Ranskan kansanäänestys oli suuri tappio EU-vastustajille. EU-perustuslain hyväksyminen olisi merkinnyt sitä, että Ranskalle ja muille EU-jäsenmaille olisi annettu mahdollisuus erota unionista. Tämä mahdollisuushan annettiin EU-perustuslaissa. Nykyiset sopimukset eivät sitä mahdollista. Eli Ranskan kansa antoi tukensa sille, että unionista eroaminen ei ole mahdollista.
EU-vastustajat kärsivät taas tappion
Realisti
10664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eu:sta voidaan erota vaikka heti jos poliittista tahtoa vaan löytyisi!
..hyväksyneet EU-sopimukset, jotka eivät mahdollista eroamista. EU-perustuslaki olisi antanut tämän mahdollisuuden, mutta Ranskan kansan enemmistö ei halunnut antaa EU:n jäsenmaille oikeutta erota unionista. Kyllä tämä Ranskan äänestystulos on aika ikävä asia unionista eroamisen kannattajille.
Gröönlanti vai Färsaaret, joka erosi unionista, juttua löytyy joltain suomi24:n palstalta, tosin takasivuilta...
unioinin nykytila on esim. Suomen perustuslain vastainen. Kumpi painaa enemmän, Perustuslaki vai perustuslaki? Millä erorahalla eroaminen sallitaan? Koko unioni joutaa romukoppaan eikä siihen mitään valtuutuksia tarvita. Farssi ollut koko prosessi alusta nykypäivään saakka ilman mitään juridisia valtuutuksia. Laittakaa faktat pöytään. Onko sinun lipputangossa jo tähtilippu? Kehtaatko nostaa, niin naapuritkin näkevät mikä olet miehiäsi
EU:sta eroaminen olisi tapahtunut perustuslain mukaan näin:
"59 artikla: Eroaminen unionista
1. Jokainen jäsenvaltio voi päättää erota Euroopan unionista valtiosääntönsä mukaisesti.
2. Jäsenvaltio, joka päättää erota, ilmoittaa aikomuksestaan Eurooppa-neuvostolle, joka ottaa ilmoituksen käsiteltäväkseen. Unioni neuvottelee kyseisen jäsenvaltion kanssa ja tekee tämän kanssa sopimuksen eroamiseen sovellettavista menettelytavoista Eurooppa-neuvoston antamien suuntaviivojen perusteella ja ottaen huomioon puitteet, jotka sääntelevät kyseisen valtion myöhempiä suhteita unioniin. Kyseisen sopimuksen tekee unionin puolesta ministerineuvosto, joka tekee ratkaisunsa määräenemmistöllä Euroopan parlamentin hyväksynnän saatuaan.
Eroavan jäsenvaltion edustaja ei osallistu kyseistä jäsenvaltiota koskevan asian käsittelyyn eikä sitä koskevien päätösten tekemiseen Eurooppa-neuvostossa tai ministerineuvostossa.
3. Tätä perustuslakia lakataan soveltamasta asianomaiseen jäsenvaltioon sinä päivänä, jona erosopimus tulee voimaan tai, jos sopimusta ei ole, kahden vuoden kuluttua 2 kohdassa tarkoitetusta ilmoituksesta, ellei Eurooppa-neuvosto yhteisymmärryksessä asianomaisen jäsenvaltion kanssa päätä jatkaa tätä määräaikaa."
http://www.demokratiafoorumi.fi/perustuslaki_suomeksi.html
ja harhaa koko sopimus. Kuten on jo käynyt ilmi niin liittyminen eu:hun oli petos ja perustuslain vastainen operaatio, joten kyseisillä sopimuksilla ei ole mitään virkaa. Myös kaikki ne lupaukset joilla äänestäjiä kosiskeltiin neuvoa-antavassa äänestyksessä on rikottu. Eu politiikkaan on syvästi koko sen olemassa olon ajan kuulunut valehtelu,törkeä propaganda,totuuden peittely, uhkakuvien rakentelu ym...
Kysyn vaan, mikä ihmeen voima maailmassa voi estää sen jos eduskunta sanoo että se on loppu nyt?
Ethän nää Unionia kuitenkaan liian yksipuolisesti... (suomi nousuun! Hih)
"(suomi nousuun! Hih)" Suomi kirjoitetaan isolla.
Oletko muistanut ottaa lääkkeesi?
On paljon mielenkiintoisempaa nähdä millä eväillä jo sattuneet vahingot saadaan korjatuksi, menetetyt työpaikat, köyhyyteen ajautuneet jne. ja moniko poliitikko siitä joutuu vastuuseen.
EU:n seurauksena ja munattomien poliitikkojen siunauksella tapahtuneet laittomuudet ovat vakava asia.
Se parhaiten nauraa, jolla on vahvin lääkitys?!
Ehkä lääketokkurasi takaa et ihan kaikkea huomaa.
"Kuten on jo käynyt ilmi niin liittyminen eu:hun oli petos ja perustuslain vastainen operaatio, joten kyseisillä sopimuksilla ei ole mitään virkaa."
Tuohan on vain sinun mielipiteesi, jolla ei ole mitään painoarvoa. Eduskunnan perustuslakivaliokunta on päättänyt, että Eu:hun liittyminen ei ollut perustuslain vastaista.
"Myös kaikki ne lupaukset joilla äänestäjiä kosiskeltiin neuvoa-antavassa äänestyksessä on rikottu."
Keiden antamia lupauksia tarkoitat? Et anna mitään esimerkkejä näistä lupauksista.
"Eu politiikkaan on syvästi koko sen olemassa olon ajan kuulunut valehtelu,törkeä propaganda,totuuden peittely, uhkakuvien rakentelu ym... "
Myös EU-vastustajat ovat keksineet ja levittäneet paljon valheita. Tuolta löytyy muutama esimerkki näistä EU-vastustajien valheista:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000003902507
"Kysyn vaan, mikä ihmeen voima maailmassa voi estää sen jos eduskunta sanoo että se on loppu nyt?"
Suomen hyväksymien sopismusten vastaisesta eroamisesta mahdollisesti aiheutuvista seurauksista voi lukea tuolta:
http://www.uta.fi/laitokset/kirjasto/oppimiskeskus/verkkoaineisto/yht/jyranki96.pdf
Kyllä EU:sta voi erota nytkin. Jättää vain jäsenmaksut maksamatta.