Jenkit on taloudellisessa konkurssissa!!

Mutta silti aseita riittää lähetettäväksi luomiinsa kriisipesäkkeisiin. On se outoa.
34324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Tuolta taloudellista konkurssiahann tiltu on toitottanut jo kymmeniä vuosia ja edelleen USA on maailman vahvin talous.

Enemmän tiltuna olisikin huolissaan Venäjän syöksykierteessä olevasta taloudesta, siihenhän tiltulla on ihan henkilökohtainen taloudellinen intressikin….

2Äänestä
  • Te olette toitottaneet jo yli vuoden, että Venäjän talous ei kestä sotaa, mutta Venäiällä menee paremmin kuin koskaan, Markkinat itään Aasiaan vetää todella kovaa. No, me Euroopassa häviämme tässä todella kovasti, koska sodanaiheuttaja Usa myy meille pölvästeille nyt sikahintaisia tuotteaitaan . Miten pöllöjä Eu: n päättäjät oikein on.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Te olette toitottaneet jo yli vuoden, että Venäjän talous ei kestä sotaa, mutta Venäiällä menee paremmin kuin koskaan, Markkinat itään Aasiaan vetää todella kovaa. No, me Euroopassa häviämme tässä todella kovasti, koska sodanaiheuttaja Usa myy meille pölvästeille nyt sikahintaisia tuotteaitaan . Miten pöllöjä Eu: n päättäjät oikein on.

    Venäjä tienaa päätulonlähteestään energiasta puolet siitä mitä ennen, joten sen varmaan kannattaisi antaa kaasut ja öljyt ilmaiseksi, sillä sittenhän sillä vasta hienosti menisikin.

    1Äänestä

  • Venäjän talouskasvu on suurista maista Kiinan ja Intian jälkeen nopeinta tällä hetkellä.

    Äänestä

Venäjällä ei koskaan ole ollut demokratia vaan aina jonkinlainen yksinvaltias, joko puolue tai keisari. Putin yrittää olla niitä kaikkia sillä hänellä on yksi kulissipuolue ja valtava väkivaltakoneisto takanaan. Venäjä NL.n ja sen kommunismin konkurssin jälkeen ei tiennyt mikä olisi uusi suunta ja siksi takertui kommunismin rippeisiin ja kun pää tuli vetävän käteen, niin tarrasi fasismiin kuin hukkuva oljen korteen. Nykyinen Venäjä on paitsi agressiivinen roistovaltio, niin myös kleptomaanien valtakunta. Jokainen varastaa sen minkä ehtii ja uskaltaa ja venäläinen kyllä uskaltaa kun takana on kommunismin opit.

Tänään syntyvä suomalainen ei tule pitkänkään elämänsä aikaan näkemään itänaapurissamme demoktaattista moniarvoista ja ystävällistä valtioita. Siihen olisi kyllä mahdollisuutta jos Venäjä hajoaisi sisäpoliitisen kehityksen myötä useaan pienempään valtioon. Tällöin tie on tietenkin pitkä ja kivinen mutta joskus sen päässä vallitsisi hyvä naapuruus ja rauha ilman uhkailua.

Kun Venäjä on sitä mitä tänään näemme, niin en voi olla ihmettelemättä miten Suomen valtiohallinnosta ja onneksi vain pienestä osasta kansaa löytyy edelleen kommunismin ja nykyisen fasismin ymmärtäjiä ja tukijoita. Sosialismi on kansakunnan syöpä mutta ei tuo Venäjän nykyinenkään tauti ole sen lievempi.

1Äänestä
  • Mitä väliä sillä on mitä Venäjä on? Taidat olla todellinen Venäjäfani.

    Äänestä

  • Fasistinen hallinto on Venäjällä, ei Ukrainassa, jossa on mm. juutalainen presidentti ja pääministeri sekä muslimi puolustusministerinä.

    2Äänestä

  • Muistathan toki, että Venäjän järjestelmä täyttää jokaisen fasismiin liitetyn tuntomerkin ihan oikeasti. Siis jokaisen. Oikeasti.

