Naiset ennestä

Anonyymi-ap

Kuten tiedetään, yliopistojen opiskelijoista suurempi osuus on naisia kuin miehiä. Jos opiskelijoiden sukupuolijakaumia olisi tarkoitus tasoittaa, pitäisi vahvistaa erityisesti poikien mahdollisuuksia ja halua lähteä opiskelemaan yliopistoon. Nyt kuitenkin tuoreen uutisen mukaan "LUT-yliopisto tekee teknologia-alan opiskelua ja työmahdollisuuksia tutuiksi yläkoululaisille. Käynnissä on kokeilu, jossa ovat etusijalla naiset ja maahanmuuttajataustaiset oppilaat." Naisten hakeutumista tekniikan alalle tuetaan siis erillisellä hankkeella, jolla on jopa Euroopan sosiaalirahaston rahoitus ja jota markkinoidaan tasa-arvohankkeena. Mutta missä ovat vastaavat hankkeet poikien tukemiseksi ja houkuttelemiseksi esimerkiksi varhaiskasvatuksen, opettajankoulutuksen, lääketieteen ja eläinlääketieteen, yms. opintoihin? Onko taas kerran niin, että tasa-arvolla tarkoitetaan vain naisten mahdollisuuksien vahvistamista riippumatta siitä, mikä sukupuoli milloinkin on heikoimmassa asemassa?

9

306

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitukseni oli kirjoittaa otsikoksi: "Naiset ennestäänkin enemmistönä - silti juuri heitä tuetaan", mutta sormi osui julkaisupainikkeelle ennen aikojaan.

    • Anonyymi

      Saataisiin edes peruskoulu huomioimaan myös pojat. Sitä ei vaan pidetä tarpeellisena.

    • Anonyymi

      Valkoinen nainen
      Värillinen mies

      Suomen etuoikeutetuimmat ihmisryhmät

    • Anonyymi

      Naiset ei vaan pärjää yhtä hyvin vaikka suositaan kehdosta hautaan, miehillä kun on enemmän älyä ja järkeä.

    • Anonyymi

      Miehet ovat tottuneet siihen, että kaikki tulee ilmaiseksi ja helposti, kuuluu heille automaattisesti. Siten eivät yritä, ja pienikin vastoinkäyminen suistaa raiteiltaan ja alkaa se vinkuminen, kuinka ollaan niin kaltoin kohdeltuja ja kaikkein huonoimmassa asemassa. Poikien Pisa-tulokset tippuvat jne. Naiset ovat tottuneet lapsesta asti siihen, että pitää tehdä enemmän saadakseen jotakin ja pärjätäkseen, ja se näkyy sitten tuloksissa.

      Tässäkin on aloitus, jossa jonkun muun pitäisi taas kerran tehdä jotakin. Mussun mussun. Ryhtiä siihen peliin ja tekemään jotakin asialle vinkumisen sijaan.

      • Anonyymi

        Mikä kaikki miehille tulee ilmaiseksi ja helposti, ja mistä se kaikki tulee, ja kenen toimesta se kaikki tulee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä kaikki miehille tulee ilmaiseksi ja helposti, ja mistä se kaikki tulee, ja kenen toimesta se kaikki tulee?

        Tämä jäi vaille vastausta, josta varmasti olemme hyvin yllättyneitä.


      • Anonyymi

        Heheh, kyllä ne ovat ämmät mitkä loisii miesten rahoilla ja miesten maksamalla sosiaaliturvalla, kaikki pitäisi saada valmiina eikä velvoillisuuksia mihinkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä jäi vaille vastausta, josta varmasti olemme hyvin yllättyneitä.

        Kyseessähän on feminismin ideologiaan kuuluva iskulause, jolla ei alun perinkään ole ollut mitään vastaavuutta tosielämän kanssa. Mutta feministien hokemana siihen törmää tuon tuostakin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      519
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe