https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009906918.html
Surullista on myös se, että inkluusion ja resurssittomuuden johdosta hyvätkin oppilaat alisuorittavat, koska vähempi riittää. En voi kuvitellakaan teetättäväni sellaisia tehtäviä, joita tehtiin vielä 3–4 vuotta sitten. Tällä menolla en tiedä, mitä näistä lapsista tulevaisuudessa tulee.
koulukin on ihan pilalla
14
457
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/perheartikkelit/a/e515b6b0-0b84-470c-adf6-72e4af9b6cb7
"Kännykättömän luokan oppilaat saivat parempia koetuloksia kuin ne oppilaat, jotka käyttivät kännyköitä."
Kännykät pitäisi jättää pois kun ryhdytään opiskelemaan. Ellei sitten kännykkää nimenomaan tarvita opiskelussa. Tekisi hyvää myös se, että lapset olisivat päivän aikana useita tunteja ilman kännykkää. Jotta välitunneilla tehtäisiin muuta kuin oltaisiin kännykällä. Vaikkapa vähän liikuttaisiin, pelattaisiin jotain, oltaisiin kuin ennen.- Anonyymi
Nykyajan mukulat on surkeeta katsottavaa kun kaula kenossa tuijotetaan kännykkää jatkuvasti. Kuinkahan niistä voi tulla kunnollisia työihmisiä jos ei muuta osata eikä muusta olla kiinnostuneita. Kännykät on vieraannuttaneet monet todellisesta elämästä millaista sen pitäisi olla lapsena , nuorena ja aikuisena.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyajan mukulat on surkeeta katsottavaa kun kaula kenossa tuijotetaan kännykkää jatkuvasti. Kuinkahan niistä voi tulla kunnollisia työihmisiä jos ei muuta osata eikä muusta olla kiinnostuneita. Kännykät on vieraannuttaneet monet todellisesta elämästä millaista sen pitäisi olla lapsena , nuorena ja aikuisena.
Ylipainoisten lasten tulevaisuus: parin vuosikymmenen kuluttua sydänkohtaukset alkavat 30-vuotiailla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylipainoisten lasten tulevaisuus: parin vuosikymmenen kuluttua sydänkohtaukset alkavat 30-vuotiailla
Ja jäädään sitten eläkkeelle, ellei ole jääty jo aiemmin.
- Anonyymi
Tämä artikkeli liittyy kouluun myös, ainakin välillisesti:
https://yle.fi/a/74-20054969
Varmaan olisi paljon korjattavaa. Onneksi meillä Vesilahdessa on erinomainen koulu ja erinomaiset opettajat. Vesilahti on hyvä paikka kasvattaa lapset. - Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009918417.html
Pitkä artikkeli, alla jotain kohtia. Kannattaa kuitenkin lukea koko artikkeli, pelkkää asiaa. Suomen koululaisten osaamistaso on romahtanut.
"– Toiselle asteelle siirtyy oppilaita, jotka eivät osaa kunnolla laskea, lukea ja kirjoittaa."
"Kemianteollisuuden edustamissa yrityksissä ollaan erityisen huolissaan luonnontieteellisten ja matemaattisten aineiden osaamisen laskusta."
"Noin vuosi sitten työelämäliitot julkaisivat selvityksen siitä, että samalla kun Suomi on pudonnut koulutuksen ja osaamisen kärjestä, Viro on pyyhkäissyt ohi ja kasvanut koulutuksen mallimaaksi. "
"Yhtenä selkeänä erona Suomen ja Viron koulujen välillä Siltanen nosti selvityksessä esiin Viron opettajalähtöisyyden. "
"Kemianteollisuuden johtavan asiantuntijan mukaan Virossa luonnontieteellistä koulutusta arvostetaan ja sen uskotaan olevan avain hyvään tulevaisuuteen ja ammattiin. Lisäksi Virossa on Suomea perinteisempi koulujärjestelmä, ja siellä käytetään aikaa ja viitseliäisyyttä niitä vaativiin aineisiin, Havonen sanoo."
"Suomen kouluissa näkyy yhteiskunnan muutos esimerkiksi niin, että monen nuoren ihanneammatti on tubettaja, Havonen kuvailee. "
"Älypuhelinten vaarana on, että nuoren aivot mukautuvat jo nuorena siihen, että ärsykkeitä tulee koko ajan. Silloin ärsykkeellistä elämää alkaa kaivata. "
"Asiantuntijan mukaan Suomessa tytöt osaavat matematiikkaa ja luonnontieteitä paremmin kuin pojat. "
"Yksi juurisyy osaamistason laskuun on opettajan mukaan se, että joissakin kunnissa inkluusiota on käytetty säästökeinona."
"– Kokenut opettaja uskaltaa vaatia edelleen samoja osaamisen tasoja. Nuoremmille opettajille se on varmasti vaikeampaa, koska heillä ei ole kokemusta edellisestä opetussuunnitelmasta." - Anonyymi
Elinajanodotekin on laskenut rajusti:
https://yle.fi/a/74-20056147 - Anonyymi
Kouluihin tarvitaan lisää matuja. Se rikastaa selkeästi kulttuuria..
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d9b6a69e-5f4c-4254-9ed0-77544f35e64d
"Tiloja on heidän mukaansa liian vähän. Niiden avoimuus ja luokkahuoneiden puuttuminen vaikeuttavat oppimista, opettajat sanovat.
– Arkkitehdit lupasivat rauhaa ja harmoniaa. Saatiin melua ja kaaosta, toinen sanoo."- Anonyymi
"Onko mitoitus 800 oppilaasta realistinen?"
"Ilmastointi riittää siihen"
Okei. Jos oppilaat eivät tukehdu, niin tilat ovat ok. Okei.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/87522d88-ff99-4430-b20f-3a6953eabde4
Suomalaislasten osaaminen on jyrkässä alamäessä. Käyrä menee kohta lattiasta läpi. - Anonyymi
Teemu Keskisarja on totuuden jäljillä:
"– Arvovallaton opettaja tuuraa vastuuttomia vanhempia, jotka eivät kasvata pikku nussukoitaan vaan syyttävät jokaisesta itkupotkuraivarista yhteiskuntaa, kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps) roimii kolumnissaan Suomen Uutisissa."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f549ec31-0349-41ec-bb83-57461559d1c6 - Anonyymi
"– Karkeasti arvioituna voisin sanoa, että kun aloitin 20 vuotta sitten uraani, luokan 20 oppilaasta tukea tarvitsevia lukijoita oli 4–5 , kun nyt heitä voi olla lähemmäs 10 oppilasta, Härkönen arvioi."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d1097c68-995f-474f-83c3-52fc9f9a0b04
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710488
- 525070
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131621Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291114Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331051Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987