Ison Omenan isot kohut!

Anonyymi-ap

Helenin myyjän epäasiallinen käytös kauppakeskus Isossa Omenassa aiheutti ison kohun. Myyjän työvuoro keskeytettiin, kun hän oli käyttäytynyt epäasiallisesti asiakasta kohtaan.

12

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "No jos ei nää meidän sähkösopimukset kiinnosta, niin jatka sitten vaan ihan rauhassa matkaasi sen kampurajalkasi kanssa,"

      • Anonyymi

        Siis noinko se myyjä sanoi? Noin sanasta sanaan?


      • Anonyymi

        Pitäs ymmärtää, tuonkin myyjän se tosiseikka, että nuori(kin) ihminen voi joutua
        turvautumaan kävelykeppiin vakavan sairauden iskiessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis noinko se myyjä sanoi? Noin sanasta sanaan?

        Vähän epäilen, vaan tuota vielä pahempi loukkaus varmaan, kun työpäivä päättyi mediatietojen mukaan pian ja lehtikin teki jutun. Sanottu oli kai huono vitsi (mikä se hyvä sitten olisikaan tällaisessa???), enkä saa tosta vitsiä. Miten ihmeessä, oliko oma esimies lähellä...? Vaikka tökerö loukkaus tuokin, voisin itse ainakin hyväksyä tiukan puhuttelun. On monen moiset huutamiset myös tulleet tutuksi. Lähes kaikki tosin kodin seudulla, vähemmäkseen muualla mikä on mielenkiintoista 😉

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Joo ihan mistää pikku mielensäpahoittamisesta ei tuskin ole kyse, jos myyjän päivä päättyi siihen. Jännä juttun sinänsä, jos noin. Hyvä, että joku nostaa esille!👍
      Täähän oli jäävuorenhuippu, varmasti myös Helenin osalta, muka yksittäistapaus, pyh!
      Kautta koko myyntisektorin tätä esiintyy ja minusta enenevässä määrin, ikävä kyllä. Vieläpä ylipäänsä väestössä niinku kaikkinainen muu käytös myös. Onko sitten osasyy, kun halutaan mahdollisimman halpoja työntekijöitä? On itselläkin paljon erilaista kokemusta näistä huutamisista. Olen mm. Elisaan ollut kerran yhteydessä ja se kannatti.

      Nää käytävämyyjät on monesti nuorehkoja ns. sliipattuja tyyppejä, joita ei kiinnosta muu kuin provikat. Jos kymmenen asiakasta kävelee ohi ostamatta niin sinänsä voi ymmärtää, että hermo pettää ja on helppo huutaa perään heikommalle. Tuo on vaan aina huonoa käytöstä ja syvemmällä luonteessa eikä sitä voi tai pidä laittaa nuoruuden tai myyntipettymyksen piikkiin. Asiakkaille ei nälvitä ja huudeta koskaan, ei koskaan ja yhtään mitää - paitsi jos päälle käy! Sopimaton alalle tämä jätkä!

      Mä olen joskus itsekin myynyt vähän ja nousujohteisesti. Tämmöseen myyntiin mä en kumminkaan oikein sovi, mutta ainakin ns. hankalien asiakkaiden ja tilanteiden kanssa pärjäisin paremmin. Yhtään kertaa ei käynyt mielessäkään sanoa jotain pahaa. Se on tyhmää, montakos euroa itse antaisit semmoselle myyjälle...!!!

      lajijasuris

    • Anonyymi

      Myyjä siirtyi myyntisektorilta pihasektorille. Kunhan ei päätyisi lopulta vartiointisektorille.

      • Anonyymi

        Juuri näin, purkaa ketutuksensa irtisanomisestaan vielä avuttomiin.
        Liian paljon alkaa olla näitä "kirjolla olevia" jotka möläyttelevät mitä sylki suuhun tuo ja ADHD- tapauksia jotka kaikki haasteellisia tapauksia yleisöpalvelu- ammateissa. Eivät osaa suodattaa mitään mitä suusta tulee ulos. Siten tulee ongelmia.
        Veikkaan autismikirjolaisen olleen asialla. Haasteelisia työntekijöinä ja nimenomaan suorassa asiakastyössä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin, purkaa ketutuksensa irtisanomisestaan vielä avuttomiin.
        Liian paljon alkaa olla näitä "kirjolla olevia" jotka möläyttelevät mitä sylki suuhun tuo ja ADHD- tapauksia jotka kaikki haasteellisia tapauksia yleisöpalvelu- ammateissa. Eivät osaa suodattaa mitään mitä suusta tulee ulos. Siten tulee ongelmia.
        Veikkaan autismikirjolaisen olleen asialla. Haasteelisia työntekijöinä ja nimenomaan suorassa asiakastyössä.

        HÖPÖHÖPÖ älä kuule viitsi sotkea autisminkirjolla olevia ihmisiä tuon
        myyjän käytökseen. Tuo myyjä on samanlainen pilalle hemmoteltu
        pentu, kuin Tamperelaisessa bussissa riehunut vaasalainen Tutti-"ritari." Kun
        lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia. Kyllähän myyntityössä hermo
        on välillä pinnassa iste kullakin, mutta ei sitä asiakkaaseen tarvii eikä
        edes saa purkaa.!


      • Anonyymi

        Korj. Epäsopiva ja hankala ja ongelmia tuova käytös


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        HÖPÖHÖPÖ älä kuule viitsi sotkea autisminkirjolla olevia ihmisiä tuon
        myyjän käytökseen. Tuo myyjä on samanlainen pilalle hemmoteltu
        pentu, kuin Tamperelaisessa bussissa riehunut vaasalainen Tutti-"ritari." Kun
        lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia. Kyllähän myyntityössä hermo
        on välillä pinnassa iste kullakin, mutta ei sitä asiakkaaseen tarvii eikä
        edes saa purkaa.!

        Viimeinen lauseesi on niin täyttä totta ja asiakaspalvelun itsestään selvyys eli asiakasta ei nälvitä koskaan ja mistään - ei vaikka mieli tekis!

        Ei koko porukkaa tietysti saa leimata, mutta kyllä heistä pahimmat on niitä, jos joku näyttää, haisee tai esittää perusteltua kritiikkiä on muuten epämiellyyttävää niin kyllä se suu käy hyvin vikkelään ja toimitaan sosiaalisesti typerästi sanoen just mitä ajatellaan tai päätöntä väkivaltaa! No onhan se vamma/kehitysvamma tavallaan tuokin ettei ole ns. filttereitä mitä sanoo tai tekee tai havaita abstraktimpia seikkoja, esim. vaikeaa masennusta muutoin sairaan asiakkaan käytöksen taustasyynä.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      "– Soitin Helenin asiakaspalveluun kysyäkseni, olisiko mitenkään mahdollista tehdä uutta sopimusta hieman halvemmalla, kun sähkösopimukseni hinta viisinkertaistui joulukuussa 2022. Asiakaspalvelija kehotti menemään ostamaan kynttilöitä ja viettämään romanttisia iltoja kynttilöiden loisteessa. Loukkaannuin sanoista verisesti. Kenenköhän kanssa olisin viettänyt iltoja? Tyynyäkö olisin halannut ja tyynyn nurkkaa pussannut? Olen yksin asuva eläkeläinen. Todella ala-arvoista asiakaspalvelua, eläkeläisnainen väitti."
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009924319.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe