Satakunnan Kansan sivuilla kommenttipalsta on kuumana, kun on uutisoitu, ettei Jari Sillanpään joulukonserttia Promenadi-salissa peruta. Jotkut ihmiset ovat jostain syystä sitä mieltä, ettei Siltsu saisi enää konsertoida. Kaikki hänen konserttinsa pitäisi peruuttaa. Miksi ihmeessä? Onko tällä palstalle joku, kenen mielestä tuomion istuminen ei ”puhdista pöytää” ja palauta tilannetta rikosta edeltäneeseen tasoon?
Mikä idea siinä on, että tuomion istumisen jälkeen niin moni on Siltsua vastaan? Miksi? Olenko minä liian ymmärtäväinen, kun olen sitä mieltä, että Jari Sillanpää on tuomionsa istunut ja nyt elämä voi jatkua. En näe mitään perustetta, en ainuttakaan, miksi Sillanpää ei voisi konsertoida, vaikka kirkkokonserteissa. Miksi tästä edes syntyy keskustelua?
Mikä idea siinä on, että tuomion istumisen jälkeen niin moni on Siltsua vastaan? Miksi? Olenko minä liian ymmärtäväinen, kun olen sitä mieltä, että Jari Sillanpää on tuomionsa istunut ja nyt elämä voi jatkua. En näe mitään perustetta, en ainuttakaan, miksi Sillanpää ei voisi konsertoida, vaikka kirkkokonserteissa. Miksi tästä edes syntyy keskustelua?
Vastaukset 50
Vanhimmat
Iltalehden mukaan: "Iskelmälaulaja Jari Sillanpää esiintyy Porin Promenadikeskuksessa joulukuussa. Satakunnan Kansa uutisoi, että laulajan esiintyminen on poikinut jo etukäteen palautetta Porin kaupungille."
Miksi asia nyt puhuttaa, kun Sillanpään syyskuinen keikka oli melkein loppuunmyyty Porissa?
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18056461T
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Minkä tuomion hän on ? En ole kuullutkaan.
Sillanpää on tuomittu kaksi kertaa huumausainerikoksista. Määrät olivat pieniä, vain omaan käyttöön tarkoitettuja.
Tällä perusteella SIllanpää ei joidenkin mielestä ole sovelias harjoittamaan laulajan ammattia, vaikka tuomiot on kärsitty ja kaiken pitäisi olla nyt kunnossa. Mutta kaikki tavikset eivät anna anteeksi.
1995 ku Siltsu lauloi Seinäjoen lavalla me heiteltiin poikien kaa aluskalsareitamme lavalle.
Ne oli vähän ruosteisia osin, mutta ei haitannut tahtia.
Siltsu on tosi lutuinen. Niin söde. Kuulemma pojat pienetkin heittelee aluskalsareita lavalle, kun Siltsu laulelee Satulinnaa.
Naiset ovat kateellisia, kun Siltsu ei ymmärrä naisten päälle.
En sanoisi tuomion istunutta rikollista lutuiseksi, mutta fakta on, että Jari on istunut tuomionsa. Huumerikoksista ei voi olla ylpeä, vaikka tuomio tuli "vain" omaan käyttöön hankitusta aineesta, ei huumeiden levittämisestä, jota itse pidän paljon tuomittavampana. Myynti ja levittäminen on kertaluokkaa vakavampi rikos kuin pienen määrän osto omaan käyttöön. Toki tämä näky myös tuomioiden suuruudessa. Laki on samaa mieltä.
Idea on siinä että jantterilla on tuomio mm. narkkaamisesta, aineissa ajamisesta ja jostakin pedofilian tapaisesta. Eikä narsismissaan ymmärrä asiassa olevan mitään kyseenalaista. Kuten ei aloittajakaan. Toivottavasti konsertti perutaan.
Toivottavasti se ei ollut sinun lapsenlapsesi jonka jartsa liikenteessä vaaransi tai sinun lapsesi josta jartsa sai tuomion tai sinun lapsenlapsenlapsesi joka sai jartsalta kuulla että ei nämä roinaamiset nyt niin vakavia asioita ole...
Lisää vaan kirkkokonsertteja joo..
