EU:n neljä vapautta vaarassa!?

Anonyymi-ap

TAVAROIDEN, palvelujen, pääoman ja ihmisten vapaa liikkuvuus. Sitä tarkoittavat Euroopan unionin sisämarkkinat, 450 miljoonan eurooppalaisen yhteismarkkinat.

Juuri 30 vuotta täyttäneet sisämarkkinat ovat olleet menestystarina – kunnes maailma ympärillä päätti toisin. Ensin tuli koronapandemia, sitten Venäjän hyökkäys Ukrainaan. Samaan aikaan suurvaltojen välit kiristyivät.

Useimpien eurooppalaisten itsestäänselvyytenä pitämät neljä vapautta ovat vaarassa.

Pandemia näytti sen konkreettisesti, kun rajatarkastukset tulivat tilapäisesti takaisin. Vielä kohtalokkaampaa EU:n kannalta on, jos EU-maat eivät enää pelaakaan samoilla säännöillä: jos esimerkiksi maat tukevat yhä avokätisemmin omia yrityksiään ja virittävät erilaisia kaupan esteitä omaa tuotantoaan suojellakseen.

”Ennen koronapandemiaa Eurooppa oli tottunut siihen, että Euroopan turvallisuuden takasi Yhdysvallat, energian Venäjä ja teknologian Kiina. Kolmen vuoden aikana EU:ssa on herätty siihen, että meidän pitää muuttua, ja meidän pitää tehdä se nopeasti.”

Näin sanoo Suomessa torstaina Sitran kutsumana vieraillut Enrico Letta, Italian entinen pääministeri, joka sai kesäkuussa EU:n huippukokoukselta ja EU-komissiolta tehtävän.

LETTA kirjoittaa EU:n sisämarkkinoiden tulevaisuudesta raportin, joka esitellään 21. maaliskuuta 2024 EU-huippukokoukselle, viimeiselle ennen EU-parlamenttivaaleja ja EU-instituutioiden johtajavaihdoksia.

”Eilisen sisämarkkinoissa oli kyse siitä, miten toimitaan naapurimaiden kanssa Euroopassa. Nyt Eurooppa on, kuten ranskalaiset sanovat, kasvissyöjä lihansyöjien maailmassa.”

Vaarassa tulla syödyksi siis.

”Se on maailma, jossa poiketaan säännöistä, jossa on kova kilpailu ja jossa oikeusvaltio ja demokratia eivät ole normeja. Jos Eurooppa haluaa selviytyä, meidän on oltava yhtenäisempiä. Meidän pitää jatkaa yhteistyötä EU:n ulkopuolisen maailman kanssa, mutta meidän on oltava riippumattomia. Ja lisäksi se on tehtävä niin, että sisämarkkinat eivät mene rikki.”

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU vihaaja EU kamppailee kuolintuskissaan ja on vaarassa hajota toisaalta rakastan kun EU hajoaa hahaaaaa loistavaa sen kunniaksi juon alkoholitonta olutta nyt korilisen ja tulen kauheaan känniin ja saan päänsäryn

      • Anonyymi

        Voi raukkaa.
        Jäänyt lapsen tasolle, mutta ei onneksi sitä itse ymmärrä.
        Sopii hyvin EU-vihaajaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi raukkaa.
        Jäänyt lapsen tasolle, mutta ei onneksi sitä itse ymmärrä.
        Sopii hyvin EU-vihaajaksi.

        Heitätkö vielä EU poju vettä kylmälle kiukaalle? haahaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heitätkö vielä EU poju vettä kylmälle kiukaalle? haahaa

        EU laajenee.
        Miten ihannevaltiosi Venäjä?

        Joko on konkurssitilassa muutenkin kuin sotakentällä?


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        ❤️ ­­N­y­­m­­­f­­­o­m­­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18033931B

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6993
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2087
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe