Ranskan talous kasvaa

paremmin kuin Saksan oli eilen uutisissa. Syynä on se, että Ranskassa on keskitytty kotimaisen kulutuksen lisäämiseen.

Meidän kauhukabinetti tekee juuri päinvastoin pienentäessään kansalaisten ostovoimaa. Purran tavallaan ymmärtää kun hän seuraa vain omia persu-uutisiaan ja salaliittoteorioita, mutta luulisi Orpon seuraavan maailman tapahtumia edes YLE uutisista.
293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Talousnäkymät ovat Saksassa heikot. Tilanne on vielä huonompi kuin väitetään.
Saksaa vaivaavat korkea korot, Euroopan kallein energian hinta ja innovaatioiden puute. Saksan tuorein merkittävä teknologiayritys SAP on jo 15 vuotta vanha. Sittemmin Saksasta ei ole tullut teknologiamarkkinoille juuri mitään mainitsemisen arvoista.

Tähän mennessä se ei ole häirinnyt saksalaisia. Ne liiketoiminnan muodot, jotka ovat perinteisesti hallinnoineet Saksan taloutta, ovat tuoneet riittävästi vaurautta, eikä ongelmasta ole tarvinnut kiinnostua.

Nyt tämä vanha rakennelma on kuitenkin alkanut natista liitoksistaan. Energian voimakkaan hinnan nousun takia kokonaiset toimialat ovat kriisissä samanaikaisesti. BASF lakkautti osan Ludwigshafenissa sijaitsevasta ammoniakin tuotannostaan, minkä seurauksena lakkautettiin myös siihen linkittynyt lannoitteen tuotanto ja muita tuotantolaitoksia.

Myös paperitehtaita ja alumiinin tuotantolaitoksia on lakkautettu. Uusiakaan tehtaita ei rakenneta. BASF kyllä investoi edelleen, mutta uusi tuotantolaitos nousee Saksan sijasta Kiinaan. Monet keskisuuret toimijat suuntautuvat ensisijaisesti Yhdysvaltoihin, missä hallinto lupaa yrityksille mutkattomia avustuksia.

Lippulaivayhtiö Biontech suuntaa liiketoimintansa seuraavaksi Isoon-Britanniaan. Ulkomaiset yritykset puolestaan ovat investoineet Saksaan vuoden 2018 jälkeen aina vain vähemmän.

Saksassa investointien tiellä on myös monimutkainen byrokratia. Byrokratian kiemurat vaikeuttavat yritysten jokapäiväistä toimintaa jo nyt, mutta samaan aikaan jatkuvasti säädetään uusia linjauksia, joita yritysten tulisi noudattaa. Esimerkiksi toimitusketjuista säädetty laki pakottaa yritykset osoittamaan , että kaikki niiden ostamat tuotteet täyttävät tietyt standardit. Pitkien toimitusketjujen tapauksessa lain käytännön noudattaminen on kuitenkin erittäin haastavaa.

Äänestä

Ymmärrän tuon ranskalaisista. Kulutusta kun tulisi tietenkin pyrkiä vähentämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

paremmin kuin Saksan oli eilen uutisissa. Syynä on se, että Ranskassa on keskitytty kotimaisen kulutuksen lisäämiseen.

Meidän kauhukabinetti tekee juuri päinvastoin pienentäessään kansalaisten ostovoimaa. Purran tavallaan ymmärtää kun hän seuraa vain omia persu-uutisiaan ja salaliittoteorioita, mutta luulisi Orpon seuraavan maailman tapahtumia edes YLE uutisista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu