Kenestä tahansa voi tulla juutalainen.
Juutalaisuus on uskonto, ei kansa
Anonyymi-ap
27410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
On huijausta puhua juutalaisista kansana.
Juutalaisen tunnistaa parhaiten nenästään.
Siitä vain!
Juutalaisuus on uskonto. Juutalaiset ovat Jumalan oma kansa. Siis ei joko tai vaan sekä että. Taitaa olla ainut kansa, johon pääsee jäseneksi vain omaksumalla juutalaisen uskonnon.
Jumalan oma kansa? 🤣
Taitaa olla ainut kansa, johon pääsee jäseneksi vain omaksumalla juutalaisen uskonnon.
Myös elimen ympärileikkaus kuuluu asiaan.
Juutalaisethan tappoivat Jumalan pojan.
Mutta ei sen takia juutalaisia pidä vihata. Heitä pitää Raamatun mukaan siunata.
Eihän ketään pidä vihata. Ei juutalaisten palestiinalaisiakaan.
Niin katsos, kun se Vanha Testamentti on se juutalaisten pyhä kirja.
Juutalaisethan tappoivat Jumalan pojan.
Näin kävi,
on se niin paha asia mutta ilman sitä ,Kristin usko ei olisi maailaman suurin uskonto !
Ehkä se oli tarkoitus,mitä Kristus sanoi ristillä" Anna heille anteeksi"
https://www.gotquestions.org/Suomi/Kristuksen-seitseman-sanaa.html
Väärin, Juutalaiseksi voi tulla vain juutalaisesta äidistä, isä saa olla mikä vaan ja siksi juutalaisia on jo kaiken värisiä ja näköisiä.
Miten juutalaiseksi äidiksi on alunperin tultu, ei ole tietoa.
Juutalaiseksi voi myös kääntyä.
"Miten juutalaiseksi äidiksi on älunperin tultu"?
Oliskohan juutalaisäidit vauvoina syntyneet juutalaisesta äidistä?
Miksi juutalaiset pitää sitä liian pientä lakkia pälvärinsä päällä? Siksikö että pälväri peittyy?
Ei pidä paikkaansa, juutalaiseksi synnytään.
KVG!
Juutalaisuus on uskonto.
Sionismi on yhden tyyppistä rasismia.
Feikkijuutalaiset eivät ole semiittejä, ainoastaan palestiinalaiset ovat semiittejä.
Ashke-natsi/ashke-nazi tarkoittaa kirjaimellisesti Saksan juutalainen, heidän kieli on jiddish eli turkinsaksa.
Suurin osa nykyjuutalaisista ei ole semiittejä, eikä heillä ole historiallisia sukujuuria Palestiinaan.
Ashkenatsit ovatkin lähinnä sukua sotaisille khasaareille, joka on turkinsukuinen kansa.
NaZionistien Neljäs Valtakunta (Neljäs Teollinen Vallankumous/ The Great Reset (Zionisti Klaus Schwab WEF), Internet Of Bodies, 6uild 6ack 6etter)
Kaikki sodat on NaZionistien järjestämiä, ja gentilet saadaan vapaaehtoisesti lähtemään rintamille tappamaan toisiaan, tykinruaksi ja polkemaan miinoja.
Samat Zionisti-banksterit rahoittavat sodan kumpaakin osapuolta ja korjaavat lopuksi koko potin.
Nazit eivät kadonneet minnekään, vaan kutsuvat itseään nyt myös Zionisteiksi, itse asiassa ovat kutsuneet jo 1800 luvun lopussa pidetystä ensimmäisestä Zionistien Congressista lähtien.
Tällöin poliittinen Zionismi tuli tietoiseksi itsestään.
(1897.08.29-31
*FIRST ZIONIST CONGRESS* is convened (29 August); adoption of the Basle Switzerland program, calling for the establishment of a national home for the Jews in the Land of Israel; Theodor Herzl, the congress' initiator, writes in his journal: "In Basle I founded the Jewish State... In ... fifty years, everyone will realize it. Zionist Organization is founded; Theodor Herzl is elected president.)
Vain toistakymmentä jokavuotista Zionistien Congressia myöhemmin, Eurooppa ja Venäjä oli täysin sekaisin.
-28.07.1914 Ensimmäinen maailmansota
-08.03.1917 Venäjän vallankumous (bolsevikkikommari Zionistit)
-29.10.1818 Saksan/Bavarian vallankumous (Zionisti Kurt Eisner SDP, Eisner syntyi juutalaisen tekstiilitehtailijan Emanuel Eisnerin ja Hedwig Levensteinin poikana Berliinissä. Hän toimi sosialistisessa liikkeessä ja oli vuosina 1907–1910 Fränkische Tagespost -lehden päätoimittajana ja sen jälkeen vapaana toimittajana Münchenissä. Eisner siirtyi vuonna 1917 Saksan sosiaalidemokraattisesta puolueesta (SPD) uuteen Saksan itsenäiseen sosiaalidemokraattiseen puolueeseen (USPD).
Eisner organisoi keväällä 1918 vallankumouksen Wittelsbach-sukuista monarkiaa vastaan Baijerissa ja toimi sen tilalle pystytetyn Baijerin vapaavaltion ensimmäisenä pääministerinä 8. marraskuuta 1918 alkaen. )
-Saksan Nazipuolue (Zionisti Emil Maurice, tämä juutalainen isoisä oli Saksan kansallissosialistisen työväenpuolueen varhainen jäsen, Adolf Hitlerin autonkuljettaja, henkivartija ja ystävä. Hän oli SA-joukkojen ensimmäinen johtaja 1920–1921. Vaikka Maurice oli mukana perustamassa SS-joukkoja, hänen uransa hiipui ja hänen korkeimmaksi SS-arvokseen jäi Oberführer.)
Nykyisin.
Nykyisin.
Nykyisin.
On olemassa juutalainen kansa, jonka verenperintöä ei voi saada vaikka kääntyisi juutalaisuuteen
Israel on pelkän uskonnon perusteella luotu valtio.
Mikäli näin olisi, maailman helpoin rikastua olisi kääntyä juutalaiseksi
Juutalainen on kansa - ja uskonto.