Yle lisää kiintiöpolitiikkaansa

Nyt hömppä-ohjelma puoli seitsemän liittyy tähän sarjaan.
7506
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomalainen on suomalainen, oli ihon väri mikä hyvänsä.

Äänestä
  • Aloituksessa eipuhuttu ihonväristä mitään. Neuvostoliitossa ei aikoinaan puhuttu suoraan koska se oli kiellettyä, mutta ihmiset osasivat lukea mitä jäi kertomatta. Samaa se oli Kekkosenkin aikana. Yle ei vuosien aikana kertonut Ruotsin ongelmistakaan juuri mitään, kunnes jatkuva rikollisuus nyt siihen pakotti. Suomen edellinenkin hallitus hiukan matki Ruotsia mutta totuudet karkasivat julkisuuteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Aloituksessa eipuhuttu ihonväristä mitään. Neuvostoliitossa ei aikoinaan puhuttu suoraan koska se oli kiellettyä, mutta ihmiset osasivat lukea mitä jäi kertomatta. Samaa se oli Kekkosenkin aikana. Yle ei vuosien aikana kertonut Ruotsin ongelmistakaan juuri mitään, kunnes jatkuva rikollisuus nyt siihen pakotti. Suomen edellinenkin hallitus hiukan matki Ruotsia mutta totuudet karkasivat julkisuuteen.

    Asian kertominen julkisessa mediassa kiertoilmaisuin on ollut käytössä jo pitkään Suomessakin. Oikeastaan vasta Ruotsissa tapahtuneet ryöstöt ja jopa murhat ovat vapauttaneet Suomessakin mediaa jonkin verran.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Asian kertominen julkisessa mediassa kiertoilmaisuin on ollut käytössä jo pitkään Suomessakin. Oikeastaan vasta Ruotsissa tapahtuneet ryöstöt ja jopa murhat ovat vapauttaneet Suomessakin mediaa jonkin verran.

    Lähetyksessä oli liikaa värejä #TOO MUCH COLOURS!!!#

    Äänestä

Samaa mieltä aloittajan kanssa. Olihan siellä jo jokunen vuosi sitten vähän aikaa muuan Susani Jotain, joka ei ollut kantasuomalainen, muttei ihan mustakaan. Nyt sitten toinen kiintiömm, ihan oikea mustaihoinen. Jo kesällähän 8 minuuttia -ohjelmassa oli kaksi mm-taustaista toimittajaa, toinen somali , toinen jostain muualta. Eikö enää löydy hyviä puhtaasti suomalaisia toimittajia? Niin ulkonäöltään kuin suomen kielen hallinnaltakaan.

Äänestä
  • No se Olivia Din Belle puhuu ihan hyvää suomenkieltä joten häntä ei ainakaan käy mollaaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No se Olivia Din Belle puhuu ihan hyvää suomenkieltä joten häntä ei ainakaan käy mollaaminen.

    Olikin tosi suloinen, aivan ihana toimittaja.
    Kunpa hänet saataisiin puolseiskaan... mutta ei lähtisi, fiksu nainen kun on.
    Missä Ella nykyisin on? Saiko vihdoin ne fudut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt hömppä-ohjelma puoli seitsemän liittyy tähän sarjaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu