Räjähdyspaukku lienee ollut vain harhautusta

Anonyymi-ap

Todennäköisesti Venäjä räjäytti Suomenlahdella jonkin kokoisen TNT-räjähdepaukun. Räjähdys on tehty pinnan alla, mutta niin kaukana merenpohjasta, että merenpohjaan ei jää jälkiä räjähdyksestä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009914916.html

Virosta saadun tiedon mukaan varsinainen putki on rikottu ankkurin tyyppisellä koukulla. Vetämällä, raahaamalla putjea merenpohjaa pitkin.
Vedenalainen räjäytys on mahdollsiesti ollut vain venäläistä harhautusta.

8

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Balticconnector kaasuputki kulkee Inkoosta Viron Paldiskiin. Juuri Paldiskin edustalla on koko Suomenlahden suurin meren syvyys, 123 metriä.
      https://urly.fi/3fk6

      Venäläiset eivät olisi kyenneet tästä kohtaa vaurioittamaan putkea sillä tavalla ja menetelmällä, kuin nyt on tehty. Tuhokohdaksi valittiin Suomen taliousvesialueella oleva kohta, jossa meren syvyys on vain noin 50 m luokkaa.

      Tässä kohtaa venäläinen rahtialus SGV Flot puksutteli edes takaisin 1,8 solmun nopeudella perjantaista sunnuntaihin saakka. Tuossa syvyydessä sukeltajakin pystyy pinnan alla ohjailemaan tuhossa käytettyä hinauskoukkua.

    • Anonyymi

      Heh, natoniilot ei anna periksi...

    • Anonyymi

      Luotan putteen kuin neuvostoliittoon aikoinaan.

    • Anonyymi

      "Neuvostoliitto on ikuinen", sanoi Paavo Väyrynen jo vuonna 1977.

      Tuosta hetkestä Väyrynen ei ole muuttanut mieltään yhtään, edelleen hän pitää Neuvostoliittoa ikuisena.

    • Anonyymi

      Näin on, todelisuudessa venäjä räjäytti putken, vai olisiko sittenkin asialla ollut joku muu, kuten esim. Saudi arabia tai Somalia ?

      • Anonyymi

        Tonga saarilta kävivät putken särkemässä.


      • Anonyymi

        Epäilen sitä paukkua Norjan masinoimaksi markkinointitempaukseksi. Haluttiin tuoda esille, että Suomi voisi ostaa maakaasua Norjasta, sen sijaan että sitä tuodaan LNG:nä koko ajan Venäjältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      191
      6722
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      37
      2434
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2139
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1433
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      120
      1409
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      30
      1035
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      13
      946
    Aihe