Miksi on mitään?

Anonyymi-ap

Maailman historia on täynnä pohdiskelijoita ja tieteen avulla ihminen on saanut selville miten erilaiset mekanismit maailmassa toimivat. Kuitenkin kaikki nämä pohdiskelijat ja tutkijat ovat jääneet vaille lopullisia vastauksia. Tavallinen työmies muinaisessa Egpytissä oli yhtä lähellä ratkaisua kuin tämän päivän älykkäimmät tiedemiehet. Tekoäly ei osaa kertoa meille mikä elämän tarkoitus on, tai miksi maailma on. Se voidaan toki jonkin uskonnon mukaan laittaa niin tekemään tai se voi kertoa eri pohdiskelijoiden antamia arvauksia. Tiedemiehet tietävät kuinka asiat toimivat, mutta eivät miksi ne ovat. Me jotka uskomme Jeesukseen ja siten myös Raamattuun olemme saaneet vastauksen. Ja vastaus kysymykseen "miksi?" on suurempi kuin vastaus kysymykseen "kuinka?"

Johanneksen evankeliumi 1:1-2
"Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on."

1 Korinttolaiskirje 8:5-6
"Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja, niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa."

Kolossalaiskirje 1:16
"Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja,kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen, ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa."

Heprealaiskirje 2:10
"Sillä hänen, jonka tähden kaikki on ja jonka kautta kaikki on, sopi, saattaessaan paljon lapsia kirkkauteen, kärsimysten kautta tehdä heidän pelastuksensa päämies täydelliseksi."

Kaikki on olemassa Jumalaa ja Herraa Jeesusta Kristusta varten, kaikki on luotu hänen kauttaan. Meille jotka uskomme, Jumala on armossaan ilmoittanut tämän. Me tiedämme että kipukin ja kuolema ovat olemassa sitä varten että Jeesus saattoi kärsiä meidän puolestamme rangaistuksen ristillä ja kuolla, olkoonkin että kipu tuli maailmaan synnin kirouksena.

Mikään oppi tai usko ei anna näin selkeitä ja yksinkertaisia vastauksia elämän suurimpiin kysymyksiin. Jokainen joka pysyy pohdiskelijana tai jumalankieltäjänä loppuun asti, tulee jäämään ilman vastauksia. Kiitos Jumalalle hänen armostaan Herran Jeesuksen nimessä siitä, että meillä kristityillä on vastaukset, joita muut eivät halua uskoa, koska muuten joutuisivat häpeämään syntejään kuten mekin.

11

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesuskin oli tyhmä kuin vasemman jalan saapas. Raamatusta ei mainittavaa viisautta löydy minkään asian suhteen vaikka hipillä olisi pitänyt olla kaikki tieto hallussa.

    • Anonyymi

      Hieno aloitus, siunausta sinulle!

      • Anonyymi

        Löytyyhän täältä vastauksista yksi, kenellä on usko. Siunausta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löytyyhän täältä vastauksista yksi, kenellä on usko. Siunausta.

        Kaksi löytyy


    • Anonyymi

      Mitä oli ennen jumalaa?
      Ja miten se vanha ukko sai alkunsa?

      • Anonyymi

        Miksi Jumalaa ennen pitäisi olla jotain? Olet katsonut liikaa Simpsoneita ja muita lastenohjelmia.


    • Anonyymi

      alussa oli on ja off , alussa oli bitti ja siitä kehittyi kone .

    • Anonyymi

      Jeesus oli vain kävelevä bakteerien kasvatusastia 🤣 siinä sinulle elämän tarkoitus

    • Anonyymi

      Tässä on esimerkki suuresta tiedemiehestä, joka etsi totuutta, mutta videolla vanhoilla päivillään, myöntää ettei hänellä ole vastauksia:

      https://www.youtube.com/watch?v=P-Qdl6Gbx0k

      Richard Feynman ymmärsi maailman lainalaisuuksia luonnontieteen näkökulmasta paremmin kuin kukaan tässä palstakeskustelussa. Mutta mitä Jeesukseen ja Jumalaan tulee, hän, kuten kaikki muut viisaat maailmassa, oli täysin pihalla. Hän ei ollut sellainen mellakoiva ateisti, joka luuli tietävänsä kaiken kieltämällä Jumalan, vaan hän yritti yksinkertaisesti ymmärtää vain sitä, miten asiat toimivat, ei syytä sille, mitä tai ketä varten ne toimivat. Hän olisi uskonut Jumalaan vain jos hän olisi voinut olla suurempi kuin Jumala (mahduttaa Jumalan oman järkensä alapuolelle), ainakin video kuvaamisen aikaan.

      Videolla hän toteaa että kyseenalaistaminen oli keskeinen osa hänen sieluaan. Mutta hän ei kuitenkaan kyseenalaistanut epäuskoaan.

      Hänellekin jäi vain usko tai epäusko valita kun on kyse elämäntarkoituksesta. Hän valitsi olla uskomatta siihen, että tarkoitus löytyisi Raamatusta ja Jeesuksesta. Hän ei halunnut uskoa siihen. Puhutaan tiedemiehestä joka oli alansa huipulla.

    • Anonyymi

      Jumala lensi avaruuteen alkuräjähdyksessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      2991
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      154
      2106
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2082
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      38
      1759
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      146
      1440
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      996
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      99
      880
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      50
      754
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      77
      733
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      55
      707
    Aihe