Autokatsastajien lomautuksista

Anonyymi-ap

Mihin perustuu se, että reilusti kannattavilta katsastusasemilta aletaan lomauttamaan autokatsastajia, vaikka asiakkaita riittää koko ajan, myös talvikuukausina. Työnantajapuoli perustelee asiaa 2018 muutoksella, että voi katsastaa ajoneuvon milloin haluaa ja työt on siirtyneet kesäaikaan. Tuo ei kyllä pidä kaikilla asemilla paikkaansa ja tuon muutoksen vaikutuksia liioitellaan.

Miettikääpä nuoret autokatsastajat ja alalle aikovat. Olet pahimmillaan 2 - 3 kuukautta talviaikaan pakkolomalla, joka talvi. Ei enää mitään järkeä. Näin toimitaan joissakin katsastusyrityksissä. Silloin kyllä on aiheellista miettiä muita töitä ja alan vaihtoa. Menkää vaikka sote- ammatteihin, siellä sentään pystyy kehittämään itseään ja etenemään alalla. Eikä lomautuksia tunneta.

Muutenkin koko autokatsastusala on surkea. Huonot palkat ja ne ei siitä muutu. Ikälisiä ei makseta, vaikka pitäisi. Monet katsastusasemat rapistuneet ja huonossa kunnossa. Henkilökunta nähdään ainoastaan rahan kerääjinä omistajilleen, eikä siinä leikissä jokin liikenneturvallisuus paljoa paina.

1

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No todellakin kelpaa että saa 2-3kk lomaa talvella! Kun tämän tietää etukäteen ja osaa varautua taloudellisesti niin mikäs sen parempaa. Kohti muita maita ja aurinkoa, pois pimeydestä ja pakkasesta niin jaksaa taas painaa hommia keväästä syksyyn. Ihan paras diili!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe