kertokaapa minulle

Anonyymi-ap

Miten tytöillä on koulunkäynti vaikeampaa? Kun korkeakouluihin naisia kuitenkin valitaan suhteessa enemmän kuin poikia, Eikö silloin ole ilmiselvää että koulutus suosii tyttöjä?

Kokoajan naisten oikeuksia penätään ja naisilla on aina joka paikassa vaikeampaa. Jos nainen ei pääse jonon ohitse, varsinkin jos jonon keulilla on mies on se syrjimistä, niinkö?
Naisille on järjestetty ihan erikseen omia harraste vuoroja ja on omia kuntosalivuoroja, on vain naisille tapahtuni jne jne jne ja on alennuksia tai jopa ilmaisia tapahtumia tai risteilyitä.
Sekö on syrjintää?
Sekinkö on syrjimistä kun naiset joutuu maksamaan omat menonsa?
Sitten vielä jos joku antaa palautetta sekin on sitten naisvihaa vaikka useinmiten asialla somessa on sitten toinen nainen, mutta sekin on miesten vika sekin kun nainen arvostelee toista naista.

Miten Suomessa mukamas syrjitään tyttöjä tai naisia?
Eli syrjimisen estämisellä haetaan etuoikeuksia. Eikä sitä tasa-arvoa

8

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naiset ovat vain osaavampia ja siten heitä on enemmän yliopistoissa. Miehillä voisi olla potentiaalia, mutta eivät viitsi yrittää, kun ovat tottuneet siihen, että heille nyt vain kuuluvat kaikki etuoikeudet.

      On hyvä, että naisilla on omiakin harrastevuoroja. Ihan siksi, että ei tarvitse ihan joka paikassa sietää miesten huonoa käytöstä, ahdistelua sun muuta älämölöä.

      Pitääkö sinun uhriutuaksesi keksiä tarinoita päästäsi tuohon tahtiin, että onko se tämäkin vielä syrjimistä ja tämä mukamas? Nyyh, taas kohdellaan niin kaltoin miesparkaa. Ymmärrän, että tunnekuohuissa on vaikea ajatella rationaalisesti, mutta sen tunnekuohunkin voi valjastaa siihen, että tekee jotakin jollekin eikä vain vingu.

      • Anonyymi

        Mitä miesten etuoikeuksia tarkoitat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä miesten etuoikeuksia tarkoitat?

        Jos tosi kovasti ihan itse miettisit ja näkisit sellaisen yrittämisen vaivan, niin pystyisitkö tunnistamaan vaikka vain yhden asian, jossa mies olisi etuoikeutettu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tosi kovasti ihan itse miettisit ja näkisit sellaisen yrittämisen vaivan, niin pystyisitkö tunnistamaan vaikka vain yhden asian, jossa mies olisi etuoikeutettu?

        Sanoit miesten tottuneen siihen, että heille kuuluu kaikki etuoikeudet. Et sitten kuitenkaan tiedä, mitä sillä tarkoitat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanoit miesten tottuneen siihen, että heille kuuluu kaikki etuoikeudet. Et sitten kuitenkaan tiedä, mitä sillä tarkoitat.

        Sepä oli hieno anti keskusteluun. Ei yhtään omaa ajatusta, mutta välitöntä vänkäystä. Kyllä tällä tavalla miehille ryhtiä löytyy, tarvitse kuin ottaa esimerkkiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sepä oli hieno anti keskusteluun. Ei yhtään omaa ajatusta, mutta välitöntä vänkäystä. Kyllä tällä tavalla miehille ryhtiä löytyy, tarvitse kuin ottaa esimerkkiä.

        Ihan asiallisesti kysyin täsmemännystä esitettyyn väitteeseen, ja sitten totesin, ettei sen esittäjä tiedä, mitä tarkoittaa, kun sen esittäjä näytti, ettei tiedä, mitä hän tarkoittaa.


      • Anonyymi

        Eivät ole osaavampia, opettelevcat vaan ulkoa ja saavat parempia arvosanoja kuin kuuluisi. Eivät osaa edes soveltaa ulkoa oppimaansa koska oma järki puuttuu.

        Lähes kaikki keksinnöt nyt ja jatkossa miesten tekemiä. Työpaikoilla naisista ei johtajiksi, eikä omaa älyä vaativiin tehtäviin, miesten pitää tehdä myös kaikki raskaammat työt, koska eihän naisilta voi vaatia mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5390
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1332
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      103
      905
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      821
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      793
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      777
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      49
      776
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      764
    9. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      763
    10. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      759
    Aihe