Onko Jeesus Jumala? Kyllä tai ei?

Jos vastaat kyllä, niin olet siinä tapauksessa korottanut itsesi ylijumalaksi!
39364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Jeesus on Jumala kolminaisuusopin mukaan Kristuksena sen vuoksi kristinuskossa, koska juutalaisten uhrikulttijumala Jahve määrää ihmeidentekijän tapettavaksi, koska tämä houkuttelee toisen Jumalan luo ja nostamaan kostonkäden seuraajien ylle.

Löytyy 5.Moos.13

Juutalainen Paavali toteutti tämän määräyksen Raamatun mukaan 'palvellakseen isiensä Jumalaa'.

Äänestä
  • Kosto seuraajille on se, kun he seuraavat ihmeidentekijää, Jeesusta Kristuksena, jonka Paavali teki kiroukseksi (Gal.3:13) Jahven luo helvetin tuleen (1.Kor.3:13), kun mitään Paavalin kertomaa ylösnousemusta ei koskaan tapahtunutkaan (Ap.19).

    Äänestä

  • Jeesus on ylijumala yli kaiken tietysti

    1Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kosto seuraajille on se, kun he seuraavat ihmeidentekijää, Jeesusta Kristuksena, jonka Paavali teki kiroukseksi (Gal.3:13) Jahven luo helvetin tuleen (1.Kor.3:13), kun mitään Paavalin kertomaa ylösnousemusta ei koskaan tapahtunutkaan (Ap.19).

    Tietysti Jumala kuolleista poikansa nosti

    Äänestä

Kyllä. Jeesus oli ja On Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan: Isän, Pojan ja Pyhän Hengen ihmiseksi syntynyt Poika-persoona.
🥀

2Äänestä
  • Jättäkää noi persoona jutut pois kokonaan viittaa psykologiaan höpöjä

    Äänestä

  • Tämä minua hämmentää: Kun uskotaan kolminaisuusopin mukaisesti eli Isä,Poika ja Pyhä henki ovat yhtä kaikkivaltiaita, samanlaisia, samalla viivalla niin sanotusti.. Niin miksi vain Pojalla on kaksi luontoa kuten Jeesuksen kaksiluonto oppi opettaa, ja kun Jeesus on nyt ns. sekä ihminen että Jumala, niin eihän hän enää voi olla samanlainen Isän ja Pyhän Hengen kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Tämä minua hämmentää: Kun uskotaan kolminaisuusopin mukaisesti eli Isä,Poika ja Pyhä henki ovat yhtä kaikkivaltiaita, samanlaisia, samalla viivalla niin sanotusti.. Niin miksi vain Pojalla on kaksi luontoa kuten Jeesuksen kaksiluonto oppi opettaa, ja kun Jeesus on nyt ns. sekä ihminen että Jumala, niin eihän hän enää voi olla samanlainen Isän ja Pyhän Hengen kanssa?

    Isä on Isä, Poika on Poika, Pyhä Henki on Pyhä Henki
    ja kaikki samaa Jumalaa.
    Isä ei ole Poika, eikä Pyhä Henki,
    Poika ei ole Isä, eikä Pyhä Henki,
    eikä Pyhä Henki ole Isä, eikä Poika.
    Tottakai Pojalla, Jeesuksella oli myös ihmisluonto kerran oli ihmisenä maan päällä.
    Isällä ja Pyhällä Hengellä samoin omat olemuksensa, jotka kuitenkin yhdistyvät kolmiyhteisessä Jumalassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Isä on Isä, Poika on Poika, Pyhä Henki on Pyhä Henki
    ja kaikki samaa Jumalaa.
    Isä ei ole Poika, eikä Pyhä Henki,
    Poika ei ole Isä, eikä Pyhä Henki,
    eikä Pyhä Henki ole Isä, eikä Poika.
    Tottakai Pojalla, Jeesuksella oli myös ihmisluonto kerran oli ihmisenä maan päällä.
    Isällä ja Pyhällä Hengellä samoin omat olemuksensa, jotka kuitenkin yhdistyvät kolmiyhteisessä Jumalassa.

    Onko kaikki kolme siis samaa olemusta vai eri olemusta? Ja edelleen miten Jeesus on siis ihminen tai ihmishahmossa ja Isä ja Ph ovat henkiä? Ei voi olla yksi ja sama Jumala, jos heillä on eri ulkomuodot.

    Äänestä

Jännitys tiivistyy..kyllä vai ei..kyllä vai ei..onko Jeesus Jumala vai ei..ja jos on niin onko ihminen sittenkin itsensä Ylijumalaksi korottanut......

Äänestä

Onkos jumalakin sitten tavallistakin tavallisempi äpäräkersa, joka vaan luulee itsestään liikoja?

Äänestä
  • Ei kai adamin siemen nestettä sinunkin kiveksissä ole no sen sadun mukaan adamit hukkui vedenpaisumuksessa tosin.

    Äänestä

"Sota ja rauha."

SISÄINEN RAUHA ON JOKAISELLE IHMISELLE SUURI TARVE, KYKY JA LAHJA?


Tätä sisäisen rauhan kysymystä, ilmiötä ja olotilaa olen havainnut kaikkien ihmisten useinkin pohtivan. Kaikissa kulttuureissa painotetaan ja tavoitellaan harmoniaa, koherenssia, balanssia, yhdenvertaisuutta, konformistisutta myös yksilöiden ja demokraattisten ihanteiden kautta.


Onko kysymyksessä pohjimmiltaan samasta ilmiöstä kuin luonnossa entropia? Joissakin pohdinnoissa noita käsitteitä voisi pohtia myös vertaamalla rauhan ilmiöitä fyysisen maailman entropian ja ihmisten välisen entropian ja rauhan käsitteisiin.

Sisäinen rauha, kerro sinä mikä ja mitä se on?! Kun tarkemmin asiaa mietit, huomaat, että se ei ole nopeasti ja helposti mielissä jäsentyvä, avautuva, eikä varsinkaan helposti selitettävä asia. Sisäisen rauhan määrittelykin edellyttäisi kirjoina tuhansien kirjojen kirjoittamista. Miksi niin? Koska Sisäinen rauha on askarruttanut ja ihmisten sisäinen rauhattomuus vaivannut ihmisiä koko ihmiskunnan historian ajan kaikissa kulttuureissa. Ja jollei niin olisi ollut, ihmiset olisivat kuolleet sukupuuttoon jo kauan sitten. Kaikissa maissa kaikki terveet ja viisaat ihmiset kaipaavat ja etsivät rauhaa sisimpäänsä ja mieleensä. Onkin sanottu, että sisäisen rauhan kaipuu on ihmisyyteen jo luojan luoma fundamentti ja perustarve. Sitä kukaan terve ihminen ei voi olemisessaan ja elämisessään sivuuttaa.

Entropia on ilmiö, joka kuvaa ilmiösuhteina ns. lepotilaan pääsyä tai päätymistä. Joko tiedostamatta tai tietoisesti olemisessaan, ns. valintoja ja toimia tehden. Yhteiskunnissa ns. kasvatuksen ja koulutuksen yksi perinteisesti tärkeimmistä tehtävistä on koettu sosialisaatio, ihmisen normittaminen, eli normaaleiksi kasvattaminen ja kouluttaminen. Se on myös ns. konstruktivistisen opetussuuntauksen tavoite. Olemalla mahdollisimman normaali, ihmisen tasapaino elinympäristönsä kanssa kehittyy kohti jännitteettömyyttä ja ristiriidattomuutta, eli entropiaa?

Nykyisin kun pänttäämisen sijasta, tietotekniikan hyväksikäytön aikakautena, kontekstualisoimisen ja tiedonhankinta- ja hallintataitojen merkitys on korostumaan päin, on ihmisten opittava uudenlaisia tiedon ja myös sosialisaation tapoja. Oivaltamisesta ja mm. kansainvälisestäkin vuorovaikutuksesta on tullut entistä tärkeämpää ja yleisempää. Näissä muutoksissa ei myöskään sisäinen rauha ole enimmältään sosialisaatiosisältöjen siirtämistä; ulkoa oppimisen ja vanhemmilta saadun kulttuuriperinnön omaksumista. Varsinkaan ns. ”open ended” -reflektiivisissä malleissa. Poliittisesti vanhanaikaiseksi on tullut myös vielä joitakin vuosia sitten ihannoitu ns. kriittisen reflektioihanteen mentaalinen ajattelun malli ja orientaatio.