    1Äänestä

Ja minkä sortin kannattaja on suomen etuskunnan puhemies. Siitä fasismin kannattamisesta ja missä.

Äänestä

Miksi ihmeessä jenkkien pitää olla sorkkimassa euroopan asioita?

Äänestä
  • Hamuaa raakaaineita!

    Äänestä

Kuka vielä antaa korviaan myöten veloissa olevalle Usalle lainaa??

Äänestä
  • Monetkin, jotka haluavat rahoilleen vakaata korkotuottoa. Venäjälle ei juuri kukaan, koska se on jo julistettu maksukyvyttömäksi.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Monetkin, jotka haluavat rahoilleen vakaata korkotuottoa. Venäjälle ei juuri kukaan, koska se on jo julistettu maksukyvyttömäksi.

    Kuka luottaa konkka Usaan.. Mitä höpiset vakaasta??? Konkallahsn velat pyyhitään?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kuka luottaa konkka Usaan.. Mitä höpiset vakaasta??? Konkallahsn velat pyyhitään?

    Samaa te tiltut profetoitte jo silloin, kun Neuvostoliitto vielä oli olemassa.

    Äänestä

"Venäiällä menee paremmin kuin koskaan, Markkinat itään Aasiaan vetää todella kovaa. No, me Euroopassa häviämme tässä todella kovasti, koska sodanaiheuttaja Usa myy meille pölvästeille nyt sikahintaisia tuotteaitaan . Miten pöllöjä Eu: n päättäjät oikein on."

Joo, ihmetellä pitää koska Venäjällä menee uutisten mukaan lujaa.

https://www.google.com/search?client=opera&q=russian+economy+collapse&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Hetkinen, sehän onkin alamäkeä...

Äänestä

Venäjällä meno ei pelasta konka Usaa!

Äänestä

Kodittomia USAssa 40 miljoonaa, mutta rahaa riittää Maidanin ym. järjestämiseen.

Äänestä

Ainakin indeksirahastosijoituspuolella USA porskuttanut plussan puolella jo pitkään. Kiina miinuksella.

Äänestä

Valtiovarainministeriö ilmoitti tällä viikolla, että Yhdysvaltojen valtion kokonaisvelka oli ensimmäistä kertaa historiassa ylittänyt 30 triljoonaa dollaria, mikä vastaa noin 130 prosenttia maan vuotuisesta taloustuotannosta eli BKT:sta, Voa News raportoi. Hillittömäksi paisunut summa on nostanut Yhdysvallat maailman velkaisimpien maiden joukkoon.

Kiinan velka on pitkälti kotimaista. Vaikka ulkomainen velka on kasvanut nopeasti reilun vuoden ajan, sitä oli vain 14 % BKT:stä kesäkuun lopussa -2023.

Äänestä
  • USA:n velka on myös pääasiassa kotimaista.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    USA:n velka on myös pääasiassa kotimaista.

    Höpö höpö molo.
    Yhdysvaltojen velka on 30 triljoonaa dollaria. Ja on ainoastaan ulkomaanvelkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Höpö höpö molo.
    Yhdysvaltojen velka on 30 triljoonaa dollaria. Ja on ainoastaan ulkomaanvelkaa.

    Haha. Valehtelet, pelletiltu. Ensinnäkin USA:n velka on 31 biljoona, ei triljoonaa, ja siitä cai n. 7,4 biljoonaa on ulkomaanvelkaa. Ja sekin dollareissa.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Haha. Valehtelet, pelletiltu. Ensinnäkin USA:n velka on 31 biljoona, ei triljoonaa, ja siitä cai n. 7,4 biljoonaa on ulkomaanvelkaa. Ja sekin dollareissa.

    Höpö höpö.
    Kaikki ulkomaanvelka on aina ulkomaanvelkaa.
    Se ei intämällä miksikään muutu.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Höpö höpö.
    Kaikki ulkomaanvelka on aina ulkomaanvelkaa.
    Se ei intämällä miksikään muutu.

    Valtionvelka on aina velkaa vaikka kuinka intäisi muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Höpö höpö.
    Kaikki ulkomaanvelka on aina ulkomaanvelkaa.
    Se ei intämällä miksikään muutu.

    Haha. Kun tiltun väittämä USA:n ulkomaan velka 30 triljoonaa dollaria supistuikin 7,4 biljoonaksi dollariksi ja paljastui, että lainat ovat dollareina, joita USA:n keskuspankki voi tarvittaessa painaa niin paljon kuin haluaa, niin tiltu yrittää edelleen itkeä höpö höpöään.

    Äänestä

  • Suomen velka on sentään yli 160 % bruttokansantuotteestamme, eli suhteessa enemmän kuin. USA:n, ollaanko menossa konkkaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Suomen velka on sentään yli 160 % bruttokansantuotteestamme, eli suhteessa enemmän kuin. USA:n, ollaanko menossa konkkaan?

    EU:ssa Italian ja Kreikan velka on yli 200% bruttokansantuotteesta,eikä Ranskakaan kauas jää, Suomi on hyvässä seurassa

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Valtionvelka on aina velkaa vaikka kuinka intäisi muuta.

    Tiltu itse on ainoa, joka on inttänyt velasta valheita.

    Äänestä

Käänteinen.

Äänestä

Ei mikään valtio mene konkurssiin! Tiltu rinnastaa tyhmästi henkilön ja valtion!

Äänestä
  • 2. toukok. 2023 · Kiista valtion velkaantumisesta uhkaa ajaa Yhdysvallat maksukyvyttömyyteen – vaikutukset tuntuisivat ympäri maailman.

    Näin Yhdysvaltojen velkakatto toimii
    Joka vuosi Yhdysvalloissa hallitus käyttää enemmän rahaa kuin sen keräämät verotulot sallisivat.

    Hallitus kattaa budjettivajeen ottamalla velkaa.

    Velkaa rahoitetaan valtion velkakirjoilla, jotka valtionvarainministeriö laskee liikkeelle.

    Kun Yhdysvaltojen hallitus saavuttaa velkakattonsa, ministeriö ei voi enää myöntää velkakirjoja, joiden tulot ovat erittäin tärkeä tulolähde valtiolle.

    Yhdysvaltain valtiovarainministeri Janet Yellen on kutsunut kongressin molempien puolueiden johtajat neuvottelemaan valtionvelan ylärajan nostamisesta, sillä pelissä on paljon.

    Yhdysvallat ei ole koskaan ollut tilanteessa, jossa se ei voisi maksaa laskujaan ja esimerkiksi Washington Post arvioi, että tilanteella olisi pitkittyessään vakavia vaikutuksia niin Yhdysvaltojen kuin koko maailmankin taloudelle.

    Hallitus ei voisi maksaa laskujaan ja vaikutukset tuntuisivat sosiaalituissa, veronpalautuksissa ja valtion työntekijöiden palkanmaksussa. Kriittiset toiminnot kuten puolustusvoimat ja poliisitoimi saavat silti rahoituksen.

    Jos konflikti jatkuu pitkään, pörssikurssien ennustetaan romahtavan. Pahimmillaan talous vajoaisi taantumaan ja edessä olisi laajaa työttömyyttä.

    Äänestä

Ryzzän valtio on kriisi pesäkkeiden äiti.

Äänestä

Julkinen velka prosentteina BKT:sta vuonna 2021

Venäjä 17%
USA 160%
"USA:n kongressin puolueettoman budjettitoimiston tiistaina julkaiseman raportin mukaan nykypolitiikan jatkaminen johtaisi siihen, että liittovaltion velkasuhde olisi vuonna 2037 peräti 200 prosenttia"

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mutta silti aseita riittää lähetettäväksi luomiinsa kriisipesäkkeisiin. On se outoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu