Valokuvat puuttuu

Hamasin aloittamassa sodassa Israelin suunnalla on väitetysti tapettu paljon lapsia. Esimerkkilinkki:
https://edition.cnn.com/2023/10/10/middleeast/israel-kibbutzim-kfar-aza-beeri-urim-hamas-attack-intl/index.html

Enkä väitä, etteikö voisi noin ollakin, mutta olen myös törmnännyt Hamasia puolustaviin nettiväitteisiin, joissa väitetään, ettei Hamas olisi tappanut lapsia ja sitten sanotaan, ettei videotodisteita näy. Olisin nyt ollut valmis katsomaan muutaman kuvan silvotuista lapsista, mutta eipäs vaan netistä löydy.

Syitä valokuvattomuuteen voi olla moniakin. Yksi, että netin sensuuriohjelmat karsivat kuvat pois. Toinen, ettei sellaisten kuvien esittäminen sovi Israelin poliittiseen linjaan tai tapakäytäntöihin.

Miltei parasta, mitä olen tästä lapsien kuvien puutteesta löytänyt, on Reutersin uutinen, että Israel on esittänyt kuvia:
https://www.reuters.com/world/nato-ministers-shown-horrific-video-hamas-attack-2023-10-12/
Reuters ei niitä näytä.

Jos itse olisin päättämässä sodasta terroristeja vastaan, niin todennäköisesti esittäisin kappaleiksi menneiden lapsien kuvia, jos terroristit olisivat siten lapsia kohdelleet. Kasvojen osalle voisin laittaa sumennuksen ja paikkakunnan jättää tarkemmin kertomatta. Tämä ihan siksi, ettei terrorismia tukeva propaganda voisi ainakaan väittää, ettei kuvia ole.

Saatan toki olla väärässäkin.

6

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terroristin luonnekuvaksi riittää yksi tyttövanki kuvattuna selkäpuolelta. Kädet sidottu selän taa, käsivarressa syvä viiltohaava, terroristi työntää vankia hiuksista autoon.
      Osaa kuvasta en tohdi selittää koska riivattu on jo tässä esittänyt luonteensa.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😍 ­N­­­y­­m­f­­­o­­­m­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18052172A

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ehkä eivät toimita sulle runkkumatskua. Joudut hakemaan muualta.

    • Anonyymi

      Suomessahan pyyhitään pois mielestä kasvot, jotka voisivat olla Jumalankasvojen yhteydessä. Vauvattomuuteen on runsaasti aihetta. Entiseen ei ole paluuta sillä mikään ei muutu paremmaksi.

    • Anonyymi

      Hamasin laki on sharia lain julmimmat tulkinat siitä voi jokainen arvat mikä laista on muilla palestiinsilla olut ellämä hamsin vallan alla viimiset 17v sekä myös ite hamslaisilla julmuuta tekevät surtta toisilekkin tovereilleen.

    • tuttuM

      Nytten ei ole kaiketi löytynyt mitään todisteita noista irtileikatuista vauvojen päistä? Kuvista puhumattakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      232
      4691
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3847
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      363
      3533
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2178
    5. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      47
      1871
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1814
    7. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1674
    8. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      93
      1649
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1392
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      101
      1269
    Aihe