Käydään läpi, mitä oikeasti on tapahtunut: Jari Sillanpäällä on tuomio rattijuopumuksesta (ajoi huumausaineen vaikutuksen alaisena, ei humalassa) sekä huumerikoksista. Ainetta on ollut pieniä määriä vain omaan käyttöön. Hän ei ole valmistanut tai levittänyt huumeita. Vähättelemättä rikoksia, Jari on istunut tuomionsa ja täten sovittanut tekonsa, kuten Suomen laki määrää. Miten kenelläkään voi olla hampaankolossaan mitään häntä vastaan?
Lisäksi tämä äärimmäisen rajun oloinen pedofilia-kortti on todellisuudessa ihan jotain muuta. Syyte lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä hylättiin käräjäoikeudessa. Siinä oli kyse siitä, että huoneeseen saapunut lapsi näki Jarin ja hänen hierojansa intiimin hetken. Ei sen kummempaa.
Sillanpää sai kuitenkin tuomion sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä, joka suomeksi ei tarkoita, että hän olisi levittänyt mitään. Levittäminen tarkoittaa, että hän oli tallentanut sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan videon kännykkäänsä. Missään uutisessa ei ole mainittu, että hän olisi lähettänyt eli jakanut eli levittänyt sitä eteenpäin. YLEn mukaan "Loukkaavan kuvan levittämisestä annettu tuomio koski sitä, että Sillanpään matkapuhelimella oli kuvattu tietokoneen ruudulta video."
Videon kuvaaminen on siis levittämistä. Lakitermein on levittämistä, vaikka ei levitä mitään. Vähän sama, jos joku tartuttaa sinuun flunssan ja flunssaan sairastumista sanottaisiin flunssan levittämiseksi. On epäloogista, että kun saa jotain, lakitermi on "levittäminen". Kun saan kaupassa vaihtorahaa myyjältä, sitä voisi kutsua minun osaltani rahan levittämiseksi, kun otan vastaan vaihtorahat ja laitan ne lompakkooni. Vastaanottaminen on siis levittämistä. Sitä en tiedä, mitä levittäminen on lakitermein?
Ehkä tuomittavinta on kuitenkin se mielenkiintoinen nyanssi, että Siltsu ei kadu tekojaan. Hänen mukaansa: "En ole ikinä katunut mitään elämässä. Mutta olen katunut asioita, mitä on jäänyt tekemättä. Tämä on yksi ikävä kokemus, mutta en koe, että tein hirveästi väärin. Jotenkin näen sen eri tavalla sitten."
Olet oikeassa. Huumausaineiden vaikutuksen alaisena autoilu on kieltämättä erittäin tuomittavaa. Jos huumeissa ajaessa tapahtuu jotain, sitä ei voi mitenkään antaa anteeksi eikä tekoa voi sovittaa mitenkään.
Voisiko tästä vetää johtopäätöksen, että oikeastaan hirvittävin teko, johon Sillanpää on syyllistynyt on se, että hän ajoi aineiden vaikutuksen alaisena? Kun asiaa miettii, niin se on oikeasti paha asia. Hän olisi voinut ajaa jonkun yli tai jotain.
Kirkossa ei ajeta autoa joten mikä mättää?
Niinpä. Siltsu ei työskentele varhaiskasvatuksessa tai lasten parissa muutenkaan eikä kuljettajana auto- tai kuljetusalalla. Hänen tuomionsa eivät ole siltä osa-alueelta, jossa hän tekee työnsä. On selvää, että hän ei voisi työskennellä aloilla, joissa ollaan tekemisissä lasten kanssa tai ajetaan ajoneuvoilla. Huumeissa autoilu on siihen huonoa pohjaa.
Mutta estääkö historia tuomittuna huumeiden käyttäjänä laulajan työn? Miksi Sillanpää ei voisi konsertoida? Hän on sakkonsa maksanut ja istunut tuomionsa.
Niin eli aloittajalle että herää pahvi unestasi..
Minun ja muiden ihmisten erona on se, että ajattelen omilla aivoillani ja muodostan omat mielipiteeni asioista. Suomen sananvapaus mahdollistaa sen, että voin kertoa oman mielipiteeni, vaikka se poikkeaisi valtavirran mielipiteestä.
Ei siltä vaikuta. Paremminkin että olet kykenemätön ajattelemaan niillä aivojen korvikkeilla.
Eli sinun on vaikea hyväksyä sitä, että joku on eri mieltä kanssasi? Jokainen ajattelee niillä aivoilla, jotka on annettu. Siksi ihmiset ovatkin eri mieltä asisoita, kun kaikilla on erilaiset aivot.
Suosittelen silti vertaamaan Siltsun rikoksia oikeasti pahoihin rikoksiin. Sillä skaalalla Sillanpää on kesymmän puolen rikollinen. Pyhäkoulupoika. Hän on kuin lasten altaassa polskiva ipana, jonka toimia kauhistellaan. Samaan aikaan isot pojat tekevät neljän metrin hyppyaltaassa kertaluokkaa pahempia rikoksia. Kukaan ei kuitenkaan välitä, kun rikokset ovat niin hurjia, että niitä tutkimaan lähetetyt ihmiset "yllättäen" menettävät henkensä. Isojen poikien leikkeihin eivät uskalla puuttuaa edes valtiot. Siellä pelataan sen verran kovilla panoksilla, että ihmisheni ei ole minkään arvoinen.
Tappoihin, murhiin ja fyysisiin raiskauksiin verrattuna Sillanpää on kevyen luokan pikkurikollinen, ja kuten todettu, hän on sakkonsa maksanut ja tuomionsa istunut.
Jos haluat tietää oikeasti vakavista rikoksista, suosittelen Nat Geon (National Geographic) sarjaa Salakaupan julmat kasvot. Siinä pääset näkemään oikeita rikollisia ja sekin on vasta pintaraapaisu rikolliseen alamaailmaan.
Oikeus ja kohtuus olisi että jari olisi istunut huumetuomionsa Thaimaassa, kuten muukin väki joka siellä narkkaa.Rikoskin tehtiin siellä.On varmaan joku haavisto hiukan vedellyt naruista että jari pääsi kotiin saamaan läpsyn ranteelle huumerikoksista ja homostellessaan pikkulapsen nähden.
Thaimaassa jos olisi saanut tuomion, olisi siellä edelleen ja varmaan tästä eteenpäin 20v ainakin.Olisi ollut oikea satulinna hänelle.
Thaimaan huumetuomiot ja olot vankiloissa ovat sellaiset, että siinä maassa en ikinä koskisi huumeisiin. Tässä nähdään, että kunnon rangaistukset estävät rikoksia. Pelotuskeino on aika vahva, kun istut 20 vuotta siitä riemusta, että taskussa on jaba-tabletti.
Selvennyksenä vielä, että en toki Suomessakaan koske huumeisiin, mutta vielä vähemmän tekisin niin Thaimaassa, jossa huumetuomiot ovat julmia ja olot vankiloissa vielä julmempia.
Ruskeitten reikämiesten omat juhlat.
Mitä väliä on sillä, mitä kaksi aikuista tekee vapaa-ajallaan? Estääkö tämä laulajana toimimisen?
Ei ole ok.
T. Entinen fani
Hanurimiesten juhlat.
Edelleen: Mitä väliä on sillä, mitä kaksi aikuista ihmistä tekee vapaaehtoisesti keskenään vapaa-ajallaan? Estääkö tämä laulajana toimimisen? Eikö saa enää esiintyä yleisölle, jos on homoseksuaali? Kielletäänkö lesboilta mahdollisuus toimia artistina, jos kaksi naista puuhailee keskenään? Etkö voi enää olla laulajajatar sen jälkeen?
Marinaadi on valmis theseuksen ja metheuksen yhdistyessä limokseen.
Viestejä menee poistoon. Näyttää siltä, että Siltsua suojellaan vaikka hän on tuomittu huumerikollinen , sekä Jarilta on myös löytynyt bedofilia-aiheista kuvamateriaalia.
Niin ja ollut seksitouhuissa 12-vuotiaan katsellessa sitä.
Totuus on se, että fanit (pääasiassa iltapuolen naiset) eivät usko, mikä mies todella on ja siksi käyvät konserteissa.
Tämä viesti saa poistaa.
Juuri näin. Siinä se totuus tuli. Jotkut (iäkkäämmät rouvat) ei kykene ymmärtämään. Ei siltsu ole mikään väärin ymmärretty uhri vaan tunteisiin vetoava itsekäs narsisti.
Ei häntä suojella. Alleviivataan vain sitä, että hän on sakkonsa maksanut ja istunut tuomionsa. Miten huumeiden käyttö estää laulaja-artistin työn? Ei hän ole töissä lasten parissa. Hän on laulaja.
