Mikähän se oli Hamasin suunnitelma, kun aloitti n. viikko sitten iskun Israeliin? Oliko tarkoitus saada panttivankeja neuvotteluihin ja kaupankäyntiin vai saada laajempi sota, johon olisivat osallistuneet Talibaneista lähtien kaikki sotimaan innokkaat rauhanuskonnon kannattajat?
Nyt ei enää uutisoida Gazasta ammuttavan rakettejakaan, joten mihinkään laajempaan hyökkäykseen ei Hamasilla näyttäisi olleenkaan omia eväitä.
Hamasin suunnitelma?
3
195
Vastaukset
- Anonyymi
No olihan tuo nyt selvää ettei noilla resupekoilla riitä paukut mihinkään oikeaan sotaan. Lyödään puukko selkään ja juostaa pakoon, se on rättipäiden taktiikka.
- Anonyymi
No onhan nuo Israelin armoilla,,sähkö,vesi yms tulee heiltä.,Silti alkoivat kurkun katkonnan,,toki naamioituna mutta silti.
- Anonyymi
Eipä tainnut olla mitään suurempaa suunnitelmaa, elleivät sitten harhaisesti kuvitelleet että jotkut muut osallistuisivat hyökkäykseen. Mistä ei ollut mitään merkkejä.
Ihmiset jotka on suljettu valtavaan avovankilaan vailla mitään toivoa mistään paremmasta tulevaisuudessa, tai edes mistään tulevaisuudesta, ovat valmiita epätoivoisiin itsemurhamaisiin hyökkäystekoihin, kun ei ole mitään menetettävää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22717173Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17012209Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El456007Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644872MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144805Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193967Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843595Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363017S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2601452- 851031
