varattomat vainajat!

Anonyymi-ap

Tuli tässä mieleen tulevaisuus!

Ei se mitään, että olet kuollessa varaton, mutta onko kukaan miettinyt kuinka paljon seuraavien 10, 15, 25 ja siitä eteenpäin tulee olemaan pesiä joissa on helvetisti velkaa! Ei se mitään jos on tyhjä tai +- 5000€ velkaa, mutta jos sitä velkaa on 15-50 000 saati enemmän!

tarkoitan nimenomaan niitä pesiä joissa ihminen on jo iäkäs, eli 65-80v, eli iässä jolloin velkaa ei periaatteessa ilman takausta saisi olla.

Miettiikkö työikäinen ja kykyinen 30v ikäinen elämän rajallisuutta?

7

417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi vanhalla ihmisellä ei saisi olla vakuudetonta velkaa? Jos ei ole perillisiä tai tarvetta kerätä perillisille omaisuutta, jokainen euro velkaa kuollessa on kotiin päin.

      Vastuullisempi henkilö tietysti maksaa velkansa ja säästää arkkurahat, mutta oikeasti nuo on jälkeenjäävien ongelma. Kunta maksaa rahattoman henkilön hautaamisen, no problem. Ja jos joku haluaa antaa vakuudetonta luottoa huolehtimatta takaisinmaksun varmistamisesta, se on heidän ongelmansa.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😍 ­­N­y­­­m­­­f­­o­m­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#180365724

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Lyttäys ja ihmisen väheksyntä saattaa kestää vuosikausia joten ei jatkoon. Jalkineet muuten voi jäädä suorilta jaloilta poistuessa.

    • Anonyymi

      Tuollaiset luottotappiot maksaa aina muut lainanottajat. Ihan kuin muutkin yhteiskunnan kulut, jos joku laittaa, muut maksaa.

      Tätä sitten pidettäisiin tavoittelemisen arvoisena?

    • Anonyymi

      Positiivinen luottotietorekisteri on onneksi tulossa, ehkäisee ylivelkaantumista. Aiemmin sitä pidettiin oikein etuna ja kehumisen arvoisena, jos sattui persaukisena edes saamaan lainaa.

      Saavutettuna etuna sitä, että ei omista mitään, eikä välttämäti tienaa mitään ja silti saa lainaa enemmän, kuin pystyy ja aikoo takaisin maksaa.

    • Anonyymi

      En mieti. Kun kuoelnen yhteiskunta maksaa halvan arkun ja tuhka uurnan.Viranomainen heittää tuhkat tuntemattomaan. Elän.Mutta en velkarahalla. Jokainen eläköön miten haluaa.Ihan sama vaikka velkarahalla.Itse en pohdi toisten velkoja tai rahoja.

    • Anonyymi

      Pariin kommenttiin kommentti.

      Positiivinen rekisteri ei muuta niiden kusessa olevien asemaa jotka ovat kusessa nyt. Rekisteri vaikuttaa kaiken ( velkaa olevien ja nolla velkaa) uutta lainaa ottavien velkaantumiseen.

      Kunnat tai hyvinvointialueet antaa huonossa asemassa oleville arkkurahan ja tuhkauksen aivan yhtä kunnioittavalla tavalla kuin itsemaksaville. Muistolehtoon saa myös ninilaatan. Itseasiassa tuhkaukseen menevä arkku on kalliimpi kuin edullisin arkkuhautausarkku. Uurna voi olla myös lainattava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1213
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      958
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe