Talonvaltaajat ja tientukkijat vievät Suomen terroriiin, median on aika herätä

Anonyymi-ap

Meillä Suomessa on demokratia ja vuosien tuloksena yhteiset pelisäännöt, joita pitää toki jatkuvasti miettiä ja muokata maailmankin muuttuessa.
Vaalit, poliitiikkaan osallistumien ehdokkaana, sanan vapauden käyttö mediassa yms ovat hyväksyttäviä tapoja vaikuttaa. Muutokset ovat monesti hitaita ja yleensä joku on kuitenkin tyytymätön päätöksiin.
Se että tietty porukka sitten ottaa oikeuden omiin käsiinsä, koska pitää omia moraalisia arvojaan muita ylempinä, on tie terrorismiin. Toisten kansalaisten elämää häiritsevät mielenilmaukset tahi toisen tai yhteisen omaisuudenhaltuunotto, ovat vain alkusoitto: ne eivät johda muutokseen, minkä vuosi tyytymättömät ottavat aina kovempia keinoja käyttöön.
Meidän tiemme ei voi, ei saa, olla Palestiinan tie, jossa Hamas ajaa ”oikeuksia” murhaamalla ja tuhoamalla..
Hyvä toimittaja: ennen kuin ensi kerralla ihannoit kapinallisia ja tuomitset poliisin toimet järjestyksen pitäjänä, niin mietipä mille tielle olet Suomea ohjaamassa.
Demokratia ei luo paratiisia ihmiselle, mutta on historian oppien mukaan kuitenkin kaikkein paras yhteiselon muoto.

2

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen meedia on jo vuosikymmenet vääristelleet esim. Israelin ja Gazan tapahtumia.
      Ei suoranaiseti valehdella mutta otsikko alkaa aina, että Israel hyökkäsi. Vasta sitten tai ollenkaan ei kerrota, mikä johti Israelin hyökkäämään.
      Tiedetään että lukijat usein vain lukevat otsikon. Tällä on jo pitkään muokattu suomalaisten mielipidettä anti-Israeliksi.

    • Anonyymi

      "Demokratia ei luo paratiisia ihmiselle, mutta on historian oppien mukaan kuitenkin kaikkein paras yhteiselon muoto."

      Joo, koska se on mitoitettu kivikautisille ihmisille? Se perustuu tunteilulle ja siihen, että voit äänestää vaikka paholaisen valtaan. Demokratia ei kysy kuinka vaarallinen valtaan noussut tulee olemaan. Siksi mm. Venäjällä on laki, joka estää Stalinin ajan virheitä toistumasta.

      Toisekseen, otetaan esimerkki, jota pidetään itsestään selvyytenä:

      "Kerran katsomossa oli Stalin. Muu yleisö reagoi siihen, eikä uskaltanut reagoida normaalisti esitykseen. He peilasivat koko ajan, että miten Stalin katsoo esitystä. Sama ilmiö oli maan firman juhlissa. Rivityöntekijät eivät uskalla nauraa vapautuneesti, vaan katsovat esihenkilöiden reagointia."

      Tämä ymmärretään! Se oli tuolloin Neuvostoliitossa (ja vähän nyky-Venäjälläkin) normaalia! Mutta...

      Miten tuo esimerkki todella oli, ja mistä se oli lähtöisin?

      https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000010459233.html
      "Kerran katsomossa oli Tarja Halonen. Muu yleisö reagoi siihen, eikä uskaltanut reagoida normaalisti esitykseen. He peilasivat koko ajan, että miten presidentti katsoo esitystä. Se on sama kuin firman juhlissa. Rivityöntekijät eivät uskalla nauraa vapautuneesti vaan katsovat esihenkilöiden reagointia."

      Suomalaiset muistuttavat itsessään samoja tyyppejä, jotka nöyristeli mm. Stalinin ja Saddamin edessä. Näin ollen Suomi kuuluu yhteen pahimmista terroristimaista, koska heidän reagointinsa on samankaltaista!
      Joten, jos joku haluaa eroon valkoisesta rodusta, kutsukoon Suomen auttamaan, ja osoittakoon, että nuo tuolla on ry..iä (tms. median ja perinteeksi muodostuneen vihan kohde)!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1086
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      937
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      849
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      820
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      159
      802
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      34
      764
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      741
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      696
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      680
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      675
    Aihe