Olen maksanut syyskuussa sähköstä keskimäärin 1,27 senttiä kilowattitunnilta

Anonyymi-ap

jos siirtolaskua ei huomioida. Omakotitalossa ostosähköä kulunut 4 viikossa 309 KWh. Miten on teillä muilla mennyt syyskuun sähkönkulutus ja mihin hintaan?

36

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinähän tuo on mennyt diagrammeja kytätessä. Kello aina soimassa ku halapa sähkö alakaa nii laetan lämmittimet ja boilerin piälle niin saapi uamulla lämmintä vettä.

      • Anonyymi

        Minulla on Fortumin kanssa sopimus pörssisähköstä. Huomasin elokuun sähkölaskusta, että hinnat todella menevät ylös ja alas, koska elokuun sähkölasku oli 42 % suurempi mitä heinäkuun.
        Heinäkuun sähkölasku oli 7 euroa ja elokuun 10 euroa. Neliöitä on 100 kerrostalossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla on Fortumin kanssa sopimus pörssisähköstä. Huomasin elokuun sähkölaskusta, että hinnat todella menevät ylös ja alas, koska elokuun sähkölasku oli 42 % suurempi mitä heinäkuun.
        Heinäkuun sähkölasku oli 7 euroa ja elokuun 10 euroa. Neliöitä on 100 kerrostalossa.

        Kolhoosiasukkien ei kannata kirjoitella tänne parempien ihmisten ketjuun jotka asuvat paremmin.


    • Anonyymi

      Tein kumminkin alkuvuoden pörssijakson jälkeen 2 vuoden määräaikaisen Hehkuun.
      8,3 c/kWh on tietysti korkea aloittajan maksamaan verrattuna.
      Mutta kuitenkin pidän kohtuullisena "vakuutena" talven varalle, ettei tarvi jännätä hinnannousuja ym. ylläreitä.
      Eikä tarvitse seurata hinnanmuutoksia joka päivä, vaan unohtaa koko asian. Siihen hupiin ehdin kyllästyä.

      • Anonyymi

        Olet siis pelokas pitkäaikaispersu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet siis pelokas pitkäaikaispersu?

        Vain köyhä joutuu laskemaan jotain sähkönhintoja jos asuu jossain okt, silloin on väärä asumismuoto jos noita funtsimaan joutuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vain köyhä joutuu laskemaan jotain sähkönhintoja jos asuu jossain okt, silloin on väärä asumismuoto jos noita funtsimaan joutuu.

        Joo alku meni oikein , olen takuueläkeläinen, mutta omaa omakotitaloasumista en muuttaisi miksikään - se antaa elämiseen rikkautta, jos et ole sattunut huomaamaan.
        BMW:n huoltokin on mukavaa omalla pihalla.


    • Anonyymi

      Pörssisähköä käytän ja keskihinta 1,48 senttiä kilowattitunnilta.

      • Anonyymi

        Älä valita talvella, kun on yli 50 snt.


    • Anonyymi

      Pörssisähköä käyttävä pystyy kulutuskäyttäytymisellä pudottamaan pörssisähkön keskihinnasta 30-40% pois. Jos kuukauden yleinen keskihinta 8 c/KWh pystyy pörssisähkön käyttäjä pääsemään 4,8-5,6 c/KWh.

      • Anonyymi

        Venkoilla nyt sen käyttäytymisen kanssa kelloa katsoen....hauskaa??


    • Anonyymi

      Sähköä ei kannata tuhlata oli mikä sopimus tahansa. Siirtohinta + sähkövero useimmilla 5-6 senttiä kilowattitunnilta.

      • Anonyymi

        5,53 c/kWh = sähkövero+siirto+provikka
        Lopetin yösähkön koska korkeampi perusmaksu tekee kannattamattomaksi.


    • Anonyymi

      Odota pakkasia. Sitten maksaa myös pörssisähkö. Eihän nyt tarvitse sähköä juuri mihinkään, on melkein sama mitä sähkö maksaa.

      • Anonyymi

        Kyllä sähköä tarvitaan myös syyskuussa. Sähkönkulutuksesta veden lämmitys 20% vuodessa ja yleensä kesällä lämmintä vettä kuluu enemmän kuin talvella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä sähköä tarvitaan myös syyskuussa. Sähkönkulutuksesta veden lämmitys 20% vuodessa ja yleensä kesällä lämmintä vettä kuluu enemmän kuin talvella.