Alleviivataan mieluummin sitä että olisi parempi kuin jättäisi esiintymiset jos narkkaamiset ja muut sekoilut on tärkeämpiä. Aina on näitä jotka ei ymmärrä että kyse on muustakin kuin laulamisesta.
Sekään ei ole mikään peruste perua konsertteja ja estää häneltä ammatin harjoittaminen.
Ei näytä siltä, että Sillanpää enää sekoilee. Mikä siinä on, että kun tuomiot on istuttu ja sakot maksettu ja yritetään päästä takaisin kiinni ns. normaaliin elämään, niin kaikki ovat kääntäneet selkänsä? Aika kylmää ja julmaa suhtautumista entiseen rikolliseen, joka on parantanut tapansa ja haluaa jatkaa normaali elämää.
Jos olisin konsertin järjestäjä jättäisin väliin kyseenalaisten arvojen vuoksi. Ja niin teen kuuntelujanakin. Se on eri asia kun estää ammatin hsrjoittaminen. Saisi vapaasti harjoittaa jonkun muun kanssa.
Kummallinen keskustelu. Joku muu pedofiili narkkari jos olisi kyseessä niin samat barrikadi puolustajat olisi jo heittämässä kiviä.
Puolustajilla ei ole arvostelukykyä.
Joskus kannattaa hiljentyä ja tutustua, mitä Raamattu sanoo asiasta: "Ihminen joka tuomitsee toisia, ei voi puolustaa itseään millään, sillä hän itsekin tekee syntiä ja on saman tuomion alainen kuin ne joita hän tuomitsee. Sellaisen ihmisen joka tekee itse syntiä ja tuomitsee toisia, on turha luulla välttävänsä Jumalan tuomiota. Millä tuomiolla ihmiset toisiaan tuomitsevat, sillä heidät tuomitaan. Millä mitalla he mittaavat, sillä myös heille mitataan."
Millaisia ajatuksia tämä herättää?
Luuk 6:41 Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?
42 Kuinka saatat sanoa veljellesi: 'Veljeni, annas, minä otan pois rikan, joka on silmässäsi', sinä, joka et näe malkaa omassa silmässäsi? Sinä ulkokullattu, ota ensin malka omasta silmästäsi, sitten sinä näet ottaa pois rikan, joka on veljesi silmässä.
Luuk 17:3 Pitäkää itsestänne vaari! Jos sinun veljesi tekee syntiä, niin nuhtele häntä, ja jos hän katuu, anna hänelle anteeksi.
Jaak 5:19 Veljeni, jos joku teistä eksyy totuudesta ja hänet joku palauttaa,
20 niin tietäkää, että joka palauttaa syntisen hänen eksymyksensä tieltä, se pelastaa hänen sielunsa kuolemasta ja peittää syntien paljouden.
Raamatun sanan hengen mukaista on antaa syntiä tehneelle mahdollisuus korjata tekonsa, katua ja saada uusi mahdollisuus. Tässä ketjussa ja mediassa yleisestikin yllättävän harva on antamassa Sillanpäälle toista tilaisuutta. Ihmettelen sitä suuresti. Uskon siihen, että ei ole suurempaa inhimillistä elettä kuin antaa anteeksi. Lopullisen tuomion aika on myöhemmin ja sen myös Jari Siltsu Sillanpää tulee samaan, kuten meistä jokainen.
Tiedän, että mitä Siltsusta on tullut julki ja mistä hän on saanut tuomion, on vain jäävuoren huippu. Me emme tiedä, mitä Jari on puuhastellut Thaimaassa (onneksi) ja en usko, että Jari on kuivilla.
Miksi olisi kun on varannut itselleen oikeuden "olla oma itsensä"
Me emme tiedä kenestäkään ihmisestä, mitä hän puuhailee kotonaan neljän seinän sisällä tai Thaimaan matkalla. On turha arvailla, onko joku rikollinen vai ei. Saman tien voidaan olettaa ja odottaa jokaisen suomalaisen olevan rikollinen, joka vaan ei ole vielä jäänyt kiinni teoistaan.
Tuleeko maailmasta parempi paikka tästä lähtökohdasta, että jokainen ihminen on rikollinen? Onhan jo rikollinen ajatuskin rikos, nimittäin ajatusrikos. Jokaista milloinkaan ylinopeutta ajanutta voidaan sanoa hyvällä syyllä rikolliseksi. Heitä on Suomessa miljoonia, siis rikollisia, ottamatta kantaa heidän rikostensa vakavuuteen.
Paitsi että siltsu on jäänyt kiinni ja aika reppanarikoksista.
Aika koomillista kun jo iltapuolen naiset ihailevat Jaria, joka ei naisista välitä.
Ei miehet siellä konserteissa käy Jaria katsomassa.
Kai ihminen saa ihailla, ketä haluaa? Se, että annat anteeksi, ei tarkoita, että se, mitä on tehty, muuttuisi hyväksytyksi, eikä se myöskään tarkoita, että kaikki olisi sen jälkeen "kunnossa". Luottamus ei välttämättä palaudu anteeksiannossa, ja unohtaminen ei myöskään ole pakollista. "Anna anteeksi ja unohda" ei ole Raamatusta.
On eri asia olla varovainen ja tietoinen asioista kuin vihata ja kantaa kaunaa. Yllättävän moni tuntuu kantavan kaunaa SIllanpäälle hänen teoistaan ja vihaavat häntä. En ymmärrä miksi?
Totuus on silti se, että minäkin haluaisin nähdä Sillanpään aidosti katuvan tekojaan. En ole ollenkaan vakuuttunut siitä, että hän katuu syntejään. Katumattomuus on paljon pahempaa kuin se, että on tehnyt syntiä, sillä jokainen ihminen tekee syntiä. Mutta jos ei kadu tekojaan ja ota niistä opiksi, on vaikea saada tekojaan anteeksi.
Heh.. Olet iltapuolen nainen kommentista päätellen... hahhhaaaaaaaaaa
Miten haluat :)
Joulu on LASTEN juhlaa, eikä joulusta saa laulaa susi lampaiden vaatteissa. Ei koskaan saa tehdä tämän Silsan tekemisistä uutta normaalia, kaupunkien tulee peruuttaa hänen ns. Joulukonserttinsa, se ei tuo ilosanomaa lapsille eikä kyllä muillekkaan..
Hämeenlinna perui konsertin.Porissa odottaisi samaa suoraselkäisyyttä.
Jyrkkä ei pedofiileille.
Sori vaan, mutta Siltsu ei ole mikään pedofiili. Aika törkeää kielenkäyttöä sinulta. Saatat olla tajuamattasi syyllistynyt rikokseen.
Kunnianloukkaukseen syyllistyy se, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka muuten halventaa toista. Kunnianloukkauksesta tuomitaan myös se, joka esittää kuolleesta henkilöstä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan kärsimystä ihmiselle, jolle vainaja oli erityisen läheinen.
Perätön väite
Kunnianloukkauksessa kyse on aina perättömän väitteen tai vihjauksen esittämisestä toisesta henkilöstä. Tällaisen väitteen todenmukaisuus on jälkikäteen tarkistettavissa. Kyseessä voi olla esimerkiksi väite syyllistymisestä rikokseen tai muuhun tekoon, joka voi aiheuttaa kohteelle vahinkoa tai halveksuntaa. Esimerkiksi väite Sillanpään olevan pedofiili. Joka tällaisen väitteen esittää, saattaa löytää itsensä oikeudesta. Kannattaa olla tosi tarkkana, mitä suustaan päästää. Ihan oikeasti.
Niin, tosiaan. Sillanpäätä ei ole milloinkaan tuomittu pedofiliasta. Miksi kukaan kuvittelisi hänen olevan sellainen? Käsittääkseni hän on touhuillut täysi-ikäisten miesten kanssa, vaikka mitä sekään kenellekään kuuluu, mitä joku tekee vapaa-ajallaan, jos ei lakia rikota?
Jari on huseerannut bedofiiliporukan kanssa. Bedofiliasta ei kait ole tuomittu, mutta jokainen vetäköön oman mielipiteen, miksi Jarilla on paljon sellaisia ystäviä.
Vaikka kuin on istunut tuomionsa, niin tuo pedaritouhu on kyllä anteeksiantamatonta. Ihmetellä täytyy ihmisiä jotka menevät vielä katsomaan tommotten konserttia
Nyt tuli tieto. Siltsun Porin konsertti on PERUTTU.