Vaikeaa tuntuu olevan edustusjoukkueen pyörittäminen Savonlinnassa. Ensi vuonna todennäköisesti derbyt stps:n ja kup:n kesken nelosessa, jos edustuksen (stps) toiminta edes jatkuu.
Mistä tämä alakulo johtuu? Menikö pelaajat OKL:n mukana? Varmaan yksi Suomen suurimpia kaupunkeja, jossa pelataan noin vaatimattomalla tasolla.
Savonlinnalainen jalkapalloilu
16
803
Vastaukset
- Anonyymi
Suuri syy on ettei täällä kukaan ymmärrä jalkapallon päälle. Tässäkin ketjussa 1 vastaus, Sapko-ketjussa monta sataa...
- Anonyymi
Onhan tämä naurettavaa, joku Rääkkylän Niemisen urheilijat, sivukylän harrastajaseura- pesee isohkon maakuntakeskuksen pääjoukkueen. Ei pitäis mennä näin. Jotain on ja oli kovasti pielessä. Jeesus!
- Anonyymi
"isohkon maakuntakeskuksen" ?
Ei Savonlinna ole isohko maakuntakeskus. Mikkeli on maakuntakeskus, mutta ei sekään ole isohko.
- Anonyymi
Ne eivät harjoittele. Eikä ne halua edes harjoitellakaan.
Olosuhteet on ihan kohtalaiset tekonurmineen ja Tanhuvaaran halleineen, mutta ei vaan löydy kilpailullista paloa treenata siten, että tähtäimenä olisi urheilullinen menestys.
Joukkueeseenhan pääsee nyt jos omistaa nappulakengät. Osa pelaajista on huonokuntoisia ja jopa ylipainoisia.
Tuon tason mitä STPS nyt edustaa, pitäisi pelata ensi kauden pelit Heikinpohjan hiekkakentällä.
Kaljanjuonti niitä kiinnostaa. Keskikesällä ei meinaa millään saada pelaajia vierasotteluihin. Tämä jalkapallotouhu on niin surkeaa, että tämä on jopa hauskaa.
Ensi kesänä: Go Kup go. - Anonyymi
Kyllä on ikävä entisiä Esturan pelaajia kun Mäkelän Pekka oli valmentaja,sillon ei pojilta kunto loppunu vaikka keiku joskus maistukii.
- Anonyymi
Tarvitaan siis kunnon valmentaja, joka pistää pojat juoksemaan.
- Anonyymi
Kun yksi asia saadaan kuntoon, niin loput asiat hoituu.
Arvaako kukaan, mikä on se kaikkein tärkein asia, joka Savonlinnalaiselta jalkapallolta puuttuu? - Anonyymi
Raha.
- Anonyymi
Oikea vastaus.
Kaikkea kivaa voidaan suunnitella, mutta niiden toteuttamiseen tarvitaan rahaa.
Rahan lisäksi tarvitaan monta halvalla tai ilmaiseksi seuran puolesta töitä tekevää henkilöä, mutta suurin puute on rahasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikea vastaus.
Kaikkea kivaa voidaan suunnitella, mutta niiden toteuttamiseen tarvitaan rahaa.
Rahan lisäksi tarvitaan monta halvalla tai ilmaiseksi seuran puolesta töitä tekevää henkilöä, mutta suurin puute on rahasta.Kyllähän vielä tällä tasolla, missä nyt liikutaan pitäisi riittää ns. lajirakkaus.
Se on eri asia, kun hyvien suoritusten perusteella saadaan massat liikkeelle. Sieltä sitä "rahaa" on näin aluksi etsittävä.
Vai että nelosdivarin tasoisille pelaajille joiden otteluihin ei saada edes maksavaa yleisöä pitäsi kuitenkin alkaa maksaa pallon potkimisesta.
Sehän on sama, kun kottia ottaisi.
- Anonyymi
Jos katsoo Savon seutukaupunkien tilannetta, niin ei siinä hurraamista ole: Pieksämäellä nelosta, Varkaudessa vitosta, Savonlinnassa nelosta, Iisalmessa kolmosta.
STPS:n vanhoista Mikkelin seudun kilpakumppaneista SavU on nykyään MP:n akatemia, MiPK taantunut vitsitasolle ja Ri-Pa jätti kauden kesken nelosessa. Ei mene hyvin sielläkään seuroilla.
Jos jotain positiivista pitää löytää, niin STPS-kasvatti A. Voutilainen on pelannut hyvää kautta Vaajakoskella. - Anonyymi
Kohta on potkijija kuten Eestissä ja muualla potkupallon kehitysmaissa:
Alkaa tulla mustaa porukkaa...... ovat oppineet slummeissa jo 2v vanhana. - Anonyymi
Luonnollinen valinta toimii. Ei seura nimellään pärjää vaan pelaajillaan. Jos ei pelimiehiä paikkakunnalle ole, niin mitä sitten. Eihän täällä ole menestystä kori-, pesä- eikä lentopallossakaan. Eihän täällä ole huippuja yksilölajeissakaan, kuten yleisurheilu, pyöräily, uinti ja soutu. Kansanterveyden kannalta on hyvä, että kuntoilijoita riittää.
- Anonyymi
Avasin tästä oman aiheen.
- Anonyymi
Nyt lähtee:
Intohimoinen jalkapallomies Vaso Dushaj, 61 Montenegrosta STPS:n päävalmentajaksi – "Uskallan luvata, että ensi kesänä STPS:n peleissä nähdään maaleja"
Mutta kuka niitä maaleja tekee... - Anonyymi
Tietääkö joku minkä takia sekä miesten että naisten pukukopeissa haisee ennen peliä pierulle?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33966Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872032Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50846- 47764
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184728Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35712Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35664
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648