        Ai sulla vai kuluu? Mihin sitä kukin lotraa.


    • Anonyymi

      Edullista pörssisähköä myös huomenna. Keskihinta alle 1 c/KWh. 👍

    • Anonyymi

      Suomalaisissa on huvittava ristiriitaisuus. Juoksevat kyllä markettien alennusmyynneissä kieli vyön alla mutta jos mahdollisuus ostaa toistuvasti todella alennettuun hintaan pörssisähköä vetäytyvät pelokkaina kuoreensa ja ostavat "turvallista" eli täysin ylihinnoiteltua sähköä. Todellisuudessa suomalainen ei vaan kykene rauhalliseen rationaaliseen ajatteluun ja toimintaan vaan on median kohulööppien ja kauhukertomusten vietävissä. Keskivertosuomalainen on tyhmä pelkuri.

    • Anonyymi

      >>Omakotitalossa ostosähköä kulunut 4 viikossa 309 KWh.

      Siis sähkälaskusi syyskuulta on ollut vain 3,92 € verran. Me jotka maksamme sähkölaitokselle kiinteää 8,5 snt/kWh hintaa olemme kärsineet lompakossamme 26,27 € edestä. Eroa on 22 euroa sinun eduksesi.

      Mutta montako tuntia tai vuorokautta olet joutunut tuhertamaan tuon sähkön säästösi kanssa? Minä en ole tuhrannut minuuttiakaan.

      Tuommoinen 25...30 € menee nykyään kun hakee kaupasta hiukan leipää ja eineksiä, niin kohta on jo 30 € kassakuitilla. Sikäli 22 € kuukausisäästö sähkössä on aika merkitykseton asia. Vuositasolla joku 350 € ehkä, ei ole kovin merkityksellinen raha.

      • Anonyymi

        Hyvä kommentti.


    • Anonyymi

      Osmo Soininvaaran mukaan sähkön markkinahinnat tasoittuisivat selvästi jos kaikki käyttäisivät pörssisähköä. Soininvaara hämmästeli miksi suomalaisten selvä enemmistö on tarrauttanut kiinteisiin aika kalliisiin pitkäaikaisiin sopimuksiin. Nehän ovat tutkimusten mukaan 40% kalliimpia kuin pörssisähkön käyttäjien jotka eivät erityisemmin edes hyödyntäisi nollahintaista sähköä.

      • Anonyymi

        Osmo: "kiinteähintaisissa maksetaan turvallisuudesta ylihintaa."
        Talouselämä 22.9.2023 sivu 63

        Suurempi tasoittuminen kyllä tulisi Espanjan-tyylisellä hintakatolla kalleimmalle tuotantomuodolle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osmo: "kiinteähintaisissa maksetaan turvallisuudesta ylihintaa."
        Talouselämä 22.9.2023 sivu 63

        Suurempi tasoittuminen kyllä tulisi Espanjan-tyylisellä hintakatolla kalleimmalle tuotantomuodolle.

        Kuinka moni satsaa johonkin vanha kotteronsa osakaskoihin rahaa? Ei kannata.


    • Anonyymi

      OL3:n ja lisääntyneen tuulivoiman vuoksi lähtökohdat tulevaan talveen ovat sähkömarkkinoilla Suomessa aivan eri kuin vuosi sitten. Mutta kuinka paljon nämä tekijät vaikuttavat hintaan?

      Suomessa on nyt todella halpaa pörssisähköä, ja uutisoidut piikkihinnat eivät hetkauta keskiarvoja merkittävästi. Myös lämmityskaudella tuulee, ja mitään erityiskikkoja ei tarvita säästääkseen pörssisähköllä. Tutkija Juha Teirilän X:ssä julkaiseman arvion mukaan hinta tullee asettumaan talvella 6,3 sentin tuntumaan ja kesällä reilusti alemmaksi. Eli noin 5,5 senttiä keskiarvoisesti marginaalin sisältäen. Jos nyt ottaisi 8 sentin kahden vuoden määräaikaisen, niin pörssisähköllä säästäisi 30% ja sähkölämmitteisessä omakotitalossa 600€. Rivitalossa 200€ ja kerrostalossakin vielä 40€. Mikäli sähkölämmitteisessä omakotitalossa siirtäisi varaavia lämmityksiä ja lämminvesivaraaja yöaikaan olisi tonnin ylitys mahdollinen. Pelkkä sähköauton latauksen optimointi Älyenergia-sovelluksellamme tarkoittaisi vastaavaa säästöä.

      Pörssisähköllä voi siis todistetusti säästää noin 30% ilman optimointeja. Älyenergia-sovelluksellamme vielä enemmän.

    • Anonyymi

      Syyskuusta 2023 saattaa tulla itselleni kaikkien aikojen edullisin sähkön keskihinnalla mitattuna. Lopulta myös elokuun keskihintakin jäi vain 5,65 senttiin kilowattitunnilta. Kesä mentiin keskimäärin noin 3 sentillä per KWh.

    • Anonyymi

      En tiiä, kun pappa betalar. Ihan sama mulle.

    • Anonyymi

      Tuo on tarkalleen puoli tuumaa.

    • Anonyymi

      Noin 25 c/kWh kokonaishinta veroineen ja muine maksuineen.

      • Anonyymi

        Tuo on noin 5/6 jalkaa.


    • Anonyymi

      Ensi viikolla loppuu kahden vuoden 5 centin määräaikainen sopimus. Pörssisähköllä mennään siitä eteenpäin. Inhottaa jatkuva sähkön hinnan seuranta ja sen mukaan eläminen. Muutakin hommaa olisi.

      • Anonyymi

        Mitä sitä seuraamaan jos ei kiinnosta, kyllä ne osaa laskun lähettää.


    • Anonyymi

      >> Osmo Soininvaaran mukaan sähkön markkinahinnat tasoittuisivat selvästi jos kaikki käyttäisivät pörssisähköä. Soininvaara hämmästeli miksi suomalaisten selvä enemmistö on tarrauttanut kiinteisiin aika kalliisiin pitkäaikaisiin sopimuksiin. Nehän ovat tutkimusten mukaan 40% kalliimpia kuin pörssisähkön käyttäjien jotka eivät erityisemmin edes hyödyntäisi nollahintaista sähköä.>>

      Tuokin Soininvaasa on tuollainen arjen realiteeteista tipahtanut 72 vuotias kääpä. Opintoalana on kansantalous, ja nyt hän onkin jo suruen mittaluokan sähköasiantuntia mielestään.

      Soininvaara väittää että kiinteähintainen sähkösopimus on vuositasolal 40% kalliimpi, kuin hänen oma lempilapsensa, pörssihintainen sähkö. Aivan tajuttoman kokoluokan virhe lisensiaatiksi koulutetulta henkilöltä.

      Tuo koko Soininvaaran juttu on täyttä vanhan ukon bullshittiä. Pörssisähkö ei tosiaan ole enää edullisin sähkösopimikusen muoto vaikka OK-talolle jota lämmitetään sähköllä, ja kulutus on 19.000 kWh/vuosi.

      Hehku Energia Oy, Pörssisähkö: 1657.43 €/b
      Oomi Oy, 12 kk kiinteähintainen; 1443 €/b
      https://www.sahkonhinta.fi/

      Se Soininvaaran kohkaama huippuedullinen pörssishkö tulee vuodessa 214 euroa kalliimmaksi, kuin ihan tavallinen, 12 kk:ksi otettava kiinteähintainen sähkö.

      • Anonyymi

        Pelokas pitkäaikaispersu siellä höpöttelee omiaan. Varmaan ottaa päähän maksaa sähköstä 5 senttiä per KWh enemmän kuin pörssisähköä käyttävät. 😂


    • Anonyymi

      Meikäläisen syyskuun sähkön keskihinnaksi tuli 1,58 senttiä kilowattitunnilta. Hintaan laskettu sähköyhtiön provikka. Lokakuun alun keskihinta 1,92 senttiä kilowattitunnilta.

    • Anonyymi

      Syyskuun kulutus asiakasportaalissa 93 kWh mutta laskua ei vielä ollut.
      Nyt olen joutunut vähän lämmittämäänkin ilmojan viilennyttyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe