Miksi Venäjä tappoi 1932-1933 n. 3-14 miljoonaa

ukrainalaista ns. holomodorin aikana ???

Satutteko tietämään syitä ??

Vai tappoiko ne vain tappamisen ilosta, ilman mitään syytä ???
20223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Stalin ei luottanut ukrainalaisiin. Hän pelkäsi etteivät he ole riittävän alistuvia hänen valtansa alle. Saman luottamuksen puutteen takia hän tapatti suurimman osan suomalaisista kommunisteista, jotka olivat muuttaneet Neuvostoliittoon ihanneyhteiskuntaa rakentamaan.

Äänestä

Helsingin Sanomien ja muiden NATOnatsien mukaan Ukrainan AZOV terroristit ovat surmanneet NATO aseilla useita miljoonia Venäläisiä, ja tälle Ukrainan AZOV terroristien toimelle hurraavat NATOnatsit.

Äänestä
  • Ei suinkaan vielä, mutta toivotaan että apu on hyötykäytössä.

    Äänestä

Ei tuota tarvitse edes kysellä. Ukrainassa lähetettiin ne ihmiset leireille ne ihmiset, jotka eivät suostuneet luovuttamaan maata, karjaa ja muuta omaisuuttaan valtiolle.
Kun ei sitten ollut elintarvikkeiden tuottamista, niin muu kansa kärsi nälänhätää.
Eihän siinä taustalla ollut muuta kuin sovhoosien muodostaminen ja yksityisomaisuuden siirtäminen valtion tiloille.

Äänestä
  • Normaali venäläisten tekemä kansanmurha vallatuilla alueilla siis. Vain selitykset vaihtelee.

    Äänestä

Stalin halusi vaan olla ilkeä omaa kansaansa kohtaan, olihan hän ukrainalainen itsekin. Jotain hampaan kolossa. Samaa ilkeyttä ihmisiä kohtaan on nyt nykyisessä valtionvarainministerissämme.

Äänestä
  • Niin no, paitsi ettei Stalin ollut ukrainalainen.

    Äänestä

Miksi jenkit tappoivat amerikan alkuperäisasukkaat?
Miksi britit ovat kautta historiansa ryöstäneet ja raiskanneet ja tappaneet?
Myös orjakauppaa harrastivat ranskalaisten kanssa.
Miksi me olemme hyökkineet Venäjälle kymmeniä kertoja, viimeksi sakemanninazien kanssa piirittämään Leningradin siviilejä, sitä ennen rååtsi puikoissa, ja JOKA IKINEN KERTA SAATIIN TURPAAMME.

Miksi ja miksi ja miksi?

Äänestä
  • Me emme piirittäneet Leningradia pöhkö.

    Äänestä

Ei Venäjä tappanut yhtään, vaan Neuvostoliitto ja bolseviikit.

https://aijaa.com/98rS0W


”Venäjän vallanneet johtavat bolševikit eivät olleet venäläisiä. He vihasivat venäläisiä. He vihasivat kristittyjä. Heitä motivoi etninen viha. He kiduttivat ja teurastivat säälimättömästi miljoonia venäläisiä. Lokakuun vallankumous ei ollut 'venäläinen vallankumous'. Se oli vieraan kansan valloitusretki Venäjällä. Lähes kukaan ei ymmärrä tätä vieläkään, mikä todistaa, että kansainvälinen valtamedia on saman heimon käsissä.”

Nobel-palkittu kirjailija Aleksandr Solženitsyn.

Äänestä

Oho? Itsekö keksit kysyä?

Äänestä

Eihän siellä varsinaisesti ketään tapettu. Stalin vaan jostain syystä päätti että nälänhädän seuraukset keskitetään Ukrainaan.

Äänestä

"...I maailman sodassa kuoli ⁸'⁵miljoonaa II maailmansodassa kuoli ⁶miljoonaa juutalaista ²⁰²¹-²⁰²² kuoli suljettujen ovien sisällä eri maiden sairaaloissa ⁵miljoonaa covid¹⁹"potilasta" numerot valehtelee koska juuri suurinumeroisilla luvuilla tapetaan, sillä isot numerot vievät järjen venäläisiä kuollut⁴⁷tuhatta isobritania sodan aloittaja sanoo että heitä on kuollut ⁵⁰⁰tuhatta länsimedi ottaa uskon pois isolla luvulla ja pistää dollari-sanan viimeiseksi🏳

Äänestä
  • "Minä uskon vakaasti siihen että 6 000 000 poltettiin muutamalla uunilla neljässä vuodessa. Eihän se ole kuin 1 500 000 vuodessa niillä muutamalla uunilla. Eihän se ole kuin 4011 päivässä. Eihän se tee kuin 172 tunnissa. Eli kymmenelläkin uunilla (jota pidän jo hyvin epätodennäköisenä) se tekisi 18 ruumista tunnissa jokaisella uunilla; vartissa viisi ihmistä – taukoamatta NELJÄN VUODEN AJAN.
    Ja muistakaa että on vastapuoleltammekin historiallisesti täysin hyväksytty fakta että ”tuhoamisleirejä” oli vain muutama ja niissä ei tosiaankaan montaa uunia yhteensä ollut. Eli siis non-top-tuhontaa neljä vuotta putkeen: päivästä päivään, sekunnista sekuntiin. Ja kukaan ei tätä huomannut. Ei savua ilmassa Euroopan yllä, naapurimaissa. Ei mitään merkkejä. Vasta amerikkalaiset sotilaat keväällä ’45 näkivät tämän. Siihen asti KUKAAN tällä planeetalla ei tiennyt tästä muutaman saksalaisen lisäksi. Huom.: vain muutama saksalainen tiesti tästä, sillä kukaan 80 000 000:n kansasta ei hiiskunut asiasta kenellekään.
    Lukemat ovat vieläkin isommat sillä ”holokausti” ei tietenkään ollut käynnissä 1.1.1941–31.12.1945 ja jotkut ovat puhuneet jopa 10 000 000 poltetusta. Tuolloin todellinen vuositahti on ollut 1 750 000–2 860 000 eli 33 655–55 000 viikossa. Tuo tekisi 4–6 ruumista minuutissa yötäpäivää tuon lähes neljän vuoden aikana. Eli sellaiset 1300 non-stop krematoriosavuntupsutusta Euroopan taivaalle. Mahtanut olla melkoinen katku. Ja tämä kaikki muutamalla leirillä, joissa jokaisessa muutama uuni. Katsokaa vaikka kuinka monta uunia Auschwitzissa mahtoi olla ja miten paikka noin muutoinkin soveltui tähän ”joukkotuhoamiseen”. Tällainen sivu oli kuin moranen.blogspot.fi/ ja se löytyy vielä ainakin archive.orgin kautta.
    Pakko nostaa hattua. Vähintään 125 000 kuukaudessa, taukoamatta ~48 kuukauden ajan. TAUKOAMATTA. Erityisen mielenkiintoista tästä tekee se että 6 000 000 tapettiin, mutta Saksan vallassa olevilla alueilla Euroopassa eli kuitenkin vain 4 000 000 juutalaista. Pian sodan jälkeen heitä oli 5 000 000.
    Jewish World Almanacin mukaan taas juutalaisia oli Euroopassa (1933) 9 494 363 ja (1948) 9 372 666 ja Pohjois-Amerikassa (1933) 4 383 643 ja (1948) 4 971 261. Koko maailmassa heitä oli (1933) 15 315 359 ja (1948) 15 753 638. Mitään valtavaa tuhontaa näistä lukemista ei käy ilmi. Myöskään mitään valtavaa joukkopakoa USA:han tästä ei voi nähdä. Erikoista.
    Uskon kuitenkin ”holokaustiin” kaikesta huolimatta. Saa nähdä milloin Suomessa kielletään sen epäily, hakaristit ja poliittinen kommunismi."

    Äänestä

Stalin tapatti kaikki joita piti vähänkin epäilyttävinä ja ukrainalaiset olivat vain yksi pisara siinä valtameressä jonka Stalin murhautti.

Venäläisistä taas kertoo kaiken mitä tarvitsee tietää se, että pitävät Stalinia edelleenkin suurena sankarinaan, vaikka tämä on yksi maailman pahimmista murhamiehistä ikinä. Venäläiset rakastavat murhaamista ja murhamiehiä.

Äänestä
  • Taitaa olla niin, et venäläiset ei tiedä eikä ymmärrä Stalinin olleen murhaaja, luulevat vaikka miksi isänmaan pelastajaksi, koska propaganda on kertonut niin.

    Äänestä

  • Eivät venäläiset pidä Stalinia suurena sankarina.
    Muutamia vuosia sitten tehtiin Venäjällä kyselytutkimus. Siinä kysyttiin mm. merkittävintä venäläistä maan historiassa.
    Tässä kyselyssä Stalinia pidettiin merkittävimpänä henkilönä. Pitää ymmärtää, että merkittävin ei tarkoita suosituinta.
    Tottahan Stalin oli merkittävä henkilö 1900-luvulla. Hänen aikanaan maa nousi feodaaliyhteiskunnasta teollisuusvaltioksi. Kansan sivistystaso nousi merkittävästi, elintaso nousi, terveydenhuolto parani, elintarviketuotanto elpyi jne.

    Äänestä

Stalin ei ollut venäläinen vaan gruusialainen.
Neuvostoliitto ei ollut Venäjä vaan Neuvostoliitto.
Venäjä on suurvalta mutta Neuvostoliitto oli supervalta

Äänestä
  • Käytännössä ei ole juurikaan eroa, ihan samanlaisia diktatuureja, joissa oppositiota ei sallita.

    Äänestä

Mistähän painaisi mieleen että se on HOLODOMOR , ei holomodor.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ukrainalaista ns. holomodorin aikana ???

Satutteko tietämään syitä ??

Vai tappoiko ne vain tappamisen ilosta, ilman mitään syytä ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu