Jenkkilahkoista vain Adventisteja pidetään yleisesti kristittyinä.
Jehovantodistajia, Helluntaintodistajia ja Mormonismia ei pidetä kristittyinä.
Jehovantodistajia, Helluntaintodistajia ja Mormonismia ei pidetä kristittyinä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
No no kyllä Hellareita pidetään kristittyinä !!
1700-luvun Luterilaisen virren sanoin: Ken tahtoo olla kristitty, ja kristittynä kuolla, ei sille outo, PEITETTY saa Herran laki olla, jonk' antoi itse Jumala.
1234567---
Samoin kuin luterilaiset, myös adventistit ovat maailman ihmisiä ja pahan omia. Kummallakin harhaopilla, sekä adventismilla etä luterilaisuudella on lähde: katolilainen pakanakirkko.
Ei vaan Raamattu
Mites Raamatun valossa?
Käyttääkö Jumala miehimyksiä uusien kristillisten kirkkokuntien ja seurakuntien perustamiseen ?
Se on aivan sama, minkä nimeksi ulkopuoliset haukkuvat uskovaisia. Jumala tuntee omansa ja Hänen omansa tuntevat hänet.
Kristitty-nimityshän oli aluksi haukkumasana.
Nyt on kyse harhaoppisesta Pentecostalismista, jonka Parhami perusti Amerikkaan 1900-luvun alussa ja Suomeen sen perusti Gerhard Olsen-Smidt niminen norjalainen jumalaton mies v. 1920 ensin Helsinkiin ja sitten 40 muuta seurakuntaa pitkin maata. v.1925 mies vietiin vankilaan ja karkotettiin Norjaan homostelusta.
MItä yhteistä on Kristukella ja Parhamilla ja Olsenilla, helluntailiikkeen perustajilla?
Ei niistä miehistä voi puhua samaan aikaan kun Raamattua luetaan.
Raamattuunhan se usko pitäisi perustaa,eikä mihinkän hurmoshumppaan ja sekoiluun.
Kristinusko oikeine sakramentteineen tuli Suomeen jo ensimmäisellä vuosituhannella.
Eihän siihen mitään 100 v. sitten ilmestyneitä Jenkkilahkoja tarvita sähläämään ja kilpailemaan vieralla opeillaan.
Monet menee hurmoshenkien perässä jenkkilahkoihin. Lopun ajan eksytys on väkevä.
1. Tim. 4:1
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
2. Tess. 2:11
Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen.
"Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja". Siis moniaan luopuvat uskosta, eivät kasteen armosta, eivätkä yhdestä oikeasta kasteesta, vaan moniaat luopuvat uskosta. Luterilaiset ei tarvitse uskoa astuakseen Jumalan valtakuntaan, vaan luterilainen tarvitsee kasteen ja saadakseen uskon ja Pyhän Hengen.
Luterilaisten usko tulee kasteen kautta. Mutta Raamattu puhuu kuulemisen kautta saatavasta uskosta. Raamattu puhuu myös: "hänen jumalallinen voimansa on lahjoittanut meille kaiken, mikä elämään ja jumalisuuteen tarvitaan, hänen tuntemisensa kautta, joka on kutsunut meidät kirkkaudellaan ja täydellisyydellään". Sen sijaan luterilaisille kaikki, mitä tarvitaan taivasmatkaan, lahjoitetaan kirkon viranhaltijoiden suorittamien sakramenttien kautta.
LUTERILAISUUS ON LUOPUMISTA USKOSTA JA SAKRAMENTTIEN ASETTAMISTA USKON JA JEESUKSEN SIJAAN.
Luterilainen tulee uskoon sanan kautta
Luterilainen tarvitsee Jeesusta, mutta helkuntailaiset pärjää ilmanki
HELLUNTAILAISUUS ON LUOPUMISTA EVANKELIUMISTA JA SAKRAMENTTIEN VÄITTÄMISTÄ SYMBOLEIKSI. KRISTILLISYYS EI LAITA USKOA JA SAKRAMENTTEJA VASTAKKAIN KUTEN HELLUNTAILAISUUS.
Adventistit eivät ole kristittyjä, vaan adventisteja.
Kysymys ei ole siitä miten tai ketkä "pitävät" heitä kristittyinä, vaan kristinuskon määritelmästä ja mihin joukkoon adventistit, kuten jt:t ja mormoonitkaan opillisesti eivät kuulu. Ei se, että hekin käyttävät Raamattua, silti tee heistä kristittyjä tai juutalaisia.
Kristinusko perustuu Katolisen kirkon kirkolliskokousten ensimmäisillä vuosisadoilla määrittelemiin opinkohtiin.
Te leikitte sanoilla, eksytätte etenkin kouluttamatonta rahvasta, kun ihmiset eivät tunne tosiasioita.
Helluntailaisia "pidetään" kristittyinä. Mutta kun lukee heidän omia tekstejään, voi huomata heidän olevan erittäinkin kristinuskon vastaisia. He itse kutsuvat antikristillistä agendaansa nimellä "evankeliointi", väärinkäyttäen ja eksyttäen näin Raamatun sanalla, joka tarkoittaa aivan muuta kuin näiden omaa, varsin lihallista viha-aktivismia.
Tämä siis on luterilaisen kirkon mukaan antikristillistä agendaa nimellä "evankeliointi" Sillä minä annoin teille ennen kaikkea tiedoksi sen, minkä itse olin saanut: että Kristus on kuollut meidän syntiemme tähden, kirjoitusten mukaan,
ja että hänet haudattiin ja että hän nousi kuolleista kolmantena päivänä, kirjoitusten mukaan,
Evankeliointi ei ole antikristillistä
Kristitty ei syö sianlihaa, ja muuta inhoittavaa, sekä hiiriä.
1234567---
KORJAAN: Kristitty ei syö sianlihaa, eikä muuta inhoittavaa, eikä hiiriä. Niistä kaikista tulee loppu sanoo HERRA.
1234567---
Mutta: te adventistit ja helluntailaiset itsehän ette koskaan tuota julista. Olette te kieroja.
En näillä foorumeilla ole KOSKAAN lukenut adventistien julistavan kristillistä evankeliumia, vain sapatin viettoa ja heidän yksityistä 1000-vuotista valtakuntaansa ja johon kristityt eivät pääse ja jotka ovat adventismin ainoa "evankeliumi". Olen kerran istunut adventistien "jumalanpalveluksessa" kuulemassa yli tunnin puhetta pelkästään sapatista. Tajusin kyllä nopeasti, että adventismi uskontona on pelkkää huijausta. Puhuja oli opetellut sapatit ulkoa, muuta hän ei edes osannut.
Helluntailaisten ei KOSKAAN kuule julistavan ed. mainittua kristillistä evankeliumia. Ainoastaan hyökkäävän kristinuskoa vastaan.
Joo. Adventismin kolmas opinkappale: mitä saa syödä ja mitä ei.
Julista meille evankeliumia, adventistin omin sanoin. Kuuntelemme. 🍄
Herra julistaa Raamatussa: Jotka syövät sianlihaa, ja muuta inhoittavaa, sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu sanoo HERRA.
1234567---
Jos "kristitty" sanaa analysoidaan, niin se merkitsee voideltuun , siis Kristukseen tunnustautuvaa.
Kaikissa uskonsuunnissa lienee joitakin jotka ovat ottaneet uskonsa vakavasti, ja ovat siis kristittyjä. Loput ovat nimikristittyjä tai ei-kristillisiä.
Emme voi sanoa jotain kirkkokuntaa kokonaisuutena kristityksi tai ei-kristityksi.
Kristitty/voideltu tarkoittaa sitä, että syntinen ihminen on kasteessa puhdistettu ja saanut kasteessa Pyhän Hengen lahjan. Elämänkruunun.
Raamatun ajan mukaan Kristuksen sovintoverestä osalliseksi kastettuja alettiin ensin kutsua uskoviksi, kreikaksi "pistis" ja myöhemmin Kristukseen kastettuja alettiin kutsua uskoviksi.
Ilm. 3:11
Minä tulen pian; pidä, mitä sinulla on, ettei kukaan ottaisi sinun kruunuasi.
Kruunu on ihmisen päässä. Ei alapäässä.
"pistikseksi" eliuskovaksi ja kristityksi tuleminen tarkoitti Kristuksen omaksi kastetuksi tulemista. Kasteessa se voitelu annetaan. Elämänkruunu painetaan päähän kasteessa.
"Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu, pyysi hän meitä sanoen: "Jos te pidätte minua Herraan uskovaisena, niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä". Ja hän vaati meitä."
Uskovaksi (pistis) tarkoitti kastetuksi tulemista. Ei mitään uskonratkaisua ja siitä todistuspuheiden pitämistä, kuten hellarit senkin asia kieroo vääntää, kun kristittyjä hurmoslahkoihinsa houkuttelee.
Kristitty on kristinuskoa ja sen määrättyjä opinkohtia tunnustava henkilö.
Sanan alkuperä voi juontaa mihin vain, mutta käsite "kristitty" on tarkoin, ainoiden tuolloin eläneiden ja toimineiden kristittyjen itsensä 300-luvulla määrittelemä.
Kun te hellarit niin tykkäätte leikkiä sanoilla - ja "mikä oli alkuperäisintä!" - mennään sitten asiassa pohjia myöten:
Kristus:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kristus_(arvonimi)
Etymologia:
>>Nimi Kristus tulee kreikan kielen sanasta Χριστός (khristós), joka tarkoittaa "voideltu ". Vanhan testamentin kreikankielisessä Septuaginta-käännöksessä heprean sana מָשִׁיחַ (Mašíaḥ), joka tarkoittaa ’voideltu’ ja josta myös johtuu nimitys Messias, käännettiin sanalla khristos (Χριστός).
Arvonimen väitetään olevan peräisin Egyptin faaraon voitelun perinteestä kruunajaisten tai avioliiton yhteydessä, jolloin öljy oli peräisin messehin, pyhän krokotiilin, rasvasta. Sama voitelurituaali voidaan jäljittää aikaisen Mesopotamian Mušḫuššuun.
Egyptin muumioiden arkuista on löydetty sana krst siunauksena ja voiteluna Horukselta ja Osirikselta. Siksi sanan khristos on ajateltu olevan lainattu.
Krst tarkoitti muumion preparointiprosessia balsamoimalla, puhdistamalla ja voitelemalla, ja se voi tarkoittaa voideltua, haudattua tai öljyn peitossa olevaa.<<
Esim. hakaristi, eli svastika, idän kulttuureissa kuvasi alunperin aurinkoa, näin myös suomalaisessa muinaisuskossa. "Miksi se muka on pahuuden symbooli, sehän on vain aurinko!?" 😮
Factaa: Norjalainen homomies perusti Suomen helluntailiikkeen 1920-luvulla.
Helluntailaisten kasteessa ei saada syntejä anteeksi, kuten tapahtuu Kristittyjen yhdessä kasteessa, mikä on syntisten kaste.
Hellarit on "vesittänny" kasteen ja ehtoollisen merkityksen maalliseksi tapahtumaksi.
Kertoo paljon adventisteista jos heidät luetaan samaan ryhmään kuuluvaksi kuin ateistinen luterikirkko.
1700-Luvun Luterilaisuus tunnisti pedon, antikeistuksen paavin, josta virretkin kertovat: Jumalan käskyi wastaan räyskyi. Myöskin Lutheri tunnisti pedon.
1234567---
Kyllä ne ilmestyskirjan pedon on siellä jokaisen ihmisen sisällä ja nousee sieltä esiin kun tilanne niin vaatii.
Monet kiihkouskovaiset kun dementia iskee, niin ne on pahimpia kiroilijoita tuolla terveydenhuollossa.
Dementian iskiessä monet puhuvat mitä sattuu. Ilmestyskirjan peto poikkeaa heistä.
1234567---
Eli samaa hömppää opetatte kuin luterilaiset.
Ihminen voi menettää elämänsä aikana sen uskonsa monta kertaa ja viimeistään kuollessaan.
Sitä vastoin,
Lapsena saatu Kristillinen kaste on ikuinen liiitto Jumalan kanssa, mikä on voimassa aina ajan rajan taakse ikuisuuten asti. Kaste on Kristuksen veren merkki sydämen oven pihtipielessä, kun toinen korjataan talteen ja toinen jätetään Ihmisen Pojan Päivänä. Ei silloin enää ehditä ketään kastaa Kristityksi, kyllä ne kastamattomat jää tänne tyhmiksi neitsyiksi.
Totta: "Helluntailaisten kasteessa ei saada syntejä anteeksi, kuten tapahtuu Kristittyjen yhdessä kasteessa, "
Siihen tarvitaan vain pieni tilkka vettä otsan kastelemiseen, kummit ja pappi. Ja tietysti kahvit sen jälkeen.
Ja hups. Sinne menivät vauvan verisruskeat synnit. On se ihmeellistä tuo veden taikavoima.
Hienoa että tuo uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatusa myöntää ettei helluntaikaste ole raamatullinen kaste. Siihenhän tarvitaan paljon vettä mutta ei Jumalan Sanaa tai Pyhää Henkeä eikä sillä ole tekemistä raamatullisen synnit pois pesevän kasteen kanssa
Ja loppuun tuo satanisti vielä ylistää: "On se ihmeellistä tuo veden taikavoima"
Kertoo kaiken
Helluntailaisten kaste ja ehtoollinen on maallista rituaaleja, pelkkää vettä ja mehukattia.
Niin ja myöntää myös sen ettei helluntailaisten kaste ole kristittyjen kaste
Antaa hänen ihannoida taikavoimia, niin jotkut pimeyden vallassa olevan tekee.
Niinkö te pimeyden taikavoimissa teette?
Niin ne helluntailaiset tekee, ylistää taikavoimia
Adventismi on judaismia / toraismia, sehän on ihan selvä !
On pakitettuu takaisin lakkautettuun lakiliittoon ja sen säädöksiin !
Siis vastaavaa touhua josta Paavali kirjoitti älyttömille Galatalaisille :
1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
3 Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?
Helluntailaiset on vesittänny kristillisen kasteen ja ehtoollisen merkityksen maalliseksi rituaaliksi. Pelkkä vesikaste ja pelkkä mehukattia kanssa.
Hellarit ei osaa muuta kuin herjata ja kirota kristittyjä.
Nythän siinä annat siitä mallia !
Helluntailaisten kaste eikä ehtoollinen ei ne liity mitenkään ihmisen syntiongelmaan.
Helluntailaisten opit on pimeydestä lähtöisin. Karmeata eksytystä ja heresiaa!
Luterilaisilla kasteenpalvojilla tuntuu olevan paniikki, kun väki eroaa kirkosta ja eräät heistä antavat kastaa ITSENSÄ, kuten Raamattu opettaa.
Uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa -saatananpalvojalla on paniikki päällä kun oma porukka on niin pieni
Kirkkoon jäävätkin ovat tulleet kastetuksi