Britanniassa Labour voittaa vaalit, kiitos brexitin!

Anonyymi-ap

SAMAA varovaista linjaa vetää myös työväenpuolueen johtaja Keir Starmer.

Jos labour voittaa parlamenttivaalit, nousee Starmer pääministeriksi. Puoluekokoustietojen mukaan Starmer ei kuitenkaan halua, että häntä juhlitaan Liverpoolissa jo etukäteen ”tulevana pääministerinä”.

Liika voitonvarmuus nähdään kohtalon uhmaamisena. Näin silti, vaikka labour nappasi juuri mehevän täytevaalivoiton jopa Skotlannissa.

Parlamenttivaalit pidetään mitä todennäköisimmin ensi vuonna, mutta aivan viimeistään tammikuussa 2025. Ajoituksen päättää konservatiivipääministeri Rishi Sunak.

VAROVAISUUTEEN kuuluu myös se, että työväenpuolue on hipihiljaa Britannian EU-erosta eli brexitistä.

Liverpoolin-kokouspaikan ulkopuolella näkyi useita brexitin vastaisia julisteita, mutta labourin johto ei aja Britannian liittymistä takaisin EU:hun.

Konservatiivien brexitiä ei voi korvata työväenpuolueen brexitillä, vaadimme parempaa, luki lakanassa Liverpoolin-kokouspaikan ulkopuolella.

Starmer on vakuuttanut, että paluuta EU:n sisämarkkinoille tai tulliliittoon ei ole näköpiirissä. Sen sijaan hän on sanonut, että Britannian ei kannata ehdoin tahdoin loitontua EU:sta.
Varovainen EU-linja on turhautumisen aihe useille niille työväenpuolueen kannattajille, jotka vastustavat brexitiä. Politiikan asiantuntijoiden mukaan varovaisuus on kuitenkin realismia.

Starmerin ykköstavoite on viedä työväenpuolue vaalivoittoon. Voittoa ei haluta vaarantaa puhumalla liikaa EU:sta, sillä se voi suututtaa brexit-mieliset potentiaalit äänestäjät.

8

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Brexit on tullut taloudellisesti suunnattoman kalliiksi koko Britannialle.
      Nyt sitten konservatiivit maksavat myös poliittisen laskun.
      Vain EU-vihaajilta jää kehitys ymmärtämättä.

      • Anonyymi

        EU ja EURO ovat tulleet suunnattoman kalliiksi Suomellekin, aina nettomaksajiakin ja ylikallis eurokurssi kuristaa talouttamme,


      • Anonyymi

        "Brexit on tullut taloudellisesti suunnattoman kalliiksi koko Britannialle.
        Nyt sitten konservatiivit maksavat myös poliittisen laskun.
        Vain EU-vihaajilta jää kehitys ymmärtämättä."

        NAURETTAVAA PROBAKANDAA!!!!!!!

        Briteillä menee nyt paremmin kuin koskaan... varallisuus nousee hurjaa vauhtia ja halpoja duunareita "virtaa" maahan jo liiaksikin. Britit ovat tehneet kaikkien tärkeimpien kauppakumppaniensa kanssa suunnilleen samat sopimukset kuin EU aikana... Britit EIVÄT olleet rahaunionissa vaan FIKSUINA pitivät OMAN VALUUTAN... Mitä EU heille antoi!?? Ei ole iso vaiva kaivaa passia rajalla jos ulkomaille haluaa....


      • Anonyymi

        "Brexit on tullut taloudellisesti suunnattoman kalliiksi koko Britannialle"

        Laitat varmaankin linkin LUOTETTAVIIN laskelmiin?


      • Anonyymi

        Aivan.


    • Anonyymi

      Joo eu bulshitt häviää kaikkialla ja Suomiki eroaa eus ta byrokratian sekä kottuption linnakkeesta joka natisee liitoksissaan hahaaa

    • Anonyymi

      Iso-Britannia on vaan siitä hauska luokkayhteiskunta että jopa labour työväenpuolueen johtaja uusi pääministeri on virallisesti SIR. Sir Keir Starmer.

      Ikävää heidän voitossaan on vain että valtaan voi palata Diane Abbott joka on pahimman luokan Suomea ja suomalaisia vihaava rasisti. Toivottavasti SIR Keir ei nosta tätä rasistista naista ministereidensä joukkoon.

      Ja eiköhän Brexit-Faragekin kerää ihan mukavan äänisaaliin?

    • Anonyymi

      Hehee Brexitissä pysytään, EU-paluuta ei vakavasti haluta....noin se menee.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe