On puhki Suomen ja Viron välillä Onkohan se katkaistu tahallaan?
Kaasuputki
Anonyymi-ap
12368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ukraina puhkaisi sen
Ja vahingossa.
Suomi-Viro kaasuputkivaurio.
Miksi puhutaan sabotaasista eikä oteta huomioon viikonlopun aikana olleesta myrskystä?
Missä olosuhteissa laivat olivat ja siitä mahdollisuudesta, että laiva käytti ajoankkuria, jonka tarkoituksena on saada laiva hallintaan myrskyssä.
Oliko kuitenkin kyseessä onnettomuus eikä sabotaasi?
Pietarista Kaliningradiin matkannut rahtialus SGV Flot pysytteli Suomenlahdella perjantai-illasta sunnuntai-iltaan. (7.10. - 8.10.)
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009914694.html
HS:n haastattelussa rahtialus SVG Flotin omistajan, Baltic Fuel Company -yhtiön kaupallisen osaston johtaja Mihail Kasatkin kertoi, että alus ankkuroitui merellä erittäin tuulisen sään vuoksi.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009916865.html
Julkaistu 7.10.2023
Viking Line ei päässyt satamaan Tallinnassa myrskyn takia, kääntyi takaisin Helsinkiin
Sääolosuhteet pahenivat matkan aikana ennusteesta, kertoo Viking Linen tiedotuspäällikkö Christa Grönlund.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009907769.html
Julkaistu 07.10.2023 11:34
Myrsky on uudelleen voimistumassa ja voimakkaimmat tuulet tulevat vasta tämän iltapäivän aikana pohjoismyrskyn muodossa, Rintaniemi sanoo.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomea-rusikoivasta-myrskysta-tuli-odotettua-pidempi-ja-pahempi-nain-tilanne-etenee/8794126
Julkaistu 7.10.2023 14:30
Myrsky on pian voimakkaimmillaan – 12 500 kotitaloutta ilman sähköä.
Aallonkorkeus voi nousta merialueilla yli neljään metriin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009907143.html
Vahingossa katkes.
Mutta siitä huolimatta en laita enää herätyskelloa soimaan.
Sanoisin että Venäjän sabotoi, tsekkaa mitä Suomi/NATO tekee asialle ja toimii sitten myöhemmin sen mukaan.
Saattaako tulla pommikuoppia puolin ja toisin?
Eihän Venäjällä olisi mitään järkevää syytä rikkoa kaasuputki kahden muun maan välillä, joihin maihin se on rauhanomaisissa suhteissa?
Hulluhan Vladimir V.Putin olisi, jos hän nyt alkaisi haastamaan riitaa pitkin ja poikin karttalehteä, kun Ukrainassa tulee koko ajan turpiin.
Ruotsilla olisi suurempi intressi särkeä kaasuputki ja tietoliikennekaapelit, koska se ei päässyt Natoon.
Todennäköisesti kuljettanut venäläistä kaasua latvian varastoista suomeen niin luulisi, että venäläisillä ei ole mitään syytä katkaista putkea kun se vähentää niiden kaasun myyntiä.
Ei sieltä tule venäläistä kaasua.
Kyllä viranomaiset tietää mikä laiva siellä on ollut. Vai onko niin ettei laivaliikennettä muka enää seuratakaan viranomaisten toimesta vaikka jokainen taviskin pystyy sitä netissä seuraamaan. Viranomaisilla taas vellit housuissa ja asiantuntijat kehissä.
Kaasuputken katkeamisesta ei ole kenellekään haittaa. Viro saa kaasun Latvian varastosta ja Liettuan satamaterminaalista. Suomi saa kaasun laivategrminaalista Inkoosta.
Suomen ja Viron välinen putkiyhteys on täysin hyödytön. Joku kummallinen ajatus on siivittänyt putkilinjan rakentamista.
Suomen kaasunkulutus on mennyt niin vähiin, ettei laivakaasua ole tarvinnut täydentää vielä kertaakaan.
Missä merivartioalukset olivat sunnuntaiaamuna? Kyllähän viranomaiset olisi pitänyt reagoida jos venäläinen alus liikkuu kaasuputken kohdalla pitkät ajat. Eihän mikään normaali alus ankkuroi keskelle Suomenlahtea vaan hakeutuu rannikon lähelle suojaan myrskyn takia. Ihmeellistä touhua