uskottavasti. Kyllä kaikki parissa vuodessa lisääntyneet kuolemat on jokin syytä ....
Pii pii piikki sanoisin ...
- Anonyymi
nyky aikainen ruoka kun katsoo lisä aineita ole niin terveelistä,
- Anonyymi
Eikä oo mitään tekemistä näitten rokotteiden kanssa ei tietenkään.... Jengi vaa vetää lisää hihaan että pauke käy .
- Anonyymi
Juuu ei muuta kuin olkapäät niin täyteen piikkejä että ne näyttävät "neulatyynyiltä". Kyllä se siitä oikenee ...
- Anonyymi
Juu ei saa puhua piikeistä......lisää hihaan! Jollei ne entiset ole " tehoneet" niin ehkä ne uudemmat...jollet kuole sillä välillä tietty....
- Anonyymi
Loogista. Nuorempien solut uusiutuvat nopeammin. Syöpäkin voi olla siten ärhäkämpi.
"Tutkijoiden mukaan merkittävä osa alle 50-vuotiaiden syövistä liittyy elintapoihin, kuten tupakointiin, liialliseen punaisen lihan, suolan ja alkoholin käyttöön sekä puutteelliseen liikuntaa"
Tuollaisia elintapoja on ollut aina. Jotain muutakin on täytynyt tapahtua, jos syövät ovat tässä ikäluokassa lisääntyneet. - Anonyymi
Koronarokotteiden hyödyt oli suuremmat kuin haitat, väittivät. Mitkä oli ne hyödyt? Ite en piikkejä ottanut, niin en saanu niitä "hyötyjäkään" 😭😭😭😭
- Anonyymi
Kyllä ne syövät siitä paranee kun kovasti vaan vittuillaan. Se vittuilu se tekee ihmisille hyvää, se on niin hauska itäkarjalaisten harrastus ja kyllä jokaisen toimittajan on se osattava.
- Anonyymi
Tilastojen mukaan joka kolmas sairastuu siihen!
Suomessa tosin käytetään vanhanaikaisia hoitokeinoja! Keskiaikaisia "pirtua ja iilimatoja", verrattuna hoitoihin jotka ovat jo maailmalla käytössä.
Annetaan potilaalle summamutikassa solusalpaajia jotka joko toimivat tai eivät toimi ja saavat potilaan muutenkin voimaan pahoin.
Ulkomailla tehdään ensimmäisenä potilaalle DNA testi jolla selvitetään hänelle parhaiten sopivat lääkeet. Lääkkeitä ei tarvitse kokeilla ja hukata kuukausia syömällä vääriä lääkkeitä. Vaan tehokas hoito alkaa heti ensipäivästä lähtien. Myös biologiset potilaalle itselleen sopivaksi muokatut lääkkeet ovat yleisesti käytössä. CAR-T -solut ovat potilaan omista lymfosyyteistä eli imusoluista valmistettu henkilökohtainen täsmälääke.
CAR-T soluterapia (Chimeric Antigen Receptors) pystyy parantamaan useita eri syöpätyyppejä pysyvästi. Tätä ei käytetä suomessa koska hoidon hinta on noin 300-tuhatta euroa per potilas. Hintaa nostaa vielä se että suomessa ei ole omaa CAR-T laboratoriota.- Anonyymi
Kunhan saadaan kehitteillä olvat syöpärokotteet käyttöön, niin vaikeimmatkin tapaukset voidaan hoitaa ilman rankkoja sytostaattihoitoja ja raskaita leikkauksia.
_Annetaan vain rokote joka herättää elimistön oman immuunipuolustuksen hyökkäämään syöpäsoluja vastaan ja muutamassa kuukaudessa potilas on jo terve ilman mitään muita toimenpiteitä. Sen jälkeen ei ole enää kuulla parantumattomista sairaúksista tai tapauksista joissa kasvainta ei pystytty sen sijainnin vuoksi leikkaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859