Mainio ja mielenkiintoinen kirja Lauri Nurmen "Suomen salattu Tie Natoon".
Monenlaisen mutkan kautta Suomi saatiin puolustusliitto Natoon täysjäseneksi.
Pohjustuksena jäsenyydelle oli myös sotilaalliset yhteistyöt, sotaharjoitukset yms.
Toki Ukrainan sota oli se viimeinen niitti Nato myönteisyyden kasvattamisessa. "Kiitos" siitä idän diktaattori putelle ;)
Kunniamaininta myös Naton Suomi24 piirimyyjälle joka väsymättä on käänteisen psykologian keinoin perustellut miksi Natoon kannattaa liittyä.
Monenlaisen mutkan kautta Suomi saatiin puolustusliitto Natoon täysjäseneksi.
Pohjustuksena jäsenyydelle oli myös sotilaalliset yhteistyöt, sotaharjoitukset yms.
Toki Ukrainan sota oli se viimeinen niitti Nato myönteisyyden kasvattamisessa. "Kiitos" siitä idän diktaattori putelle ;)
Kunniamaininta myös Naton Suomi24 piirimyyjälle joka väsymättä on käänteisen psykologian keinoin perustellut miksi Natoon kannattaa liittyä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tästä tuli mieleen meppimme Brysselissä. 2/3 on valmis lähettämään sotilaita Ukrainan avuksi, jos Ukraina on häviämässä.
Mitä mieltä olette? Saadaanko me sota, kuten Naton kannattajat ovat halunneet?
EU ei päätä sota-asioista. Ne kuuluvat Naton jäsenmaille ja yhteiselimille.
Elikkä mentäisiin Ukrainan pelloille EUn voimin? Ainakin kokemusta on. Saksalla, Romanialla, Italialla ja Unkarilla WW2n aikana. Ranskalle kertyi Napoleonin kanssa. Ja meillä suomalaisilla yhdessä Ruotsin alaisuudessa Kaarle XII mukana.
Mitenkäs siinä loppujen lopuksi kävi näille kaikille? Vissiin vastaa kymmentä Iivanaa?
NATO:n kannattajat haluavat rauhaa, ei sotaa. Vain tiltut kaipaavat sotaa. Sotaa, jonka Venäjä kuitenkin häviäisi.
Haluavatko? Muistaakseni meppimme kannattavat Natoa. Silti haluavat sotaan mukaan tarvittaessa. Ovatko meppimme sinusta sotaan halutessa idiootteja, vai Tiltuja eli Venäjän myyriä?
EU on täynnä Venäjää tukevia meppejä. On aloitettava moraalisesti oikeutettu Venäjän mielisten mappien cänselöinti. Jos eivät silloinkaan tajua pitää suutaan kiinni, vaikka somealustoilta sananvapauden nimissä ovat vaimennettu, eiköhän joku lakipykälä tepsi.
Euroopassa on pitkä historia vaientaa erimielisyys, joten ei ole ongelma.
Siispä sotaan ja voittoon vie yhteinen sävel Oodi ilolle. Onneksi Suomesta ei edes tarvitse lähteä Ukrainaan sotimaan, kun vuosisatainen vihulainen on siinä rajan takana.
Vihjaako kirjoittaja, että Venäjämieliset kantaisivat takissaan vaikkapa jotain merkkiä, että muut osaavat välttää Väärinajattelijoita?
Esimerkiksi keltainen tähti takissa. Sitäkö "Natoon mentiin" poppoo haluaa?
Meppimme eivät halua sotaa, mutta näemmä ovat siihen tarvittaessa valmiita. Hyvä niin
kirjoittaako Moolokki niminen nimimerkki paskapuhetta?
"NATO:n kannattajat haluavat rauhaa, ei sotaa. Vain tiltut kaipaavat sotaa. Sotaa, jonka Venäjä kuitenkin häviäisi."
Moolokki niminen nimimerkki kertoi, että vain Tiltut kannattavat sotaa ja Natokannattajat rauhaa. Vai tarkoittaako, että meppiemme ovat Tiltuja? Typeryksiä ja hyödyttömiä idiootteja tietenkin ovat, mutta TILTUJA!
Tiltut ovat myös typeryksiä, jotka eivät useinkaan ymmärrä suomea tai vääristelevät sitä mielensä mukaan.
Kyllä, poliitikot ovat sellaisia Tiltuja ja populisteja. Et muuten vastannut kysymykseen, että kirjoittaako moolokki paskaa vai ei? Vai eikö se osaa päättää?? Ota sellaista tolkkua, kun hänen omasta mielestä "hyvät" ovat sotaan lähdössä Venäjää vastaan, jos Ukraina saa pataan lännen arvoyhteisön ihmeaseista huolimatta.
Kun sotaan lähdetään, niin olisiko parasta sotia täällä? Ei tarvitse maksaa ulkomaankomennuksella päivärahoja.
Edelleenkin sinä itse olet tiltu, eivät meidän poliitikkomme, vaikka kuinka yrität vääristellä.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180396717
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ei Suomen tie Natoon kovin salatulle näyttänyt. Jo 1990-luvulla Puolustusvoimat saatettiin pitkälti Nato-yhteensopiviksi, koska silloin omaksutiin ajatus Nato-optiosta. Ajatushan oli, että jos Venäjä käy uhkaavaksi, me haemme jäsenyyttä ja se voi silloin toteutua nopeastikin.
Juuri niinhän se nyt sitten menikin. Eli suurin kiitos kuuluu Puolustusvoimille, ennen kaikkea komentajille, jotka omalta osaltaan toteuttivat poliittisen johdon ajatuksen aivan oikein ja syntyvät tilanteet ennakoiden. Juuri noin pitäisi muidenkin toimia, muissakin asioissa.
Nato-yhteensopivuutta ei ehkä niin ääneen julistettu, mutta jokainen kuva pelkästään varusmiesten varustuksesta ja uutiset koulutuksen muuttumisesta esim anglomaisen komentokielen omaksumisesta kertoivat kyllä jokaiselle uutisia vähänkään seuranneelle, mitä tapahtui.
Natosotimista onkin testattu käytännössä ympäri maailmaa. Kuten Irakissa, Afganistanissa, Malissa, Jemenissä, Punaisella merellä, Kosovossa, Ukrainassa ja tietysti Eritreassa.
Hyvää työtä Suomen päättäjät. Toivottavasti nämä pyssymiehet saavat sotaveteraanien statuksen.
Nato on rauhanorganisaatio, joka tarjoaa rauhanpommeja, demokratiaohjuksia ja vapauden raketteja kaikkien nälkämaiden ja hiekkaisten perähikiöiden niskaan.
Tietysti vapauden nimistä, kuten osasimme arvata.
Ne länsimaiset arvot, nähkääs.
Verta öljykentille ja kuolemaa kaasukentille.