Sisäinen rauha on hämärtynyt ja ihmiset näyttävät epätoivoisestikin pyrkivän löytämään sisäisen rauhan milloin mistäkin kokemuksesta, näkemyksestä, kulttuurista, tavoista, omaisuudesta, hetkellisistä harrastuksista tai nautinnoista, harrasteryhmistä, addiktioista, filosofioista, rituaaleista, kuulumisesta johonkin ryhmään, päihdyttävistä aineista jne. Ihmiset näyttävät joko pyrkivän paaduttamaan omantuntonsa, että eivät tuntisi sisäistä rauhattomuuttaan, pyrkivät anarkistisesti vastustamaan jotakin tietämättä aina edes miksi niin tekevät tai pyrkivät saamaan sisäisen rauhan etsimällä jotakin ulkopuolista turvaa ja rauhan antajaa.

Jos Jumalan kanssa ei olisi rauha sisimmässä, sitä rauhaa ei olisi saatavissa millään muulla tavalla, eikä keinolla. Mielen voisi ehkä paaduttaa tai turruttaa olla ajattelematta koko asiaa ja voisi keskittyä ja täyttää elämä kaikenlaisilla töillä ja harrastuksilla, -ehkä. Mutta en usko, että se olisi minulle mahdollista. Koen Jumalan rauhan välttämättömäksi ja onnea tuottavaksi asiaksi ja elämäni perustukseksi. Sen rauhan menettämisen kokisin kauheimmaksi katastrofiksi.

Olen usein nähnyt, että ihmisten mielissä on epätoivo ja kaipaus löytää elämälleen sisäinen rauha ja turva, joka kestää kaikenlaisten koettelemusten, kärsimysten, uhkakuvien ja syntien täyttämässä ja ahdistamassa epätäydellisessä maailmassa.


Muistan Raamatusta kertomuksen kuinka Jeesuskin suri ihmisten ymmärtämättömyyttä ja harhailuja. Hän näki, että he Jerusalemissakin ihmiset olivat kuin lampaat ilman paimenta. Hän halusi uhrata itsensäkin syntisten puolesta, jotta uskomalla häneen syntien sovittajana, ihmiset saisivat sisäisen Jumalan rauhan.

Ihmisten mentaaliset ja tietorakennelmat sekä ajatus, tieto- ja yhteiskuntamallit ovat ajallisia, puutteellisia, erehtyviä ja monella tapaa hyvään pyrkimyksissäänkin pahoja, kuten nykyinen maailman tilanne; niin luonnon, ekonomian, tasa-arvon, rauhan kuin sisäisen rauhan ja tasapainonkin sekä oikeudenkäytön vääristymät ja ilmentymätkin sen osoittavat.

Äänestä
  • "Jos Jumalan kanssa ei olisi rauha sisimmässä, sitä rauhaa ei olisi saatavissa millään muulla tavalla, eikä keinolla."

    Näin on, mutta minkä ja kenen Jumalan kanssa se sisäinen rauha olisi saatavissa.
    Me kaikki miellämme ja koemme Jumalan eri tavoin, pitäen omaa Jumalaamme sinä ainoana ja oikeana, tuputtaen sitä hampaat irvessä kaikille muillekin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    "Jos Jumalan kanssa ei olisi rauha sisimmässä, sitä rauhaa ei olisi saatavissa millään muulla tavalla, eikä keinolla."

    Näin on, mutta minkä ja kenen Jumalan kanssa se sisäinen rauha olisi saatavissa.
    Me kaikki miellämme ja koemme Jumalan eri tavoin, pitäen omaa Jumalaamme sinä ainoana ja oikeana, tuputtaen sitä hampaat irvessä kaikille muillekin.

    No kun on juutalaisten Jumala ja Jeesuksen opettama taivasten valtakunnan isä Jumala, mutta tämä on kristinuskossa uhrina juutalaisten Jumalalle Jeesuksen nimeen.

    Äänestä

1.Korkein = Jumala

2.Korkein = Ihminen

3.Korkein = Ihmisen uskontunnustus

4.Korkein = Ihmisen uskontunnustuksen ylipappi ja apostoli

- Ja kun Ihmisen uskontunnustuksen ylipappi ja apostoli sattuukin olemaan Jumala, niin ihmisen uskontunnustuksineen ollessa ylipappi-apostoli-Jumalaa korkeammalla, täytyy Ihmisen olla Ylijumala.
Mikä näin todistetuksi tuli.

Hebrealaiskirje:
3:1 Sentähden, pyhät veljet, jotka olette taivaallisesta kutsumuksesta osalliset, kiinnittäkää mielenne meidän tunnustuksemme apostoliin ja ylimmäiseen pappiin, Jeesukseen,

Äänestä
  • Aika jännää, uskoisimmepa vaikkapa vain joulupukkiin lentävine poroineen ja tonttuineen, ja huutelisimme Jeesusta sen uskontunnustuksemme joo-mieheksi, niin siinä olisi meidän joulupukki-uskollemme apostoli ja ylimmäinen pappi Jeesus tukeaan antamassa, nostaen meidät ja joulupukin jumaliksi Jeesukselle.
    Kyllä fariseus-paavalilla tässäkin taas välähti.

    Äänestä

Kun sielu pääsee jälleen syntymisen pakosta niin siitä tulee Jumala.
💯❤️♥️

Äänestä

Ei ole, vaan Jumalan Poika. Ei siis pelkkä ihminen, eikä Jumala eikä jumalihminen...

1Äänestä

Pakko ei ole uskoa, eikä totenapitämisen - eikä omatekoinen usko riitä. muu apu täytyy saada. Voi aloittaa lukemalla rukoillen Uutta Testamenttia ja sitten kuunnella luotettavia opetuksia myös Vanhasta Testamentista, jolloin näkee, että Jeesusta todella tarvitaan, muuten kaikki joutuvat kuoltuaan tyhjiin. Nyt päästään anteeksisaaneina Kristuksessa "Taivaaseen" tai uskomattomana tuomion jälkeen "Helvettiin" ikuisiin sellaisiin.

Äänestä
  • Ja kannattaa ehdottomasti aloittaa Paavalin Roomalaiskirjeen 7. luvun lukemisella.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ja kannattaa ehdottomasti aloittaa Paavalin Roomalaiskirjeen 7. luvun lukemisella.

    Sieltä löytyy ehdottoman selvästi niin kristinuskon anteeksianto kuin pelastuskin.

    Mitä vihattavaa sinä anonyymi (14:09:13) olet tehnyt ja teet, että tarvitsen anteeksiannon?

    Äänestä

Jumala on Henki ja Jeesus on samaa Henkeä kuin Isä Jumala.
Näin siis Jeesuskin on Jumala tai Jumalaa.

Äänestä
  • Oletko saanut demoneja kimppuusi? Mihin pahaan
    ne sinua yllyttää? - Mitä vihattavaa teet, jota et pysty olemaan tekemättä?

    Äänestä

Jeesus on Jumala. Pyhä Henki on Jeesus.

Äänestä

Kolmiyhteyttä meille luterilaisille on opetettu. Isä, poika ja pyhä henki.

Hyvä ja paha, oikea ja väärä. Ihmisellä on valinnanvapaus.

Äänestä
  • Kolmiyhteys on kyllä, mutta se että ne kaikki tehdään samaksi hahmoksi ja yhtä kaikkivaltiaiksi ylittää Raamatun kirjoitukset ja on ihmisten keksimä selitys.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Kolmiyhteys on kyllä, mutta se että ne kaikki tehdään samaksi hahmoksi ja yhtä kaikkivaltiaiksi ylittää Raamatun kirjoitukset ja on ihmisten keksimä selitys.

    Totta kai on. Mutta se perustuu Raamattuun, koska juutalaisten isien Jumala määrää ihmeiden tekijän tuhottavaksi ja tämän opettaman Jumalan. Se ei toteudu jos molempia ei voi kirota samaan aikasn ristille. Tähän tarvitaan kolminaisuusoppi.

    Löytyy 5.Moos.13 ja Gal.3:13

    Äänestä

Jokaisen kannattaa mennä itseensä! Valehtelijat eivät pelastu. Mene siis kammioosi ja opiskele Roomalaiskirja 3.

23Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla 24ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,

Äänestä
  • Kyllä jos Jumalana on joku muu kuin taivasten valtakunnan isä, joka loi ihmisen omaksi kuvakseen, joka tuli tiedolla jumalien kaltaiseksi.

    Löytyy 1.Moos.3:22

    Teidät on luotu helvetissä, koska siellä oli Saatanakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kyllä jos Jumalana on joku muu kuin taivasten valtakunnan isä, joka loi ihmisen omaksi kuvakseen, joka tuli tiedolla jumalien kaltaiseksi.

    Löytyy 1.Moos.3:22

    Teidät on luotu helvetissä, koska siellä oli Saatanakin.

    Eikä minulla ainakaan ole pienintä epäilystä tai tarvetta valehdella, etteikö teidän Jumalanne todella olisi Saatanaa - puhuuhan tämä jo
    5.Moos.4:10 alkaen tulesta antaessaan kymmenen käskynsä teille, eikä ole mitään syytä väittää, ettettekö te olisi todella paholaisen kaltaisia.

    Äänestä

Ethän sinä voi määritellä ketään tämän perusteella mitenkään, sinähän tässä jumalaa leikit ?

Tottahan Jeesus on yksi Pyhästä kolminaisuudesta, Isä, Poika ja Pyhä Henki.

Äänestä
  • "Isä, Poika ja Pyhä Henki."

    Yhdessä ainoassa jakeessa tuo tulee esille ja sekin on Raamattuun jälkeenpäin lisätty.

    Ei kukaan, eivät edes Jeesuksen opetuslapset ikinä tuohon nimeen kastaneet.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    "Isä, Poika ja Pyhä Henki."

    Yhdessä ainoassa jakeessa tuo tulee esille ja sekin on Raamattuun jälkeenpäin lisätty.

    Ei kukaan, eivät edes Jeesuksen opetuslapset ikinä tuohon nimeen kastaneet.

    Eihän ketään kastettu muutenkaan, ennenkuin Jeesus antoi kastekäskyn, Matt. 28: 19, 20.
    Tämä oli myös uuden liiton alku.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    "Isä, Poika ja Pyhä Henki."

    Yhdessä ainoassa jakeessa tuo tulee esille ja sekin on Raamattuun jälkeenpäin lisätty.

    Ei kukaan, eivät edes Jeesuksen opetuslapset ikinä tuohon nimeen kastaneet.

    Opetuslapset EIVÄT IKINÄ KASTANEET "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!

    Ei myöskään Paavali, tai kukaan muukaan niin tehnyt!

    Vasta pakanakristityt joskus vuoden 325 jälkeen alkoivat niin tekemään!


    Apostolien teot:
    2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.

    Apostolien teot:
    4:7 Ja he asettivat heidät eteensä ja kysyivät: "Millä voimalla tai kenen nimeen te tämän teitte?"
    4:8 Silloin Pietari, Pyhää Henkeä täynnä, sanoi heille: "Kansan hallitusmiehet ja vanhimmat!
    4:9 Jos meitä tänään kuulustellaan sairaalle miehelle tehdystä hyvästä työstä ja siitä, kenen kautta hän on parantunut,
    4:10 niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne.

    Apostolien teot:
    10:48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.

    Apostolien teot:
    19:5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Opetuslapset EIVÄT IKINÄ KASTANEET "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!

    Ei myöskään Paavali, tai kukaan muukaan niin tehnyt!

    Vasta pakanakristityt joskus vuoden 325 jälkeen alkoivat niin tekemään!


    Apostolien teot:
    2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.

    Apostolien teot:
    4:7 Ja he asettivat heidät eteensä ja kysyivät: "Millä voimalla tai kenen nimeen te tämän teitte?"
    4:8 Silloin Pietari, Pyhää Henkeä täynnä, sanoi heille: "Kansan hallitusmiehet ja vanhimmat!
    4:9 Jos meitä tänään kuulustellaan sairaalle miehelle tehdystä hyvästä työstä ja siitä, kenen kautta hän on parantunut,
    4:10 niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne.

    Apostolien teot:
    10:48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.

    Apostolien teot:
    19:5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.

    > Opetuslapset EIVÄT IKINÄ KASTANEET "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!

    Jumala on antanut nimensä Jeesukselle, joten Jeesuksen nimi on silloin myös Jumalan nimi, tai Jumalan nimi Jeesuksen nimi. Mutta, Jeesus opetti näin:

    "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
    Mat.28:19-20

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    > Opetuslapset EIVÄT IKINÄ KASTANEET "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!

    Jumala on antanut nimensä Jeesukselle, joten Jeesuksen nimi on silloin myös Jumalan nimi, tai Jumalan nimi Jeesuksen nimi. Mutta, Jeesus opetti näin:

    "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
    Mat.28:19-20

    Tuo on aika erikoista, koska Apostolien tekojen 19. luvun mukaan opetuslapset sanovat parikymmentä vuotta Jeesuksen kuoleman jälkeen, etteivät he ole koskaan kuulleet, että mitään Pyhää henkeä on olemassakaan?!

    Äänestä

Se on niin kuin Pietari sanoi:"Sinä olet Kristus elävän Jumalan poika" Joh. 21:15

Äänestä
  • Onko se myös niin, kuin Pietari sanoo 2.Kirjeessään, että teette hyvin, kun annatte Luciferin valon (Kointähti) loistaa sydämiinne?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos vastaat kyllä, niin olet siinä tapauksessa korottanut itsesi ylijumalaksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu