Miten saan valokuidusta sen nopeuden mistä maksan

Anonyymi-ap

Ainoa tapa pitää edes 10% nopeus siitä minkä olen ostanut on tehdä laajasti useamman palvelun kautta nopeustestejä. Eli oma palvelin reagoi kun huomaa asiakkaan ip käytöistä hänen huomanneen nopeutensa liian heikkon tason.

Yleensä nopeustestin jälkeen voi vielä antaa omat pisteet nopeudelle ja nämä uskovat rehelliset palveluntuottajayrittäjät hädissään sitten kääntävät potikoitaan siihen suuntaan missä niiden tulisi aina olla.

Näin se vaan valitettavasti on ja turhaa vaivaa ja riesaa sen normaali toiminnan lisänä tämä on, mutta muukaan ei auta, kun on tähän täysin perusteettomaan lupaukseen langennut ja palveluntuottajan kapasiteetti ei laitteiston määrän ja laadun kannalta kykene siihen, että edes 10% asiakkaista voisi saada sitä nopeutta ja luotettavuutta kaistaltaan kuin luvataan.

Joten tehkää nopeustestejä säännöllisesti ja kaikilta mahdollisilta saiteilta, ei pelkästään siltä jota palveluntuottaja rehellisimmäksi väittää (siis omaansa).

4

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      juu min' kokeilin 100m ja 200m , niin eipä tuolla ollut mitää eroa käytössä

    • Anonyymi

      On tullut huomattua että jo pelkästään nopeustestin serveri vaikuttaa oleellisesti nopeustuloksiin. Osalla nopeus on luvatun mukaista mutta osassa se jää jopa yli 50% siitä.

    • Anonyymi

      Älä sitten ihmettele, jos hinnat yllättäen pompsahtaa pilviin! Tuo, että saa käyttöönsä nopean yhteyden perustuu siihen, että yhteys jaetaan suuremmalle joukolle kuin mitä kaistaa olisi oikeastaan olemassa - sitä ei siis ole vara tuhlata.
      Idea on oikeastaan vanha - käyttäjä siirtää yleensä esim. verkkosivulla sivun datat ja jää lukemaan sivua usean minuutin ajaksi. Tänä aikana verkkoyhteyttä ei oikeastaan tarvita vaan sitä voi muut käyttää: Jos nyt varaat maksimikaistan mitä voit saada jatkuvasti viet tätä "jakamiskelpoista" kaistaa muilta pois ja operaattori joutuu lisäämään kapasiteettia. Jos käyttömäärä on esim. 10x se mitä oletettiin tarkoittaa hintoihin suunnilleen saman kokoista nousupainetta! Miltäpä tuntuisi maksaa netistä esim. 300€/kk?

    • Anonyymi

      Ei se valokuitu palvelimia nopeuta.

      Sen sijaan voi tietoa siirtää useasta palvelimesta samanaikaisesti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      252
      16108
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1994
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      190
      1499
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      131
      1411
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      794
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      756
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      678
    Aihe