mitä

voisiko joku listata jonkinlaisen listan
mitä ovat Helluntailaisen näkemyksen
mukaan Lutherin harhaopit tai siis opetukset
joita ei täysin hyväksytä.
3281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se on juutalaiskysymys.Me muistamme,kuinka Luther jo 1500-luvulta lähtien lietsoi teoksisssaan antisemitismiä;ei Jumalan silmäterää sovi pilkata.
Ei Luther kuitenkaan tietysti antisionismin Isä ollut,mutta kuitenkin edisti kirjoillaan ja kirjoituksillaan asiaa.
Tämä on siis vain yksi osa suurempaa kokonaisuutta,eikä siis Lutherin antisemitismi missään tapauksessa ole ainoa erottava opillinen tekijä ja tiedä vaikka kukaan ei juuri ennen minua sitä rohkenisi painottaakaan!

Äänestä

Tällä palstalla on nro 1 kasteoppi; luterilaiset kastavat lapsia ja sanovat lapsen kasteessa saavan uuden elämän (uudestisyntyvän). Helluntailaiset opettavat, että ihmisen tulee tehdä henkilökohtainen ratkaisu Jumalan puoleen (uskoa Jeesukseen ja ottaa hänet vastaan) ja sitten vasta saa mennä kasteelle.

Pyhän Hengen kasteesta ollaan myös montaa mieltä, mutta en tiedä kuka mitäkin mieltä on.

Luther hyökkäsi kovasti juutalaisia vastaan elämänsä loppupuolella. Se oli ikävämpi juttu se.

Mä en ole helluntailainen enkä luterilainen. Tämän verran on tältä palstalta oppinut... niin ja sen, että monet uskovaiset riitelevät aivan hirveästi tällä palstalla.

Äänestä
  • että siis lähinnä näkemysellisiä eroja.

    Kyselin asiasta, kun silloin tällöin tuo
    Luther opin "virheellisyys" vilahtelee keskusteluissa.

    Itse kun en voi pitää Lutherin opetuksia armosta,
    Jeesuksen anteeksiannosta ja rukoilemisen tärkeydestä
    ja voimasta mitenkään vääränä.

    No, toisaalta viallisiahan me kaikki olemme.

    Henk.koht. olen sitä mieltä että hyvää asiaahan tässä ollaan edistämässä,
    kuului sitten mihin seurakuntaan hyvänsä.
    Kunhan oppi on Raamattuun perustuva ja Jeesuksen opetusten mukaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ovat kirjoitti:

voisiko joku listata jonkinlaisen listan
mitä ovat Helluntailaisen näkemyksen
mukaan Lutherin harhaopit tai siis opetukset
joita ei täysin hyväksytä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu