Mitä hyötyä Ruotsista olisi Natossa

kun se ei pärjää edes muutamalle somali gangsteri jengillekään? Tuollainen surkimusmaa on kohtalonsa ansainnut. Muistan hyvin kun ruotsalaiset ministerit ja poliitikot sanoivat vielä 2000 luvun alkupuolella, että " otamme vastaan ja toivotamme tervetulleeksi ihan jokaisen, joka ruotsiin haluaa tulla". Ja Suomihan otti mallia.
Kuolema on sinisilmäisyyden palkka.
13191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Just näin.

Äänestä

Jos ruotsi kelpaa natoon niin miksi ei samalla syyria tai somalia? Sillä erotuksella että noissa kahdessa mainituissa taitaa tällä hetkellä olla hieman rauhallisempaa kuin ruotsissa.

Äänestä
  • Ruotsalaiset ovat sinisilmäisiä hölmöjä. Swedu-pellet. 😂

    Äänestä

Ruotsi on herännyt.Venäjän hyökättyä Ukrainaan, Ruotsi laittoi yleisen asevelvollisuuden uudelleen voimaan, josta oli luopunut 1996.

Sillä on puolustusteollisuutta, aseita, ammuksia ja sotakoneita, kelpo laivasto näppärine sukellusveneine, torpeedoine sota-/tuontisatamineen.

Myös kelpo ilmavoimat+kentät joihin mm. Suomen/Usan/Britannian ym. natomaiden koneet voi tarvittaeasa "tukeutua".

Suomen huolto tulee sodassa Ruotsin kautta —satamat, rautatiet/maantiet (tunneliverkosto).

Äänestä

Ruotsissa on erittäin vahva KL pataljona jolle ei ole ryttyilemistä.

KL pataljona nimi tulee käsilaukusta. He ovat erittäin taitavia käsilaukkutaistelijoita ja kirkuvat kimeällä äänellä joten vihollinen häkeltyy ja pakenee.

Äänestä

Koko länsi halutaan saman piirin vallan alle.

Äänestä

Mitäs hyötyä USAsta on, kun se ei pysty puolustamaan edes omia rajojaan?

Äänestä

Noinhan se tosiaan Sveamamman puolella meni ja hyvin pitkälti sama sapluuna Suomen vihervasemmiston ja rkp:n touhuissa.

Tervetuloa on toivoteltu, vaikka järkisyyt olisi puoltaneet tervemenoa, tai ei tänne ollenkaan!

Äänestä

Ei ruotsi puolustusvoimia tarvitse. Viimeiseen suomalaiseen asti kuoleminen on ihan hyvä strategia niin kuin tähänkin asti jos mietitään Venäjän uhkaa.

Äänestä
  • Noinhan se on. Suomi joutuu vielä puolustamaan tavalla tai toisella Ruotsia.

    Äänestä

Nato ei liity asiaan mitenkään. Puolustusvoimien rooli rajoittuu sotaan ja siihen varustautumiseen. Rauhan aikana puolustusvoimat toimii korkeintaan neuvonantajana tai antaa tilapäistä apua, johon ei kuulu voimankäyttö. Sisäinen turvallisuus kuuluu poliisin toimialaan. Poliisi taas toimii niiden lakien mukaan, jotka poliitikot ovat säätäneet. Ruotsalaisessa yhteiskunnassa on paljon asioita, jotka itse asiassa edistävät eriarvoisuutta ja rikollisuutta. Ne samat asiat löytyvät Suomestakin - ihan suomalaisista.

Äänestä

Kaarle "Knug" tutisee liellä linnassaan lämpimässä kylvyssä ja kiroaa ruotsalaisen kansanluonteen.

Äänestä

Suomelle siitä on paljonkin hyötyä: Sen varsin suorituskykyiset ilmavoimat ja sen tarjoama erinomainen maalogistinen kapasiteetti. Noilla mennään jo aika pitkälle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

kun se ei pärjää edes muutamalle somali gangsteri jengillekään? Tuollainen surkimusmaa on kohtalonsa ansainnut. Muistan hyvin kun ruotsalaiset ministerit ja poliitikot sanoivat vielä 2000 luvun alkupuolella, että " otamme vastaan ja toivotamme tervetulleeksi ihan jokaisen, joka ruotsiin haluaa tulla". Ja Suomihan otti mallia.
Kuolema on sinisilmäisyyden palkka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu